logo_eet

 هکرها ۲۶ میلیون حساب کاربری از آمازون، گوگل، فیس‌بوک را سرقت کردند

هکرها ۲۶ میلیون حساب کاربری از آمازون، گوگل، فیس‌بوک را سرقت کردند کوکی‌های مسروقه، که در برخی موارد می‌توانند به حساب‌های آنلاین فرد قربان
(Nicolas Asfouri/AFP via Getty Images)

گروهی از هکرها با استفاده از یک بدافزار از نوع تروجان، نزدیک به ۲۶ میلیون اکانت ورود به سیستم، ایمیل یا نام کاربری و رمزهای عبور را از تقریباً یک میلیون وب سایت، طی یک دوره دو ساله به سرقت برده‌اند. در میان این وب‌سایت‌ها، پایگاه‌های معروفی از جمله آمازون‌، فیس‌بوک و توییتر وجود دارند.

به گزارش کارشناسان امنیت شبکه نُردلاکر، این بدافزار از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ به بیش از ۳ میلیون کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز نفوذ کرده است. طبق یک مطالعه موردی که توسط نُردلاکرو  با همکاری یک شرکت دیگر متخصص در تجزیه و تحلیل نقض داده‌ها انجام شده است، این هکرها اطلاعات شخصی افراد به میزان حدود ۱.۲ ترابایت را سرقت کرده‌اند.

۲۶ میلیون اکانت ورود به سیستم سرقتی در دوازده نوع وب‌سایت مختلف وجود داشته است، از جمله رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های آنلاین و خدمات ایمیل. این سایت‌ها شامل مواردی مانند گوگل (۱.۵۴ میلیون)، فیس بوک (۱.۴۷ میلیون)، آمازون (۰.۲۱ میلیون)، اپل (۰.۱۳ میلیون)، نتفلیکس (۰.۱۷ میلیون) و پی پال (۰.۱۵ میلیون) بوده‌اند.

علاوه بر اطلاعات ورود به سیستم، داده‌های به سرقت رفته شامل ۱.۱ میلیون آدرس ایمیل منحصر به فرد، بیش از ۲ میلیارد کوکی و ۶.۶ میلیون فایلی است که کاربران در دسک تاپ و پوشه‌های بارگیری خود ذخیره می‌کردند.

کوکی‌های مسروقه، که در برخی موارد می‌توانند به حساب‌های آنلاین فرد قربانی دسترسی پیدا کنند، در پنج گروه طبقه بندی شده‌اند: بازار آنلاین، بازی آنلاین، سایت اشتراک فایل، رسانه‌های اجتماعی و خدمات پخش ویدئو.

کوکی‌های سرقتی با سایت‌هایی از جمله یوتیوب (۱۷.۱ میلیون)، فیس بوک (۸.۱ میلیون)، توییتر (۵.۲ میلیون)، آمازون (۳.۵ میلیون)، مدیافایر، (۳.۲ میلیون) و ای‌بی (۲ میلیون) مرتبط بوده است.

از نظر مرورگرهایی که مورد هدف این بدافزار برای سرقت داده‌ها قرار داشته است، سرقت رمزهای عبور از گوگل کروم (۱۹،۴ میلیون)، فایرفاکس (۳.۳ میلیون) و اپرا (۲ میلیون) است. این بدافزار علاوه بر سرقت فایل‌ها، از رایانه‌ها و عکس‌های آلوده با استفاده از وب کم نیز عکس می‌گیرد.

این بدافزار از طریق ایمیل و نرم افزارهای کپی شده، از جمله نسخه‌های غیرقانونی فتوشاپ ۲۰۱۸، و بازی کرک شده، منتقل شده است.

این گزارش در حالی است که مقامات دولت هشدار داده‌اند که حملات سایبری از انواع مختلف رو به افزایش است.

وزیر بازرگانی ایالات متحده، جینا رایموندو هفته گذشته گفت که تعداد هک‌های سایبری در آینده افزایش خواهد یافت و از مشاغل خواست تا سیستم‌های امنیت سایبری خود را تقویت کنند.

اظهارات او به دنبال نامه ۳ ژوئن مشاور امنیت سایبری در شورای امنیت ملی مطرح شد که به رهبران تجاری در مورد افزایش خطر حملات باج افزاری هشدار داد و آنها را تشویق کرد که اقدامات امنیتی را تشدید کنند.  نوبرگر در نامه خود گف «تهدیدها جدی است و آنها در حال افزایش است.»

هشدارهای اخیر مقامات پس از وقوع تعدادی از حملات جدی سایبری، از جمله یکی با هدف قرار دادن خط لوله که منجر به خاموشی و کمبود بنزین شد، و دیگری هدف قرار دادن جی‌بی‌اس، که بزرگترین تولید کننده گوشت گاو آمریکا است، روی داده است.

مطالب دیگر:

تگزاس برداشت اجباری اعضای بدنِ تمرین‌کنندگان مدیتیشن فالون گونگ به‌دست رژیم چین را محکوم می‌کند

برگزاری جلسه فوری توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، در مورد مسئله التهاب قلبی نادر پس از واکسیناسیون

هشدار ژنرال ارشد ایالات متحده: چین باسرعت زیاد در حال افزایش توان نظامی خود است

اخبار مرتبط