Search
Asset 2

هنگ‌کنگ؛ پرتاب بمب‌های دست‌ساز و شلیک گاز اشک‌آور تظاهرات را به آشوب کشاند

معترضین هنگ کنگی، یکم دسامبر  (REUTERS/Kai Pfaffenbach )
معترضین هنگ کنگی، یکم دسامبر (REUTERS/Kai Pfaffenbach )
معترضین هنگ کنگی، یک سپتامبر ۲۰۱۹ (REUTERS/Kai Pfaffenbach )

خیابان‌های هنگ‌کنگ روز شنبه ۳۱ آگوست، بار دیگر صحنه برخورد خشونت‌بار پلیس با تظاهرکنندگان خواهان دموکراسی‌ بود. به طوری که پلیس اقدام به شلیک گاز اشک آور و  از ماشین آب‌پاش برای متفرق کردن تظاهرات کنندگان استفاده کرد، و در مقابل معترضین اقدام به پرتاب کوکتل‌مولوتف و روشن کردن آتش کردند.

همچنین در مواردی گزارش شد که پلیس اقدام به ضرب و شتم معترضان به وسیله باتوم کرد و تعدادی را بازداشت کرد.

این اعتراضات که در حوالی مجلس قانون گذاری و در یک روز بارانی انجام شد، در پنجمین سالگرد تصمیم رژیم چین برای محدود کردن اصلاحات دموکراتیک در هنگ کنگ، و رد حق رای جهانی هنگ کنگ رخ داد.

جبهه حقوق بشر مدنی، یک گروه محلی طرفدار دموکراسی ، تظاهرات روز شنبه را برای فراخواندن حق رأی جهانی سازماندهی کرده بود. اما این پلیس با امتناع از این درخواست، این رویداد را لغو کرد. با این حال تظاهرات مردمی برگزار شد.

درگیری‌های یکشنبه گذشته در هنگ‌کنگ، یکی از خشونت‌آمیزترین درگیری‌های این شهر از ماه ژوئن تاکنون بود و بسیاری از معترضین ماسک به صورت داشتند و لباس مشکی به تن داشتند که رنگ عمومی این اعتراضات است.

پلیس در این تظاهرات اقدام پاشیدن آب رنگین (آبی رنگ) به سمت معترضان کرد. این روش برای شناسایی بعدی معترضان استفاده می‌‏شود.

یک معترض ۲۲ ساله به خبرگزاری رویترز گفت: « اینکه به ما می‌گویند اعتراض نکنید مانند این است که به ما بگویند نفس نکشید. این وظیفه ماست که برای دموکراسی مبارزه کنیم. ممکن است ما برنده شویم و ممکن است ما بازنده شویم، اما مبارزه خواهیم کرد. »

اعتراضات گسترده ضد دولتی در هنگ‌کنگ که از ۹ ژوئن امسال آغاز شد ابتدا علیه لایحه استرداد مظنونان به چین بود اما با وجود تعلیق این لایحه توسط دولت، معترضان همچنان در خیابان‌ها ماندند. آنها به نزدیکی بیش از حد اداره‌کنندگان هنک کنگ به دولت مرکزی چین و به این شکل از بین رفتن استقلال هنگ کنگ معترض هستند.

آنها همچنین خواستار تحقیقات مستقل در مورد رفتار خشن پلیس با معترضین و مطالباتی دیگر شدند. معترضان خواستار مواردی چون استعفای رئیس اجریی هنگ‌کنگ، دخالت کمتر چین و دموکراسی بیشتر در این منطقه هستند.

مطالب دیگر:

کانادا -مردی که صندوق‌‌‏های روزنامه اپک‌‏تایمز را تخریب و پر از آشغال می‌‌‏کرد بازداشت شد

یک استان در کانادا اقدام به تعطیلی مؤسسات کنفسیوس در مدارس می‌کند

دولت آمریکا از چین خواست اشتباه سرکوب تیان‌آن‌من را تکرار نکند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی