Asset 2

درخواست متخصصان حوزه امنیت آمریکا برای ممنوعیت انتقال هوش مصنوعی به چین (بخش ۱)

هوش مصنوعی هر اتفاقی که در چین رخ می‌دهد، صد در صد تحت کنترل حزب کمونیست چین است. بدون هدایت و نظارت حزب کمونیست عملا چیزی به نام «کسب‌و
میکروسکوپ تشخیص سرطان هوش مصنوعی توسط گوگل در کنفرانس جهانی هوش مصنوعی 2018 در شانگهای در 18 سپتامبر 2018 مشاهده می‌شود. ((STR/AFP via Getty Images)

متخصصان هشدار می‌دهند که با وجود توانایی حزب کمونیست چین برای انجام تحقیقات با اهداف نظامی و غیره، شرکت‌های فناوری آمریکایی به ساختن مراکز تحقیقاتی هوش مصنوعی در چین ادامه می‌دهند.

به عقیده این متخصصان، تنها راه ایجاد وقفه در رشد ظرفیت‌های حزب کمونیست چین در زمینه هوش مصنوعی، ممنوعیت انتقال فناوری از ایالات متحده به چین است.

بر اساس پژوهشی در سال ۲۰۲۰ توسط یک اندیشکده در دانشگاه جرج‌تاون، امروزه بیش از ده درصد تمام مراکز تحقیقاتی فیس‌بوک، گوگل، آی‌بی‌ام و مایکروسافت در چین قرار دارد و این تعداد در حال افزایش است.

همچنین شرکت‌های آمریکایی با مداخله بی‌وقفه حزب کمونیست چین در اموال هوشمند خود مواجه شده‌اند. متخصصین می‌گویند که نفوذپذیری تحقیقات شرکت‌ها در خاک چین از یک سو و دخالت مقامات حزب کمونیست چین از سوی دیگر، می‌تواند تهدید بزرگی برای امنیت بین‌المللی باشد.

مقاومت در برابر حزب کمونیست چین درون خاک چین عملا غیرممکن است

به گفته کیسی فلمینگ، مدیرعامل شرکت مشاوره‌ای بلک آپس پارتنرز، شرکت‌های خارجی که در چین فعالیت می‌کنند با خطرات قابل توجهی روبرو می‌شوند.

فلمینگ در گفتگویی با اپک‌تایمز گفت: «هر اتفاقی که در چین رخ می‌دهد، صد در صد تحت کنترل حزب کمونیست چین است. بدون هدایت و نظارت حزب کمونیست عملا چیزی به نام «کسب‌وکار در چین» وجود ندارد».

به عقیده فلمینگ امکان ندارد که شرکت‌های آمریکایی تحقیقات مربوط به هوش مصنوعی را در چین پیش ببرند و حزب کمونیست چین یا ارتش آزادی‌بخش خلق چین آن تحقیقات را به سرقت نبرد یا به نام خود مصادره نکند.

فلمینگ افزود که این شرایط به دلیل در هم‌آمیختگی استراتژی نظامی و غیرنظامی چین به وجود می‌آید؛ چیزی که هدف آن حذف تمام موانع میان حوزه‌های نظامی و غیرنظامی در زمینه تحقیقات و توسعه فناوری‌های جدید است.

او خاطرنشان کرد: «وقتی که آن‌ها فناوری هوش مصنوعی غیرنظامی شما را می‌بینند، در درجه نخست به کاربردهای نظامی آن نظر دارند و سپس به کاربرد تجاری آن می‌پردازند. از منظر حزب کمونیست چین، حوزه‌های نظامی و غیرنظامی جدایی‌ناپذیرند».

به همین دلیل است که مختصصان نسبت به کاربرد نظامی احتمالی برنامه فضایی چین هشدار می‌دهند. همچنین حزب کمونیست چین، فناوری هوش مصنوعی را در تمام جنبه‌های زندگی وارد کرده تا از آن به عنوان یک استراتژی نظامی علیه آمریکا استفاده کند. به همین منظور چین قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ تبدیل به پیشگام جهان در زمینه هوش مصنوعی شود.

رابرت بانکر، رئیس شاخه تحقیقات و تحلیل شرکت مشاوره‌ای C/O فیوچرز نیز هشدار داد که «برای یک شرکت فناوری آمریکایی عملا غیرممکن است که بدون کمک به حزب کمونیست چین برای توسعه تحقیقات و ظرفیت‌های خود در زمینه هوش مصنوعی، در چین فعالیت کند».

بانکر در ایمیلی به اپک‌تایمز نوشت: «حزب کمونیست چین توسط گماشتگان سیاسی و فکری خود، در تمام شرکت‌های فناوری چینی نفوذ کرده‌است و این شرکت‌ها بدون همکاری نزدیک با حکومت مرکزی قادر به فعالیت نیستند».

فلمینگ و بانکر هر دو اعتقاد دارند که تهدید پیش‌روی شرکت‌هایی که تحقیقات هوش مصنوعی را در چین پیش می‌برند، تهدیدی برای امنیت بین‌المللی است.

پیش‌تر در سال جاری این تهدید عینیت یافته بود؛ زمانی که رژیم چین، اطلاعات را به عنوان یک «عامل تولید» ملی در نظر گرفت و به حزب کمونیست چین این امکان را داد تا از قوانین کمونیستی برای جمع‌آوری اجبارآمیز اطلاعاتی که در چین توسعه یافته یا ذخیره شده استفاده کند.

اندکی پس از آن، سخت‌گیری شدیدی بر آن دسته از شرکت‌های فناوری اعمال شد که حزب کمونیست چین گمان می‌کرد سرمایه و اطلاعات بسیار زیادی اندوخته‌اند و آمریکا سرمایه‌گذاری سنگینی در آن‌ها کرده‌است. این سخت‌گیری‌ها موجب کاهش ارزش این شرکت‌ها به میزان حدود ۴۰۰ میلیارد دلار شد.

(ادامه دارد)

مطالب دیگر:

دیدگاه: وقتی چین افراد واکسینه‌نشده را بازخواست می‌کند، چه کسی چین را برای کووید۱۹ بازخواست خواهد کرد؟

سخنگوی طالبان می‌گوید حزب کمونیست چین «شریک اصلی ما» است

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما: فصل ۱۲: تخریب آموزش و پرورش (قسمت اول)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی