Search
Asset 2

پوتین به نیروهای هسته‌ای روسیه دستور داد تا در حالت آماده‌باش در بالاترین سطح  قرار گیرند

تحریم‌ها ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت که کشورهای غربی و سایر کشورها باید روابط خود را با کشورش پس از مجازات تحریم‌ها به دلیل حمله
(Mikhail Klimentyev/Sputnik/AFP via Getty Images)

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، نیروهای بازدارنده هسته‌ای کشورش را روز یکشنبه در حالت آماده‌باش قرار داد و این اقدام را در یک نشست تلویزیونی با وزرای ارشد اعلام کرد، زیرا سربازان و تانک‌های روسیه همچنان به درگیری در اوکراین ادامه می‌دهند.

به گزارش رسانه‌های دولتی، پوتین روز یکشنبه گفت: «کشورهای غربی نه تنها در زمینه اقتصادی علیه کشور ما اقدامات غیردوستانه انجام می دهند. در مورد تحریم‌های غیرقانونی صحبت می‌کنم که همه به خوبی از آن آگاه هستند.  با این حال، مقامات ارشد کشورهای پیشرو ناتو نیز اظهارات تهاجمی علیه کشور ما دارند.»

در نتیجه پوتین گفت که به وزیر دفاع و رئیس ستاد کل [نیروهای مسلح روسیه] دستور داده است که نیروهای بازدارنده ارتش روسیه را به حالت ویژه وظیفه جنگی منتقل کنند.

مشخص نیست که «حالت ویژه وظیفه جنگی» به چه معناست. پیش از این، زمانی که پوتین در اوایل این هفته از حمله روسیه خبر داد، هشدار داد که اگر کشورهای دیگر درگیر شوند، با «عواقبی که هرگز ندیده‌اند» مواجه خواهند شد.

 دستور پوتین به این معنی است که تسلیحات هسته‌ای روسیه برای افزایش آمادگی برای پرتاب آماده شده است و این تهدید را افزایش می‌دهد که تنش‌ها بین مسکو و ناتو می‌تواند به حملات هسته‌ای تبدیل شود.

مقامات اوکراینی به نشانه کاهش تنش گفتند که با همتایان روسی خود در نزدیکی مرز اوکراین و بلاروس دیدار خواهند کرد زیرا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت که نیروهای هسته‌ای خود را در حالت آماده باش قرار داده است.

رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی گفت که دولت کی‌یف با مذاکره با مسکو در مرز موافقت کرده است. مشخص نیست زلنسکی در این نشست شرکت خواهد کرد یا خیر.

زلنسکی روز یکشنبه در شبکه های اجتماعی گفت: «ما توافق کرده‌ایم که هیئت اوکراینی بدون شرط قبلی در مرز اوکراین و بلاروس در منطقه رودخانه پریپیات با روسیه دیدار کند.»

لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، طی یک سخنرانی در شبکه سی بی اس، به اظهارات پوتین در روز یکشنبه پاسخ داد.

توماس-گرینفیلد صبح روز یکشنبه گفت: «پرزیدنت پوتین به تشدید این جنگ به شیوه‌ای که کاملا غیرقابل قبول است ادامه می‌دهد. و ما باید به محکوم کردن اقدامات او به قوی‌ترین و شدیدترین شکل ممکن ادامه دهیم.»

همچنین روز یکشنبه، الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، از متحدان پوتین، به غرب نسبت به اعمال تحریم‌های شدید علیه روسیه و بلاروس هشدار داد و مدعی شد که این اقدامات می تواند روسیه را وارد «جنگ جهانی سوم» کند.

لوکاشنکو با اشاره به تحریم‌ها به رسانه‌های دولتی محلی گفت: «اکنون صحبت‌های زیادی علیه بخش بانکی وجود دارد. گاز، نفت، سوئیفت. از جنگ هم بدتراست. این روسیه را وارد یک جنگ جهانی سوم می‌کند.»

این گام نگران کننده در حالی رخ داد که درگیری های خیابانی در دومین شهر بزرگ اوکراین آغاز شد و نیروهای روسی بنادر استراتژیک در جنوب این کشور را تحت فشار قرار دادند، پیشرفت هایی که به نظر می رسید نشان‌دهنده مرحله جدیدی از تهاجم روسیه در پی موجی از حملات به فرودگاه‌ها و تأسیسات سوخت در سایر نقاط اوکراین باشد.

در کی‌یف، پایتخت اوکراین ، پس از اینکه انفجارهای مهیب آسمان صبحگاهی‌اش را روشن کرد و مقامات از انفجارهایی در یکی از فرودگاه‌ها خبر دادند، فقط گاه به گاه خودرویی در یک بلوار اصلی متروک ظاهر می‌شد، زیرا مقررات منع آمد و شد شدید ۳۹ ساعته مردم را از خیابان‌ها دور نگه داشته است. ساکنان وحشت زده در عوض در خانه‌ها، گاراژهای زیرزمینی و ایستگاه‌های مترو در انتظار حمله تمام عیار روسیه سرپا ایستاده‌اند.

مطالب دیگر:

ترامپ گفت نحوه خروج شرم‌آور ما از افغانستان راه را برای تجاوز روسیه به اوکراین باز کرد

آمریکا و متحدان غربی بانک‌های «منتخب» روسیه را از سوئیفت حذف می‌کنند

نماینده باب گود: بایدن نمی‌داند چگونه از اهرم فشار برای بازدارندگی پوتین استفاده کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی