Asset 2

دیدگاه: شیوع فعلی کووید۱۹ نشان می‌دهد که واکسن درمان قطعی همه‌گیری نیست

دموکرات چنین مجازاتی برای افراد واکسینه‌نشده در آمریکا در نظر گرفته نشده است. با این حال، در کشورهای دیگر، بعضی از افرادی که در برابر کووید
(Robyn Beck/AFP via Getty Images)

سال گذشته، مدام به ما گفتند که اگر و تا زمانی که تقریباً تمام آمریکایی‌ها واکسیناسیون کووید۱۹ را دریافت نکنند، همه‌گیری ادامه خواهد داشت و همچنان ویرانی به بار خواهد آورد.

با این حال، با توجه به آنچه در چند هفته گذشته در بسیاری از کالج‌های آمریکایی در جریان بوده است، این ایده که واکسن درمان قطعی همه‌گیری است، ناگزیر، زیر سوال رفته است.

به طور مثال، نرخ واکسیناسیون در بین دانشجویان و کارکنان دانشگاه کُرنِل ۹۷ درصد است. علاوه بر این، بیشتر دانشجویان و کارکنان دوز یادآور را نیز دریافت کرده‌اند.

با این حال، علیرغم وضعیت واکسن در بین دانشجویان و کارکنان دانشگاه کرنل که تا حدودی جهانی است، این دانشگاه در بحبوحه شیوع کووید۱۹ قرار دارد.

با توجه به وب‌سایت پیگیری کووید ۱۹ دانشگاه کرنل، طی ۱۰ روز گذشته آزمایش کووید ۱۵۴۷ دانشجو مثبت بوده است. به طور تکان‌دهنده‌ای، در حال حاضر نرخ آزمایش‌های مثبت در دانشگاه کرنل ۰۶/۱۰ است.

این امر باعث ایجاد وحشت در بین بسیاری از دانشجویان کرنل شده است.

جو سیلورستاین، دانشجوی کرنل، با ابراز تأسف به اِی‌بی‌سی نیوز گفت: «۹۷درصد از افراد دانشکدگان کاملاً واکسینه شده‌اند، بخش زیادی‌شان دوز یادآور را دریافت کرده‌اند و ماسک زدن اجباری است، ولی باز هم شاید این افزایش هستیم.»

مارگریت پاچکو، از دانشجویان دکترا در دانشگاه کرنل، در اثر شیوع اخیر به طور مشابهی آشفته شده بود. پاچکو به اِی‌بی‌سی نیوز گفت: «اگر تعداد زیادی از دانشجویان با وجود واکسینه شدن آزمایششان مثبت باشد، بیماری‌شان به سرعت به افراد دیگر سرایت می‌کند. انگار لحظه‌ای که… می‌دانید که این تعداد زیاد از موارد ابتلا به کووید در بین دانشجویان واکسینه‌شده وجود دارد، ناچار فرض می‌کنید که به سرعت گریبان شما را هم می‌گیرد.»

نیویورک نیز مانند کرنل در بحبوحه افزایش موارد ابتلا است. همچنین، نیویورک مانند کرنل نرخ واکسیناسیون بسیار بالایی هم دارد. تا زمان نگارش این مطلب، ۷۱ درصد از اهالی نیویورک کاملاً واکسینه شده‌اند و ۸۰ درصد اهالی نیویورک حداقل یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند.

اگر مکان‌هایی که تا حد زیادی واکسینه شده‌اند، مانند نیویورک و دانشگاه کرنل، موارد ابتلاشان به کووید۱۹ به شدت زیاد است، آیا واکسن‌ها تنها چاره‌ همه‌گیری هستند؟ بر اساس داده‌ها، هر روز احتمال این امر کمتر به نظر می‌رسد.

با این حال، این امر مانع به اصطلاح رهبران سلامت کشورمان برای افزایش میزان واکسیناسیون به عنوان تنها داروی همه‌گیری نشده است.

برای مثال، در روز ۲۱ دسامبر، دکتر فاوچی به اخبار صبحگاهی سی‌بی‌اِس گفت: «ما ابتدا باید حدود ۵۰ میلیون نفری را واکسینه کنیم که واجد شرایط واکسن هستند ولی هنوز واکسن نزده‌اند. این موضوع خیلی مهم است. اگر می‌خواهید سطح شیوع بیماری را در کشور تا حد امکان پایین نگه دارید تا ما را تا حدودی به حالت عادی بازگرداند، باید افراد واکسینه‌نشده را واکسینه کنید.»

البته، فاوچی توضیح نداد که چگونه واکسینه شدن همه آمریکایی‌ها سرعت شیوع را کاهش می‌دهد، در حالی که مکان‌هایی مانند دانشگاه کرنل، با نرخ واکسیناسیون ۹۷ درصد، موارد ابتلای زیادی دارند.

رئیس جهور، جو بایدن، نیز افراد واکسینه‌نشده (و آنهایی که ایمنی طبیعی دارند) را به اَبَرناقل بودن متهم کرده است. این در حالی است که شواهد روزافزونی وجود دارد مبنی بر اینکه آمریکایی‌های واکسینه‌شده و واکسینه‌نشده به یک میزان مستعد ابتلا به گونه‌های جدید این ویروس هستند.

همانطور که بایدن اخیراً اظهار کرد، «ما شاهد زمستانی پر از بیماری و مرگ برای افراد واکسینه‌نشده هستیم؛ برای خودشان، خانواده‌هایشان و بیمارستان‌هایی که به زودی مملو از این افراد خواهند بود.»

در این مرحله از همه‌گیری، می‌دانیم که واکسن واقعاً از ابتلای شدید جلوگیری می‌کند. از طرفی، این را هم می‌دانیم که واکسن مانع از گسترش کووید۱۹ نمی‌شود.

به این ترتیب، رهبران مراقبت‌های بهداشتی کشور باید به جای اجباری کردن غیرمنطقی واکسن، بر گزینه‌های درمانی متعددی چون آنتی‌بادی‌های مونوکلونال، هیدروکسی کلروکین، ایورمکتین و غیره به‌ عنوان درمانی مناسب برای کووید۱۹ تأکید کنند.

شواهد و مدارک به وضوح نشان می‌دهد که درمان زودهنگام با انواع داروها می‌تواند شدت کووید۱۹ را به میزان بسیار زیادی کاهش دهد. با این حال، به دلایل نامعلومی، رهبران مراقبت‌های بهداشتی کشور به سود واکسیناسیون جهانی و دوزهای یادآور عمل می‌کنند و به کم اهمیت جلوه دادن این درمان‌ها ادامه می‌دهند.

تا زمانی که دکتر فاوچی و سایرین اقرار نکنند که واکسن آن درمان قطعی‌ای نیست که آن‌ها فکر می‌کنند، شیوع کووید۱۹ بی‌وقفه ادامه خواهد داشت، حتی در میان کسانی که دوبار واکسینه‌ شده و دوز یادآور را دریافت کرده‌اند.

نوشته: کریس تالگو سردبیر موسسه هارتلند

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز  نیست.

مطالب دیگر:

کارشناسان: زمان آمریکا برای آماده شدن برای جنگ احتمالی با چین بر سر تایوان رو به اتمام است

دانشگاه کالیفرنیا استاد روانپزشکی را به‌خاطر سرپیچی از دستورالعمل واکسیناسیون اجباری کووید۱۹ اخراج می‌کند

سرود کریسمس اثر چارلز دیکنز

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی