Search
Asset 2

از تجاوز چین به آزادی هنگ‌کنگ حمایت نکنید

هنگ‌کنگ روز پنج‌شنبه گذشته، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تصویب قانون جدید انتخابات هنگ‌کنگ در کنگره چین، گفت تهران به تصمیم
(Dale de la Rey/AFP via Getty Images)

روز پنج‌شنبه گذشته، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به تصویب قانون جدید انتخابات هنگ‌کنگ در کنگره چین، گفت تهران به تصمیم حاکمیتی چین احترام می‌گذارد و انتقادها از رویکرد پکن در برابر هنگ کنگ را «دخالت خارجی در امور داخلی چین» دانست.

این اظهار نظر پس از آن صورت گرفت که پارلمان چین پیش‌نویس اصلاحات سیستم انتخاباتی هنگ‌کنگ را تصویب کرد که از نتایج آن، کاهش دموکراسی و نقش نهادهای منتخب مردمی این دولت‌شهر و ایجاد مکانیسمی برای انتخاب سیاستمداران وفادار به پکن است.

حمایت ایران در این خصوص از چین، در حالی است که اقدام چین نقض فاحش آزادی هنگ‌کنگ، به عنوان یک ناحیه خودمختار است. چرا که بیانیه مشترکی که در سال ۱۹۸۴ بین انگلستان و چین امضاء شد، تضمین می‌کرد که سیستم اقتصادی و سیاسی هنگ‌کنگ برای مدت ۵۰ سال از سال ۱۹۹۷ بدون تغییر بماند.

متأسفانه در موارد متعددی، ملاحظات سیاسی و اقتصادی موجب شده است که مسئولین چشم خود را بر روی رفتار ضدبشری چین ببندند، که خرید نفت ایران توسط چین در شرایط تحریم یکی از این ملاحظات است. هفته گذشته بلومبرگ گزارش داد که صادرات نفت ایران در ماه جاری میلادی به استان شاندونگ، به حدی افزایش پیدا کرد که باعث ترافیک در بنادر و پر شدن مخازن نفت شد.

یکی از موارد بارز نادیده‌ گرفتن نقض حقوق بشر در چین در سال‌های اخیر، آزار و سرکوب میلیون‌ها نفر از مسلمانان ساکن استان شین‌جیانگ چین است، که طبق گزارش سازمان ملل، حدود یک میلیون نفر از آنها در اردوگاه‌های بازآموزی در شرایطی سخت نگه‌داری می‌شوند.

تقریباً هم‌زمان با اظهار نظر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در حمایت از چین، وزیر خارجه استرالیا نگرانی شدید خود را بابت تغییراتی که چین در سیستم انتخاباتی هنگ‌کنگ ایجاد کرده ابراز داشت. به گفته رویترز، وزیر امور خارجه استرالیا گفت این اصلاحات در سیستم انتخاباتی هنگ کنگ تضعیف کننده نهادهای دموکراتیک این دولتشهر است.

آمریکا نیز روز پنجشنبه این تغییرات را محکوم کرد و گفتگوهای دشوار را با دیپلمات‌های ارشد چینی در روزهای آتی پیش‌بینی کرده است.

سال گذشته تصویب قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ، که با فشار چین انجام شد، اساساً هنگ‌کنگِ تحت فشار حزب کمونیست چین، را از منطقه‌ای آزاد به منطقه‌ای کمونیستی تبدیل کرد. اقدامی که باعث اعتراض بسیاری از دولت‌های غیر وابسته به چین و همینطور نهادهای حامی حقوق بشر شد.

حدود یک ماه پس از اجرای این قانون، دولت هنگ‌کنگ تلاش‌های خود را برای کاهش آزادی‌های این شهر افزایش داد و موجی از بازداشت و احضار آغاز شد. مقامات به بهانه ترس از همه‌گیری کووید ۱۹، انتخابات مقرر در سپتامبر را به مدت یک سال به تعویق انداختند، و ۱۲ نامزد طرفدار دموکراسی را رد صلاحیت کردند.

در آگوست سال گذشته، ده‌ها نفر از شهروندان طرفدار دموکراسی هنگ‌کنگ، که برای یادبود قربانیان سرکوب وحشیانه پکن در اعتراضات میدان تیان‌آن‌من سال ۱۹۸۹ حضور داشتند به «شرکت آگاهانه در مجامع غیر مجاز» محکوم شدند. تعدادی نیز، از جمله کسانی که در خارج از هنگ‌کنگ ساکن هستند نیز به آنچه که نقض قانون جدید خوانده شده، متهم شده‌اند.

از ماه ژوئن سال گذشته، در هنگ کنگ تظاهرکنندگان بارها در تجمعاتی مختلف و گاهی عظیم و میلیونی، نگرانی خود را درباره افزایش نفوذ چین به هنگ‌کنگ و به خصوص درباره لایحه استرداد مظنونان برای محاکمه به چین، مطرح کردند، که در نهایت این تجمعات گسترده با سرکوب نیروهای امنیتی روبرو شد.

مطالب دیگر:

اسناد محرمانه فاش شده دال بر نسل‌کشی تمرین‌کنندگان فالون گونگ به‌دست رژیم چین

ترامپ: ما باید مانع از تصویب لایحه اصلاحات انتخابات به رهبری دموکرات‌ها شویم

نود هزار برگه رای در بزرگ‌ترین ناحیه ایالت نوادا به آدرس‌های‌ اشتباهی فرستاده شده و برگشت خوردند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی