logo_eet

پمپئو حمله به اپک‌تایمز هنگ‌کنگ را محکوم کرد «وحشتناک بود، ولی غیرمنتظره نبود»

مایک پمپئو وزیر امورخارجه پیشین آمریکا (Tal Atzmon/The Epoch Times)
مایک پمپئو وزیر امورخارجه پیشین آمریکا (Tal Atzmon/The Epoch Times)

مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، حمله شدید به چاپخانه روزنامه اپک‌تایمز هنگ کنگ را «وحشتناک» توصیف کرد، اما آن را «غیر منتظره»  ندانست.

او در بیانیه‌ای به اپک‌تایمز گفت: «حزب کمونیست چین همچنان نشان می‌دهد که توافق خود را در مورد آزادی مردم هنگ کنگ رعایت نخواهند کرد.» «ایالات متحده باید پیام واضحی ارسال کند که ادامه ظلم به مردم هنگ کنگ و از بین بردن آزادی‌های آنها، به ویژه آزادی مطبوعات قابل تحمل نیست.»

حوالی ساعت ۴ بامداد روز ۱۲ آوریل، چهار مرد نقاب‌دار که پُتک در دست داشتند، وارد چاپخانه شدند. آنها تجهیزات چاپخانه را خرد کرده و با ریختن نخاله‌های ساختمانی، به چندین رایانه و صفحه کنترل مرکزی چاپخانه آسیب زدند. این حمله که حدود دو دقیقه به طول انجامید، اپک‌تایمز هنگ‌کنگ را ناچار کرد درست چند روز قبل از صدور حکم علیه فعالان برجسته محلی طرفدار دموکراسی هنگ‌کنگ، چاپ خود را به طور موقت متوقف کند.

طی ماه‌های گذشته رژیم چین به طور قابل توجهی کنترل هنگ‌کنگ را شدت بخشیده است. قانونگذاران پکن یک قانون امنیت ملی را تصویب کرده‌اند که چین می‌گوید هدف از این قانون مقابله با فعالیت‌های تجزیه‌طلبانه، تروریسم و تبانی با نیروهای خارجی است، اما منتقدان تاکید دارند که این قانون به نقض آزادی‌ها در هنگ کنگ منجر خواهد شد، و موجب می‌شود فقط طرفداران حزب کمونیست چین، بر این شهر حکم‌فرمایی کنند.

آزادی مطبوعات در هنگ‌کنگ، از زمان بازگشت از مستعمره سابق انگلیس به حکومت چین، کاهش یافته است. طبق شاخص آزادی مطبوعات گزارشگران بدون مرز، هنگ‌کنگ در سال ۲۰۰۲ رتبه ۱۸ را داشت، و اکنون این رتبه ۸۰ می‌باشد.

بندیکت راجرز، بنیانگذار و مدیر اجرایی سازمان دیده بان هنگ کنگ گفت «این حمله به اپک‌تایمز، یک نمونه اسفناک دیگر از افزایش تهدیدات علیه آزادی رسانه‌ها و آزادی بیان در هنگ کنگ است و باید صریحاً محکوم شود.»

لورا هارت از تشکل «مدافعان امنیت» معتقد است که یکی از بزرگترین جنایات حزب کمونیست چین، این است که اقدام به بازداشت آن دسته از آزادی‌خواهان هنگ‌کنگی می‌کند، که چهره واقعی این رژیم ظالم را به همه جهان نشان داده‌اند. او افزود که مطبوعات آزاد هنگ کنگ دریچه‌ای باارزش برای نمایش ماهیت واقعی حزب کمونیست چین، و تلاش این حزب برای تحقیر ارزش‌های جهانی، گشوده‌اند.

او گفت: «بسیاری از ما از خود پرسیدیم که این صداهای شجاعانه و کارکنان مطبوعاتی تا کی مجاز به ادامه کار هستند و متأسفانه پاسخ خیلی سریع روشن می‌شود.»

او خاطرنشان کرد که دولت برای پیگرد جیمی لای، سرمایه دار بزرگ و ناشر روزنامه محلی اپل دیلی اقدام کرده است. همچنین ایوان تانگ از رادیو تلویزیون هنگ کنگ، که قبلاً یک مقام سازمان بهداشت جهانی را به چالش کشیده بود، گفته می‌شود تحت فشار استعفا داده است و تمام توییت‌های حساب شخصی خود در توییتر را پاک کرده است.

هارت افزود که این اقدامات، در کنار حمله فاحش به چاپخانه روزنامه اپک‌تایمز، هدف رژیم را کاملاً روشن کرد که تحمیل همان دیوار سانسور و کنترل حاکم بر سرزمین اصلی چین است که مانع از حق دانستن جهانیان می‌شود.

آسیب‌‌‏های وارده به دفتر هنک‌‌‏کنگ اپک‌‌‏تایمز (Adrian Yu/The Epoch Times)

مقامات در ایالات متحده و جاهای دیگر نیز به دنبال این خرابکاری حمایت خود را از اپک تایمز اعلام کردند.

بایرون دونالدز، از نمایندگان مجلس گفت که حمله اخیر به چاپخانه هنگ کنگ اپک‌تایمز یک حمله مستقیم علیه آزادی‌هایی است که ما در آمریکا آن را عزیز می‌شماریم و این اقدام مستحق محکومیت جهانی است. «جهان تأثیرات مهلک عدم شفافیت حزب کمونیست را از نزدیک مشاهده کرده است و ما باید سازمان‌های روزنامه نگاری بیشتری داشته باشیم که از جنایات این رژیم گزارش دهند.»

لوئی گوهرت، نماینده تگزاس نیز گفت «اپک‌تایمز به عنوان یک سرمایه ارزشمند در مبارزه برای حقیقت و گزارش منصفانه برجسته است.»

او به اپک تایمز گفت «حمله به چاپخانه اپک تایمز در هنگ کنگ، نبرد قدیمی خیر در برابر شر است، زیرا افراد غیرصادق و قدرت‌طلب به آزادی بیان در سراسر جهان حمله می‌کنند.»

مارکوس ویچل، یکی از اعضای پارلمان سوئد، این حمله را «خبری وحشتناک» خواند و افزود که این رسانه «عملکرد بسیار مهمی به عنوان یکی از معدود رسانه‌های مستقل در هنگ‌کنگ انجام می‌دهد تا نظرات بدون سانسور را ارائه دهد.»

لوسیو مالان، عضو پارلمان ایتالیا نیز گفت که حمله روز دوشنبه یک اقدام وحشیانه دیگر علیه دموکراسی و آزادی هنگ‌کنگ توسط رژیم پکن است. او در بیانیه‌ای برای اپک‌تایمز گفت: «اینکه چنین حمله‌ای بدون مشارکت مقامات کمونیست چین اتفاق بیفتد کاملاً منتفی است.» «پکن در عصر تکنولوژی قرن ۲۱، از روش‌های صد یا دویست سال پیش استفاده می‌کند.»

مطالب دیگر:

کشیش: ثروت ترامپ در دوران ریاست جمهوری‌اش کاهش یافته زیرا او «آمریکا را در اولویت» قرار داده‌است

بهره‌کشی حزب کمونیست چین از مردم چین و شرکت‌های غربی

حمله با پتک به مرکز چاپ اپک‌‏تایمز در هنگ‌‌‌‌‌‏‌‌‌‌‌‏کنگ

اخبار مرتبط