Search
Asset 2

ترامپ می‌گوید شیوع کووید۱۹ باعث خراب شدن روابطش با رهبر چین شده است

همه‌گیری کرونا ترامپ رهبر چین کرونا سین‌کیانگ اپلیکیشن‌های چینی تیک‌تاک و وی‌چت ویروس معاهده‌های تجاری نقض حقوق بشر کنسولگری
(Jim Watson/AFP/Getty Images)

رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ روز سه شنبه گفت  که رابطه‌اش با رهبر چین، شی جین‌پینگ، در پی همه‌گیری کرونا ، سرد و ضعیف شده است و مدت‌ها است با وی صحبتی نکرده است.

ترامپ در گفتگو با فاکس نیوز گفت «من قبلاً با با توجه به فاز اول معاهده تجاری، رابطه خیلی خوبی با او داشتم، اما اکنون این احساس را ندارم.» ترامپ گفت احساس او نسبت به رهبر چین، با گذر از میان همه‌گیری کووید ۱۹، تغییر کرده است.

ترامپ، که در پی انتخاب مجدد در انتخابات ۳ نوامبر ایالات متحده است، بخش عمده‌ای از مبارزات انتخاباتی‌اش در سال ۲۰۱۶، به چالش کشیدن چین بود. پس از آن در اوایل دوران ریاست جمهوری وی، با توجه به معاهده‌های تجاری روابط دوستانه‌ای با رهبر چین داشت.

ترامپ در گفتگوی خود عواقب ناشی از آسیب‌های شدیدی ناشی از همه‌گیری کرونا ، شامل مرگ و میرهای بسیار و تعطیلی‌ها را یادآور شد و آن را ننگین دانست.

اولین موارد مربوط به ویروس، اواخر سال ۲۰۱۹ در چین پدیدار شد و اکنون میلیون‌ها نفر در سراسر جهان آلودۀ آن شده‌اند.

دولت ایالات متحده اخیراً اقدامات خود را در مقابله با تهدیدات پکن تقویت کرده است. در ماه ژوئیه، ایالات متحده چندین مقام حزب کمونیست چین را به دلیل نقش خود در نقض حقوق بشر در منطقه سین‌کیانگ تحریم کرد.

در تاریخ ۷ آگوست، ترامپ دستورات اجرایی را صادر کرد تا معاملات ایالات متحده را با صاحبان اپلیکیشن‌های چینی تیک‌تاک و وی‌چت، منع شود.

همچنین در ۲۲ ژوئیه به چین دستور داده شد که کنسولگری خود در هیوستون واقع در ایالت تگزاس را ببندد.

مطالب دیگر:

چین برای شکست ترامپ در انتخابات نوامبر تلاش می‌کند

ویدئو: سفر به میدان تیان آن من

مخفی‌کاری حزب کمونیست چین درخصوص فاجعه‌ای پس از فاجعه دیگر

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی