همه‌گیری چرا فائوچی نمی‌پذیرد سازمانش بودجه آزمایش‌های خطرناک ارتقا عملکرد ویروس را تأمین کرده است، آن هم در آزمایشگاهی که نه قابل اعتماد

پنج سوال از فائوچی

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۵/۲۵

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۵/۲۵

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

در یکی از قسمت‌های برنامه «حقیقت اخبار» به نام «پنج سؤال از فائوچی» که حتماً باید تماشایش کنید، جف کارلسون و هانس مانکه رشته دروغ‌های مربوط به همه‌گیری کرونا را بریدند و پنج سؤال حیاتی از فائوچی پرسیدند که باید به آن‌ها جواب دهد.

آنتونی فائوچی، پزشک، دانشمند و ایمنی‌شناس آمریکایی که مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های واگیردار و مشاور ارشد پزشکی رئیس جمهور است، در دام رشته دروغ‌های بی‌شماری افتاد که از ابتدای همه‌گیری کووید۱۹ بافته بود. کارلسون و مانکه در این قسمت برنامه، تأکید می‌کنند چگونه فائوچی بارها به رئیس جمهور دونالد ترامپ، کنگره و مردم آمریکا دروغ گفته است. بیشتر این دروغ‌ها درباره منشا ویروس و نقش خود فائوچی در تأمین مالی تحقیقات ارتقا عملکرد ویروس در موسسه ویروس‌شناسی ووهان هستند. اگرچه نمی‌توان به همه دروغ‌های فائوچی پرداخت اما در این قسمت برنامه، ویدیوهایی علنی از سخنان خود فائوچی نشان داده شدند و پنج سؤال مهم مطرح شد که فائوچی و کسانی که از او حمایت می‌کنند، باید پاسخگو باشند.

سؤال اول: چرا زمانی‌که فائوچی این همه‌گیری قریب‌الوقوع را پیش‌بینی می‌کرد، به حمایت مالی از آن آزمایشگاه ادامه داد؟

در آغاز سال ۲۰۱۷، فائوچی هشدار داد احتمالاً یک همه‌گیری مرگبار یا شیوع غیرمنتظره، دولت ترامپ را تهدید می‌کند. فائوچی نگفت یکی از سرمایه‌گذاران آزمایش‌های خطرناک ارتقا عملکرد در آزمایشگاه ووهان است که بر روی ویروس‌های سارس‌مانند کرونا کار می‌کنند و به دلیل، از این خطر واقعی اطلاع دارد.

اگرچه او تشخیص داد افشای این امر غیرضروری است، اما دولت فرانسه که به ساخت آزمایشگاه ووهان کمک کرده بود، نظر متفاوتی داشت. دولت فرانسه تصمیم گرفت اطلاعاتش را با چین در میان نگذارد و حتی به ایالات متحده هشدار داد که آزمایشگاه ووهان روزی می‌تواند به زرادخانه‌ای بیولوژیکی تبدیل شود. باید از فائوچی پرسید چرا نگفت سال‌ها است آن آزمایشگاه در پی بازیابی هزاران نمونه ویروس است که از معدنی متروکه به دست آمده‌اند و شامل ویروس جدیدی می‌شدند که بعداً ثابت شد نزدیک‌ترین انطباق ژنتیکی را با کووید ۱۹ دارد.

سؤال دوم: فائوچی در پاسخ به گزارشات مربوط به سطح پایین استاندارهای ایمنی آزمایشگاه ووهان چه واکنشی نشان داد و چه ضمانت‌هایی گرفت که اطمینان یابد حزب کمونیست چین از نتیجه تحقیقاتی که بودجه‌اش را تأمین کرده است، بهره نخواهد برد؟

در سال ۲۰۱۲، فائوچی گزارش داد که به ویروس‌شناسی هلندی کمک مالی کرده است تا با استفاده از آزمایش‌های ارتقا عملکرد، ویروس‌های خطرناکی را ایجاد کند که از راه هوا منتقل می‌شوند. به‌طور علنی ثبت شده فائوچی گفته چنین آزمایش‌هایی واقعاً خطرناک هستند اما تحت شرایطی می‌توان آن‌ها را ادامه داد. فائوچی گفت: «با این حال، همان‌طور که اشاره کردید، باید بین منافع این تحقیقات برای سلامت عمومی، با ایمنی و امنیت زیستی شرایطی که انجام می‌شوند و هم‌چنین خطرات احتمالی دسترسی بدخوهان به اطلاعاتی که چنین تحقیقاتی در اختیارمان قرار می‌دهند، تعادل برقرار کنیم.» او بر ضرورت ایمنی تاکید داشت، اما خودش به گفته‌هایش عمل نکرد. آزمایشات تحت حمایت سازمان فائوچی در ووهان، دستورالعمل‌هایی را که فائوچی تبلیغ می‌کرد، دنبال نمی‌کردند. هشدارهای متعددی در مورد ماهیت خطرناک آزمایش‌ها و استانداردهای ضعیف ایمنی (که همه‌گیری را حداقل دو سال جلو انداختند) اعلام شدند. مجری برنامه معتقد بود باید از فائوچی پرسید چه واکنشی نسبت به این گزارش‌های سطح بالا نشان داده است و چه ضمانت‌هایی گرفته که اطمینان یابد حزب کمونیست چین از نتیجه این آزمایش‌ها بهره نخواهد برد.

سؤال سوم: چرا فائوچی نمی‌پذیرد سازمانش بودجه آزمایش‌های خطرناک ارتقا عملکرد ویروس را تأمین کرده است، آن هم در آزمایشگاهی که نه قابل اعتماد است نه شفاف؟

یکی از ویدیوهایی که بیش از همه به اشتراک گذاشته شده، مکالمه آنتونی فائوچی با سناتور رند پال (سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی) است که در آن فائوچی چندین بار ادعا می‌کند سازمان او منابع مالی آزمایش‌های ارتقا عملکرد در مؤسسه ووهان را تأمین نکرده است و آزمایشاتی که تأمین مالیشان را بر عهده داشتند، چیزی به جز آزمایش‌های ارتقا عملکرد بوده‌اند. به بیان ساده، ارتقا عملکرد به معنی اصلاح ژنتیکی یک عامل بیماری‌زا برای افزایش قابلیت انتقال آن به سلول‌های انسانی است، این دقیقاً همان کاری است که آزمایشگاه ووهان انجام می‌داد و فائوچی بودجه آن را تأمین می‌کرد.

مدافعان اقدامات فائوچی می‌گویند برای این که آزمایشی به عنوان آزمایش ارتقا عملکرد در نظر گرفته شود باید ویروس را حداقل ۱۰ برابر تقویت کند، اما کارلسون و مانکه می‌گویند ویروس در هر صورت تقویت شده است، چه ۹ برابر چه ۱۰ برابر؛ و چنین ریزبینی‌هایی نمی‌توانند مسئله را توجیه کنند. حتی واشنگتن‌پست هم تأیید کرد فائوچی هزینه‌های آزمایش‌های ارتقا عملکرد در آن آزمایشگاه را تأمین می‌کرده است. هیچ یک از آن آزمایش‌ها نتوانستند بهتر از آزمایش‌های سال ۲۰۱۵ عمل کنند که در آن‌ها دانشمندان دی‌ان‌ای بیش از یک موجود زنده را با هم ترکیب کردند. فائوچی از این آزمایش‌ها اطلاع داشت، شواهد این موضوع را می‌توان در ایمیل معاونش مشاهده کرد که تأیید می‌کند این آزمایش‌ها از جنس ارتقا عملکرد بودند و توسط سازمان فائوچی (یعنی موسسه ملی سلامت) تأمین مالی و تأیید شده بودند.

سؤال چهارم: چرا فائوچی در اظهارات عمومی مربوط به منشاء ویروس، دقیقاً برخلاف اظهارات خصوصی خود حرف می‌زند؟

در ۱۷ آوریل ۲۰۲۰، ترامپ و بعد از آن، رئیس سازمان سیا، مایک پمپئو، این ایده را مطرح کردند که ممکن است ویروس کووید۱۹ از آزمایشگاه ووهان آمده باشد. زمانی‌که از فائوچی در این رابطه سؤال شد، ادعا کرد مطالعه اخیر بر روی توالی جهش‌های ویروس ثابت کرده‌اند که منشا ویروس خفاش بوده است. با این حال، حتی حامیان نظریه منشاء طبیعی نیز اعتراف می‌کنند که توالی رویدادهای ژنی ویروس نمی‌تواند منشا طبیعی آن را اثبات و منشا آزمایشگاهی آن را رد کند. هم‌چنین فائوچی مقاله‌های کریستین اندرسون را تبلیغ می‌کرد. در حالی‌که اندرسون به‌طور خصوصی به فائوچی گفته بود ویروس مهندسی‌شده به نظر می‌رسد، در حال نگارش مقاله‌ای درباره منشاهای طبیعی ویروس بود. چرا فائوچی و حامیانش با این عدم شفافیت تلاش می‌کردند نظریه‌های جدید را پوشش دهند، در حالی‌که می‌دانستند دلایل خوبی برای زیر سؤال بردنشان وجود دارد؟

سؤال پنجم: چرا فائوچی ادعا کرد هیچ فرقی بین انتشار ویروس از آزمایشگاهی که در منطقه‌ای با ۱۲ میلیون سکنه فعالیت می‌کند، با شیوع طبیعی ویروس وجود ندارد؟

از بین صدها مصاحبه فائوچی، شاید هیچ‌یک به اندازه مصاحبه‌اش با نشنال ژئوگرافیک در مه ۲۰۲۰ اهمیت نداشته باشد. در آن مصاحبه فائوچی ادعا می‌کند تفاوت چندانی بین ویروسی که منشا طبیعی دارد با ویروسی که از طبیعت به آزمایشگاه آورده شده است، وجود ندارد. کارلسون و مانکه با اشاره به این واقعیت که محققان تحت حمایت مالی فائوچی هزاران ویروس را از معدنی متروکه جمع‌آوری کرده‌ و به مرکز کلان‌شهری بزرگ آورده‌اند، گفتند: «فائوچی از عمد مسئولیت ذاتی خود در قبال نشت ویروس از آزمایشگاهی که بودجه آزمایش‌هایش را تأمین می‌کرد، نادیده گرفت و در عوض، به ظهور ویروسی طبیعی از دل طبیعت اشاره کرد.»

مجریان این برنامه با اشاره به این نکته که آن آزمایشگاه به‌خاطر مجموعه‌ عظیم ویروس‌هایی که از خفاش جمع‌آوری کرده و دستکاری آن‌ها، معروف است، گفتند: «آیا او می‌دانست دارد چه اتفاقی در ووهان می‌افتد؟ به احتمال زیاد بله.» فائوچی می‌دانست چون خودش بودجه آن را می‌پرداخت. هم‌چنین فائوچی می‌دانست این ویروس‌ها از مکان دوری به آزمایشگاه آورده شده‌اند و در آزمایشگاه تلاش می‌شود سلول‌های انسانی را آلوده کنند. این موضوع در ایمیل اکتبر ۲۰۱۷ به فائوچی تأیید می‌شود که درباره محتوای این آزمایش‌های خاص است.

نوشته: امیلی آلیسون نویسنده روزنامه اپک تایمز و روزنامه‌نگار مستقل سیاسی است.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز  نیست.

مطالب دیگر:

رژیم چین در پی خروج آمریکا از افغانستان به دنبال منفعت است

فایزر-بیونتک و مدرنا میلیاردها دلار از دوز تقویت‌کننده واکسن کووید۱۹ کسب خواهند کرد

رئیس جمهور افغانستان در مذاکرات اضطراری وعده داد از مردم در مقابل حمله طالبان دفاع کند