Asset 2

طنین کمانچۀ کیهان کلهر، سکوت سازهای ایرانی را می‌شکند

هنرمندان موسیقی و آواز کیهان کلهر اجرای آنلاین تک‌نوازی سه‌تار خانه امین‌السلطان راه ابریشم گِرمی وومِکس موسیقی کلاسیک ایرانی کمانچه و سه‌تار
(Amanda Edwards/Getty Images)

در حالی که سالن‌های کنسرت، در ماه‌های اخیر به خاطر همه‌گیری کرونا، سکوت غم‌باری را تجربه می‌کنند، برخی از هنرمندان موسیقی و آواز تلاش می‌کنند از طریق برگزاری اجراهای آنلاین، بخشی از این خلأ را جبران کنند. علاقه‌مندان کیهان کلهر، نوازنده برجسته موسیقی سنتی ایرانی، در شب چهارشنبه پانزدهم مردادماه شاهد برگزاری دو اجرای آنلاین از این هنرمند بودند.

کیهان کلهر که پیش از این نیز کنسرت آنلاینی را در موزه آبگینه تهران در قالب تک‌نوازی سه‌تار به روی صحنه برده بود، این‌ بار با همراهی گروه مینیاتور، در «خانه امین‌السلطان» تهران روی صحنه رفت. اجرایی که در ادامه تورکنسرت‌های «شهر خاموش» این نوازنده بود.

کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده کمانچه و سه‌تار، در سال ۱۳۹۵ با گروه «راه ابریشم» به جایزه جهانی بسیار معتبر «گِرمی» برای بهترین آلبوم جهانی سال نائل شد.

همچنین در مردادماه سال گذشته جایزه معتبر جهانی موسیقی «وومِکس» به این هنرمند تعلق گرفت.

جایزه وومکس به عنوان معتبرترین جایزه بین‌المللی در زمینه موسیقی جهانی در سال ۱۹۹۹ تاسیس شده است و هدف آن احترام و ارج نهادن به موارد برجسته موسیقی جهان، در سطح بین‌المللی و با اذعان به تعالی موسیقی، اهمیت اجتماعی، موفقیت تجاری، تاثیر سیاسی و یک عمر دستاورد هنری تعریف شده است.

در وب‌سایت وومکس، دلیل اهدای این جایزه به کیهان کلهر «تسلط و یگانگی مهارت این نوازنده چیره‌دست کمانچه در نوآوری و خلق زبان‌های موسیقایی نو و رساندن سنت موسیقی کلاسیک ایرانی به گوش مردم سراسر جهان» ذکر شده است.

این جایزه در آبان ماه سال گذشته، در فنلاند به کیهان کلهر اهدا شد. کلهر در این مراسم همراه با اردال ارزنجان، نوازنده باغلاما و اهل ترکیه، اجرای مشترکی داشت.

در ماه آگوست سال ۲۰۱۹ آلبوم «هنوز پاییز است» محصول مشترک کیهان کلهر با گروه رامبرانت تریو از نگاه مجله سانگ لاینز جزو ۱۰ آلبوم برتر سال ۲۰۱۹ قرار گرفت.

جایزهٔ فعالیت هنری انسان‌دوستانهٔ آیزاک اشترن، به خاطر کمک به بشریت و مسائل انسانی از طریق موسیقی، در مسابقهٔ بین‌المللی ویولن ایزاک اشترن شانگهای، در سال ۲۰۱۸ نیز در ویترین افتخارات این هنرمند بین‌المللی قرار دارد.

مطالب دیگر:

چین برای شکست ترامپ در انتخابات نوامبر تلاش می‌کند

دل‌نوشته یک خبرنگار در روز صاحبان قلم

تجارت کمونیست‌های چینی، با فروش موهای سر هزاران زن مسلمان در بند  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی