Asset 2

«همه‌اش جعلی است»- عصبانیت ساکنان ووهان از پنهان کردن موارد آلوده به ویروس کرونا از سوی چین

GettyImages-1208288235-700x420-1-590x354

نوشته مینگ هویی

درحالی که ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دیگر دست به اقداماتی فوری برای جلوگیری از پیشروی ویروس کرونا می‌زنند، چین ادعا می‌کند که تعداد موارد جدید مبتلا به این ویروس کاهش یافته و نزدیک به صفر است. برای نمونه، فقط ۴ مورد جدید در تاریخ ۱۳مارس۲۰۲۰ در هوبی گزارش شد و همه آنها در ووهان رخ دادند.

می فنگ، سخنگوی کمیسیون بهداشت ملی، در ۱۲مارس۲۰۲۰ اظهار داشت: «به‌طور کلی، چین دوره اوج این اپیدمی را پشت سر گذاشته است.»

اما تحقیقات مستقلِ تعداد بی‌شماری از رسانه‌ها حکایت از ماجرای متفاوتی دارد.

موارد جدیدی که گزارش ‌نشده‌اند

ژانگ یی، از ساکنان ووهان، در تاریخ ۱۰مارس۲۰۲۰ در صدای آمریکا گفت: «دولت مدام می‌گوید که در بسیاری از مناطق هیچ مورد جدیدی مشاهده نشده است… این متفاوت از چیزی است که امروز در بیمارستان دیدم.»

ژانگ همراه مادرش که به بیماری قلبی شدید مبتلا است، در بخش اورژانس یک بیمارستان قلب محلی بود که گزارشگر صدای آمریکا از طریق تلفن با او مصاحبه کرد. او گفت که یک بیمار که برای معالجه مشکل قلبی‌اش آماده بود، مقابل او و مادرش تست کرونا داد و جواب تستش مثبت بود. سپس راهنمایی‌اش کردند تا به بخش قرنطینه برود.

کارکنان اورژانس اظهار کردند که تقریباً هر روز موارد مشابهی را مشاهده می‌کنند- افرادی که تمام مدت در خانه قرنطینه شده‌اند و هیچ نشانه ای از این بیماری ندارند و وقتی برای مشکلات دیگر به بیمارستان قلب می‌آیند و تست می‌دهند، نتیجه‌اش مثبت است. ژانگ شک داشت که آیا چنین مواردی در گزارش رسمی ارائه می‌شود یا نه و اظهار داشت: «اوضاع وحشتناک است. همه آن افرادِ بدون علائم می‌توانند ناقل ویروس باشند، اما ما نمی‌دانیم مگر اینکه همه در ووهان تست ویروس کرونا بدهند.»

همه‌اش جعلی است

وقتی معاون نخست‌وزیر سان چونلان و مقامات محلی در ۵مارس۲۰۲۰ از ووهان دیدار کردند، چند تن از ساکنان با صدای بلند فریاد زدند: «همه‌اش جعلی است.»

روزنامه گاردین در تاریخ ۶مارس در مقاله‌ای با عنوان «”جعلی، جعلی”: رهبر ارشد چین در دیدار از شهرِ ویروس کرونا از سوی ساکنان به باد طعنه گرفته شد،» درباره این رویداد گزارش داد. ساکنان گفتند که مسئولان فقط وانمود می‌کردند که طی بازرسی سبزیجات و گوشت تحویل مردم می‌دهند.

روزنامه گاردین به نقل از یکی از کاربران اینترنت در چین نوشت: «آنها چه چیزی را فریاد می‌زدند؟ حقیقت را فریاد می‌زدند. برای سال‌ها، وقتی این جلسات یا بازرسی‌های سطح بالا برگزار می‌شد، افرادی که حقیقت را می‌گفتند، به جای دوری فرستاده می‌شدند یا ساکت‌شان می‌کردند.»

پس از این حادثه در منطقه کای‌یوآن، مسئولان این محله پس از مدت کوتاهی پیگیر مشکلات ساکنان این منطقه شدند، نظرات‌شان را جویا شدند و ادعا کردند که به نگرانی‌های‌شان رسیدگی می‌شود. دو روز بعد، دروازه‌هایی که ساکنان محلی می‌توانستند بسته یا سفارش‌ها- از جمله مواد غذایی یا مایحتاج روزانه- را دریافت کنند، همگی پلمپ شدند.

مشاهده تک‌تیراندازها در همه جا، طی دیدار شی

وقتی شی جینپینگ، رهبر ارشد حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ)، در تاریخ ۱۰مارس از ووهان دیدار کرد، به هیچ وجه چنین فریادهایی شنیده نشد.

یکی از ساکنان منطقه تینگ‌یوآن نوشت: «مأموران پلیس در بالکن‌های ما ایستاده بودند تا مانع تماشا کردن ما شوند.» چند تن دیگر از ساکنان نیز گزارش‌های مشابهی داشتند.

یکی دیگر از ساکنان گفت که او نمی‌دانست چه کسی از این منطقه بازدید می‌کند. او گفت: «روی پشت‌بام همه ساختمان‌ها تک‌تیراندازهایی وجود دارد و همه رفت‌و‌آمدها مسدود شده است.»

آسیا تایمز در یازدهم مارس در مقاله‌ای با عنوان «سفر شی به ووهان نمی‌تواند اعتماد مردم را دوباره جلب کند» گزارش داد: «مشخص شد که مسئولان محلی، لباس‌شخصی‌ها و مأموران ویژه را به هر خانه در این محله مسکونی اعزام کرده بودند تا مراقب شی باشند و تک‌تیراندازها را در پشت‌بام همه ساختمان‌ها در آن نزدیکی مستقر کرده بودند.»

البته در طول بازدید شی همه ساکت نبودند. رادیو بین‌المللی فرانسه (آراِف‌آی) درباره ویدئویی از این بازرسی گزارش داد که در اینترنت منتشر شده بود. درحالی که لیموزین لی به منطقه تینگ‌یوآن می‌رسید، چند نفر با لباس سیاه به استقبال او رفتند. شی پس ازپیاده شدنِ سه تن دیگر از مقامات، پیاده شد.

صدای خانمی در ویدئو پرسید: «می‌توانم الان فریاد بزنم؟» اما هیچ پاسخی داده نشد. پس از مدتی، مأموری که از شی استقبال کرده بود، با تکان دادن دستش به عقب علامتی داد.

صدای آن زن دوباره پرسید: «آیا می‌توانم الان شروع کنم؟»

زن دیگری پاسخ داد: «بله.»

در این ویدئو، هر دو زن با صدای بلند از ساختمان فریاد زدند: «سلام بر رئیس شی، سلام به رئیس شی. زنده باد ووهان! زنده‌باد چین!» سپس شی نیز جواب سلام آنها را داد.

آراِف‌آی گزارش داد: «بسیاری از کاربران اینترنت اشاره کردند که این نشان می‌دهد که بازیگران زن مأمور شده بودند تا وانمود کنند که ساکنین عادی هستند.»

تأمل درباره کمونیسم

پس از حادثه هسته‌ای چرنوبیل در آوریل۱۹۸۶، اتحاد جماهیر شوروی تا دو روز بعد به مردم هشداری نداد. واکنش چین به شیوع ویروس کرونا مشابه بود: اگرچه این اپیدمی در دسامبر ۲۰۱۹ مشخص شده بود، سی‌دی‌سی چین تا ۲۰ژانویه۲۰۲۰ در این خصوص به مردم اطلاع‌رسانی نکرد.

از ۱۴مارس۲۰۲۰، پاندمی ویروس کرونا در بیش از ۱۵۰ کشور و سرزمین و با دست‌کم ۵هزار و ۸۰۰ نفر کشته، گسترش یافته است.

میخائیل گورباچف، رهبر پیشین اتحاد جماهیر شوروی، گفت که چرنوبیل را مهم‌ترین میخ به تابوت اتحاد جماهیر شوروی می‌داند که سرانجام در سال ۱۹۹۱ ازهم فروپاشید. او گفت که وقتی جوان بود، به کمونیسم بسیار علاقه داشت، زیرا ادعای «عدالت» و «برابری» داشت.

او توضیح داد: «اما در واقعیت، این آزمایش وحشتناک کمونیستی موجب سرکوب کرامت انسانی شد. برای تحمیل آن الگو به جامعه از خشونت استفاده شد. ما به اسم کمونیسم ارزش‌های بنیادین انسانی را رها کردیم. بنابراین وقتی در روسیه به قدرت رسیدم، شروع کردم آن ارزش‌ها را احیا کنم؛ ارزش‌های “شفافیت” و آزادی.»

به هر حال این فاجعه هنوز در چین ادامه دارد. به‌تازگی یکی از خوانندگان به وب‌سایت مینگهویی نوشت که خواهرزاده همسرش اهل ووهان است و به‌تازگی با اقوامش در این منطقه تماس گرفت. اقوامش به او گفتند: «مردم در روستایی مجاور همگی به ویروس کرونا آلوده بودند، اما مسئولان هیچ درمانی ارائه ندادند و درعوض کل روستا را مسدود کردند.»

افرادی هر چند روز یک بار، برای بررسی هر خانوار اعزام می‌شدند. اقوامش به او گفتند: «اگر کسی جواب در را می‌داد، آنها می‌رفتند؛ در غیر این صورت، در را می‌شکستند و اجساد را به گودال بسیار بزرگی که قبلاً برای دفن فوری حفر شده بود، منتقل می‌کردند. این گودال بسیار بزرگ است و می‌تواند دست‌کم صدها جسد را در خود جای دهد.»

آلکساندر سولژنیتسین، نویسنده مجمع‌الجزایر گولاگ، یک بار نوشت: «خشونت را می‌توان فقط با دروغ پنهان کرد و دروغ را فقط با خشونت می‌توان حفظ کرد. هر فردی که روزی خشونت را به‌عنوان روش خود اعلام کرده است، به‌ناگزیر مجبور می‌شود دروغ را اصل خود قرار دهد.»

چین تحت حاکمیت حزب کمونیست چین، هیچ فرقی با مجمع‌الجزایر گولاگ ندارد، و سنگینی دروغ‌های خودش سرانجام باعث فروپاشی‌اش خواهد شد.

مطالب دیگر:

رژیم چین با هدف لغو اجراهای شن یون، اطلاعات غلطی از ویروس کرونا منتشر می‌کند

در هر منطقه‌‏ای که روابطش با چین کمونیست مستحکم‌تر است، شیوع کرونا ویروس بیشتر است

تأمل و امید در میان اپیدمی ویروس کرونا

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی