logo_eet

هشدار جدی دانشمندان درباره گرم شدن زمین

ذوب شدن یخ های قطبی
ذوب شدن یخ های قطبی (michael clarke stuff:CC BY-SA 2.0)

ذوب شدن یخ های قطبی
ذوب شدن یخ های قطبی
(michael clarke stuff:CC BY-SA 2.0)

دانشمندان طی نشست اتحادیه علوم زمین اروپا در وین هشدار دادند که در سال‌های آینده دمای‌ هوا همچنان افزایش خواهد یافت. آنان پیامد این وضعیت مرگ و میر بر اثر گرمای کشنده هوا، بالا آمدن سطح آب رودها و دریاها و در نتیجه جاری شدن سیلاب‌های ویرانگر،‌ از بین رفتن آب آشامیدنی سالم و نابود شدن زیرساخت‌های حمل و نقل و برق می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ­دانشمندان حاضر در نشست اتحادیه علوم زمین اروپا در وین اعلام کردند با ادامه این روند پدیده موج گرما به یک چالش دائم برای شهرهای اروپایی تبدیل خواهد شد و افزایش بارندگی های نابهنگام و نیز بالا رفتن سطح آب دریاها به سبب ذوب شدن یخ های قطبی و گسترش آب گرم در اقیانوس ها باعث خواهد شد احتمال وقوع سیل که خطری جدی برای مناطق شهری پرتراکم اروپا است بالاتر رود.

به زعم این کارشناسان زیست محیطی افزایش بارندگی های نابهنگام و نیز بالا رفتن سطح آب دریاها به سبب ذوب شدن یخ های قطبی و گسترش آب گرم در اقیانوس ها باعث خواهد شد احتمال وقوع سیل که خطری جدی برای مناطق شهری پرتراکم اروپا است بالاتر رود.

اوایل امسال دانشمندان هشدار دادند که حتی اگر اقدامات لازم برای جلوگیری از افزایش گرمای جهانی انجام شود باز هم اقیانوس منجمد شمالی برای اولین بار در ۱۰۰ هزار سال، پهنه‌های یخ خود را از دست می‌دهد.

به گزارش ایندیپندنت، در سپتامبر سال گذشته پهنه‌های یخ اقیانوس منجمد شمالی حدود ۱/۴ میلیون کیلومتر مربع کاهش پیدا کرد در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۲ میلادی حدود ۴/۳ میلیون کیلومتر مربع بوده است.

این منطقه در دهه‌های اخیر افزایش دمای بیشتری را تجربه کرده است. همچنین این باور وجود دارد که شرایط فوق تاثیر چشمگیری بر آب و هوای بیشتر مناطق نیمکره شمالی گذاشته و موارد وقوع طوفان‌های مهیب را افزایش می‌دهد.

کارشناسان هشدار داده‌اند که این طوفان‌ها تاثیر فاجعه‌باری بر اقلیم زمین برجا می‌گذارند. از بین رفتن پهنه‌های یخ که انرژی بیشتری را از نور خورشید منعکس می‌کند باعث افزایش میزان گرمای جهانی می‌شود.

در این بررسی محققان دانشگاه اکستر به احتمال ناپدید شدن کامل پهنه‌های یخ در صورت افزایش یک و نیم تا دو درجه سانتیگرادی دما پرداختند.

اخبار مرتبط