Asset 2

همدردی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در شب یلدا با خانواده‌های جانباختگان اعتراضات ایران

(Photo by MANDEL NGAN/POOL/AFP via Getty Images)
ند پرایس
(Photo by MANDEL NGAN/POOL/AFP via Getty Images) ند پرایس

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، شب گذشته ۳۰ آبان‌ماه و به مناسبت فرارسیدن شب یلدا با انتشار بیانیه‌ای به سرکوب اعتراضات در ایران اشاره و با خانواده جان‌باختگان اعتراضات و مردم ایران ابراز همدردی کرد.

در این بیانیه آمده است: انقلاب زمستانی یا شب یلدا معمولاً برای بسیاری از ایرانیان زمانی برای جشن‌گرفتن در خانه با عزیزان است؛ زیرا طولانی‌ترین شب سال جای خود را به نور می‌دهد و پیروزی نمادین خیر بر شر است، در عوض، بسیاری از خانواده‌ها امشب با صندلی‌های خالی روبرو می‌شوند.

در ادامه این بیانیه با اشاره به کشته‌شدن معترضان ایرانی توسط حکومت جمهوری اسلامی عنوان شد: به گفته سازمان‌های معتبر حقوق بشری مقامات جمهوری اسلامی از زمان آغاز اعتراضات مسالمت‌آمیز در سراسر کشور از سه ماه پیش، صدها معترض از جمله ده‌ها کودک، را کشته‌اند و بیش از ۱۸ هزار نفر را دستگیر کرده‌اند.

این بیانیه ادامه می‌دهد: رهبری جمهوری اسلامی از اعدام، بازداشت خودسرانه، ناپدیدشدن اجباری و خشونت جنسی برای سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم ایران استفاده کرده است

ند پرایس در ادامه این بیانیه عنوان می‌کند: امشب در شب یلدا با ملت ایران عزاداری می‌کنیم و بر تعهد خود به مردم ایران تاکید می‌کنیم که ایالات متحده به مقابله با نقض حقوق بشر توسط مقامات جمهوری اسلامی ادامه و عاملان خشونت علیه مردم را مورد بازخواست قرار خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پایان این بیانیه می‌گوید: آمریکا بار دیگر از این فرصت استفاده می‌کند و از رهبران جمهوری اسلامی می‌خواهد که به‌جای سرکوب خشونت‌آمیز مردم، حرف‌های آنها را بشنود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی