Search
Asset 2

ویکتور دیویس هنسن: پکن بایدن را فردی مستعد تأثیرپذیری می‌بیند

هنسن به گفته ویکتور دیویس هنسن مورخ، رژیم چین از مشاهده دولت جدید ایالات متحده بدون حضور رئیس‌جمهور دونالد ترامپ خوشحال خواهد شد.
ویکتور دیویس هانسن، محقق ادبیات باستانی و مورخ. (The Epoch Times)

به گفته ویکتور دیویس هنسن مورخ، رژیم چین از مشاهده دولت جدید ایالات متحده بدون حضور رئیس‌جمهور دونالد ترامپ خوشحال خواهد شد.

هنسن که یکی از اعضای ارشد اندیشکده مؤسسه هوور در دانشگاه استنفورد است، می‌گوید که اگر جو بایدن نامزد حزب دموکرات، پیروز انتخابات شود، پکن فشار بیشتری بر متحدان ایالات متحده‌ در منطقه آسیا – اقیانوسیه خواهد آورد.

هنسن در برنامه «تفکر رهبران آمریکایی» از رسانه خبری اپک تایمز، گفت که پکن بایدن را به چشم کسی می‌بیند که با رژیم کمونیست همکاری خواهد کرد.

علی‌رغم آن‌که بسیاری از رسانه‌ها، بایدن را به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرده‌اند؛ اما تا زمانی که همه نتایج، مورد تأیید قرار نگیرند و همه چالش‌های قانونی برطرف نشوند، اپک تایمز رقابت را تمام‌شده نمی‌داند.

هنسن دیدگاه پکن در مورد انتخابات ایالات متحده را این‌چنین تحلیل می‌کند: «فکر می‌کنم با پیروزی بایدن، آن‌ها اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت، زیرا به عقیده من اگر ترامپ شکست بخورد، اصلی‌ترین دشمن و مهم‌ترین نگرانی آن‌ها از میان برداشته خواهد شد.»

دولت ترامپ در رابطه با مسائل مختلفی مانند رویه‌های ناعادلانه تجاری، جاسوسی، تأثیرات بدخواهانه بر ایالات متحده، تهدیدهای امنیتی ناشی از فناوری چینی و نقض حقوق بشر در سین‌کیانگ  و هنگ‌کنگ به مقابله با حزب کمونیست چین پرداخته است.

هنسن معتقد است که با سیاست‌های غیر سخت‌گیرانه دولت بایدن در قبال چین، این رژیم دولت‌های استرالیا، ژاپن، کره جنوبی و تایوان که متحدان اصلی ایالات متحده در منطقه اقیانوس هند و اقیانوس آرام هستند را تحت فشار قرار خواهد داد.

او در ادامه چنین عنوان می‌کند که پکن می‌توان «چیزی به آب‌های تایوان بفرستد» و واکنش بایدن را بسنجد.

پکن تایوان را بخشی از قلمروی سرزمینی خود می‌داند و تهدید کرده است که با استفاده از نیروی نظامی، این جزیره را تحت سلطه خود در خواهد آورد. علاوه بر آن، این کشور مخالف روابط دولت‌ها یا سازمان‌های بین المللی با این جزیره است. زیرا این امر، نشان‌دهنده این واقعیت است که تایوان عملاً یک کشور مستقل با دولت، ارتش، واحد پول و قانون اساسی مبتنی بر مردم‌سالاری است.

روابط دو جانبه واشنگتن و تایپه به طور قابل توجهی در ماه‌های اخیر گرم شده است. پکن که از روابط صمیمانه ایالات متحده و تایوان عصبانی است، در طی ماه‌های اخیر، چندین تمرین نظامی در آب‌های ساحلی خود انجام داده و هواپیماهای خود را به نزدیکی این جزیره فرستاده است. بر اساس اظهارات دفاع ملی تایوان، چین در ماه نوامبر، ۱۱ بار حریم هوایی تایوان را نقض کرده است.

هنسن می‌گوید: «به عقیده من، پکن از پیروزی بایدن خوشحال شده‌اند و پیش‌بینی می‌کنم که بسیار محتاط عمل کنند؛ اما در مسیر خود برای دستیابی به آن‌چه می‌خواهند، بسیار دقیق خواهند بود و آن‌چه آن‌ها می‌خواهند، فشار، فشار و فشار است.»

مطالب دیگر:

جولیانی فاش کرد که چرا تیم حقوقی ترامپ بیانیه‌ای درباره جدایی پاول صادر کرده است

نماینده جورجیا در مجلس: مشکلاتی جدی در انتخابات این ایالت وجود دارد

مسئول سازمان خدمات عمومی هفته آینده در رابطه با انتقال ریاست جمهوری برای قانون‌گذاران جلسه توجیهی برگزار می‌کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی