logo_eet

هفت تن از خدمه نفتکش توقیف شده بریتانیایی آزاد می‌‏شوند

(JOHNNY BUGEJA/AFP/Getty Images)
(JOHNNY BUGEJA/AFP/Getty Images)
(JOHNNY BUGEJA/AFP/Getty Images)

مقامات ایران روز چهارم سپتامبر اعلام کردند که به زودی، هفت نفر از خدمه نفتکش توقیف‌شده بریتانیایی را آزاد خواهند کرد.

عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است این افراد به دلایل بشردوستانه به زودی می‌‏توانند ایران را ترک کنند.

با این وجود مالک این کشتی می‌گوید که هنوز هیچگونه تاییدیه رسمی مبنی بر زمان آزادی این افراد دریافت نکرده است. صاحب سوئدی این کشتی می گوید که بیست و سه خدمه این نفتکش از ملیت‌‏های هندی ، روسی ، لتونی و فیلیپینی هستند.

روز ۱۹ ژوییه یک نفتکش بریتانیایی به نام « استینا امپرو » در آب‌های خلیج فارس توسط نیروهای ایرانی توقیف شد و مسیر خود را به سمت سواحل ایران تغییر داد.

نفتکش استینا امپرو، با پرچم انگلیس، از بندر فجیره در امارات عازم عربستان سعودی بود و مقامات ایرانی می‌گویند که این کشتی به طور غیرمجاز در آبهای سرزمینی ایران تردد می‌کرده است. اما انگلیسی‌ها می‌گویند نفتکش در حالی که در آب‌های بین‌المللی تردد می‌کرده، توسط چهار قایق و یک هلیکوپتر متوقف و مجبور به تغییر مسیر شده است.

توقیف نفتکش بریتانیایی حدود دو هفته پس از آن انجام ‌شد که نیروی دریایی بریتانیا یک نفتکش ایرانی را در تنگه جبل‌الطارق توقیف کرد. ایران این اقدام انگلیس را « دزدی دریایی » نامید و گفت که دست به اقدام متقابل خواهد زد. نفتکش ایرانی که پس از توقیف، آدریان دریا نام گرفت، اواخر ماه آگوست آزاد شد و با محموله ای شامل دومیلیون بشکه نفت خام، به سمت ترکیه حرکت کرد.

همزمان با این تحولات، رسانه ها اعلام کردند که روز چهارشنبه ایران اقدام به توقیف هفت شناور صیادی در خلیج فارس به دلیل صید غیر مجاز کرده است. از ملیت خدمه شناورها اطلاعی در دست نیست.

مطالب دیگر:

کشف محموله مخدر فنتالین ساخت چین، که برای کشتن ۱۴ میلیون نفر کافیست

هنگ‌کنگ؛ پرتاب بمب‌های دست‌ساز و شلیک گاز اشک‌آور تظاهرات را به آشوب کشاند

سقوط شدید ارزش یوآن در برابر دلار در نتیجه جنگ تجاری آمریکا و چین

اخبار مرتبط