Search
Asset 2

محققان چینی یک «دادستان» هوش مصنوعی ساخته‌اند که می‌تواند به تنهایی اتهاماتی را مطرح کند

(Noel Celis/AFP via Getty Images)
(Noel Celis/AFP via Getty Images)

دانشمندان چینی می‌گویند دستگاهی ساخته‌اند که برای طرح اتهام مجرمان بر هوش مصنوعی متکی است.

مرکز دادستانی مردمی پودونگ در شانگهای، بزرگترین اداره دادستانی کشور، این دستگاه را ساخته و آزمایش کرده است. در حال حاضر، این دستگاه قادر است هشت جرم رایج در شانگهای را شناسایی و اتهامات را مطرح کند؛ این جرائم عبارتند از کلاهبرداری از کارت اعتباری، قمار، رانندگی مخاطره‌آمیز، آسیب عمدی، ممانعت از انجام وظایف رسمی، سرقت، کلاهبرداری، و نزاع.

محققان گفته‌اند که بر اساس مشروحات کتبی یک پرونده، این به اصطلاح «دادستان» هوش مصنوعی می‌تواند با دقت ۹۷ درصدی اتهامات را مطرح کند.

پروفسور شی یونگ، دانشمند ارشد پروژه، گفت که فناوری هوش مصنوعی می‌تواند بار کاری روزانه دادستان‌ها را کاهش و به آن‌ها اجازه دهد روی کارهای چالش‌برانگیزتری تمرکز کنند. شی مدیر آزمایشگاه مدیریت داده‌های بزرگ و دانش در فرهنگستان علوم چین، برترین موسسه تحقیقاتی و دولتی این رژیم نیز هست.

شی و تیمش در مقاله‌ای که این ماه در مجله معتبر چینی «Management Review» منتشر شد، گفتند: «این سیستم می‌تواند در فرآیند تصمیم‌گیری تا حدودی جایگزین دادستان‌ها شود». ساوت چاینا مورنینگ پست برای اولین بار از این دستگاه هوش مصنوعی که به تازگی ساخته شده است خبر داد.

به گفته شی و همکارانش، دادستان‌های چینی از سال ۲۰۱۶ استفاده از هوش مصنوعی را آغاز کرده‌اند. بسیاری از آن‌ها اکنون از یک ابزار هوش مصنوعی به نام «سیستم ۲۰۶» استفاده می‌کنند. این سیستم قادر است قدرت شواهد، شرایط دستگیری و اینکه یک مظنون تا چه حد برای مردم خطرناک است را ارزیابی کند.

اما تمام ابزارهای هوش مصنوعی موجود تنها نقش محدودی را ایفا می‌کنند، زیرا «در فرآیند تصمیم‌گیری برای طرح اتهام و [پیشنهاد] حکم دخالتی ندارند.»

برای اتخاذ چنین تصمیماتی به دستگاهی برای شناسایی و حذف محتویات نامربوط به جرم و حفظ اطلاعات مفید نیاز است.

بر اساس این مقاله، همچنین لازم است که این دستگاه زبان پیچیده و دائم‌التغییر انسان را به یک قالب ریاضی یا هندسی استاندارد تبدیل کند تا برای رایانه قابل فهم باشد.

شرکت‌های اینترنتی چینی ابزارهای قدرتمندی برای پردازش زبان طبیعی ایجاد کرده‌اند، اما عملکرد آن‌ها اغلب به رایانه‌های بزرگی نیاز دارد که دادستان‌ها به آن‌ها دسترسی ندارند.

این «دادستان» هوش مصنوعی که به دست تیم شی ساخته شده است، می‌تواند روی دسکتاپ عمل کند و برای هر مظنون، بر اساس ۱۰۰۰ «ویژگی»ای که از مشروحات پرونده استخراج می‌کند، اتهاماتی را مطرح می‌کند. این مشروحات را انسان‌ها می‌نویسند و بسیاری‌شان آنقدر کوتاه یا کلی‌اند که انسان‌ها آن‌ها را متوجه نمی‌شوند. سپس، سیستم ۲۰۶ شواهد را بررسی می‌کند.

به گفته شی، از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ از بیش از ۱۷۰۰۰ پرونده برای آموزش دادن به این دستگاه استفاده شده است.

این مقاله پیش‌بینی کرده است که دادستان هوش مصنوعی به زودی توانا‌های بیشتری پیدا خواهد کرد و قادر خواهد بود جرائم کمتر متداول را نیز شناسایی کند و اتهامات متعددی را علیه یک مظنون مطرح کند.

اما این دستگاه جدید سوالاتی را نیز در بین دادستان‌های چینی برانگیخته است. در این گزارش، دادستانی در گوانگژو گفت که در خصوص به‌کار‌گیری دادستان هوش مصنوعی در طرح اتهام نگرانی‌هایی دارد.

این دادستان گفت که دقت ۹۷ درصدی این دستگاه ممکن است از منظر فناوری بالا باشد، اما همیشه احتمال اشتباه وجود دارد. «وقتی چنین اتفاقی بیفتد چه کسی مسئولیت را بر عهده خواهد گرفت؟ دادستان، دستگاه یا طراح این الگوریتم؟»

استفاده مستقیم از هوش مصنوعی در تصمیم‌گیری می‌تواند بر استقلال دادستان انسانی نیز تأثیر بگذارد. این دادستان افزود که بیشتر دادستان‌ها تمایل ندارند که دانشمندان رایانه‌ در قضاوت‌های قانونی دخالت کنند.

به گفته این دادستان مسئله دیگر این است که دادستان هوش مصنوعی تنها بر اساس تجربیات قبلی خود می‌تواند اتهام را مطرح کند و قادر نیست که در یک محیط اجتماعی متغیر واکنش مردم را به یک پرونده پیش‌بینی کند.

این دادستان افزود:«شاید هوش مصنوعی بتواند به تشخیص خطا کمک کند، اما نمی‌تواند در تصمیم‌گیری جایگزین انسان شود.»

مطالب دیگر:

دیدگاه: رصد چین در سال ۲۰۲۲

 راهبه‌ای که با غلبه بر تمام مشکلات، یک نقاش برجسته شد

شکایت یک گروه غیرانتفاعی در آمریکا از سی‌دی‌سی به‌دلیل عدم انتشار داده‌های واکسن‌های کووید۱۹

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی