logo_eet

بایدن: تحت فشار قرار دادن اوپک برای افزایش تولید نفت «هیچ تناقضی» با اهداف آب ‌و هوایی ندارد

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در 31 اکتبر 2021 در جریان اجلاس سران G-20 در  رم، ایتالیا، برای رسانه‌ها سخنرانی می‌کند. (Brendan Smialowski/AFP via Getty Images)
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در 31 اکتبر 2021 در جریان اجلاس سران G-20 در رم، ایتالیا، برای رسانه‌ها سخنرانی می‌کند. (Brendan Smialowski/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا یکشنبه گفت از نظرش «هیچ تناقضی» ندارد که کشورهای تولیدکننده انرژی را تشویق به افزایش تولید سوخت‌های فسیلی کند و در عین حال، در راستای اهداف اقلیمیش از دیگران بخواهد انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند.

بایدن این اظهارات را چند روز بعد از گردهمایی رهبران بیست اقتصاد بزرگ جهان در اجلاس گروه ۲۰ در رم، در کنفرانسی مطبوعاتی و در پاسخ به خبرنگاری مطرح کرد که پرسیده بود آیا «هیچ تناقضی» در تشویق کشورها به افزایش تولید نفت و در عین حال شرکت در کنفرانس تغییراتی آب‌وهوایی سازمان ملل متحد در گلاسکوی اسکاتلند «برای تشویق افراد به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای» نمی‌بینید؟

رئیس‌جمهور در دفاع از موضع خود گفت: «خب، در ظاهر متناقض به نظر می‌رسد اما همان‌طور که خود شما هم می‌دانید و همه می‌دانند، حقیقت ماجرا این است که نمی‌توان یک شبه به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر رفت و چنین هم نخواهیم کرد؛ نمی‌شود گفت از این لحظه به بعد دیگر از نفت، گاز یا هیدروژن استفاده نخواهیم کرد، منطقی نیست.»

او گفت: «هیچ تناقضی ندارد، هیچ‌کس چنین پیش‌بینی نکرده که امسال یا حتی سال دیگر در موقعیتی خواهیم بود که دیگر از نفت یا گاز استفاده نکنیم.»

بایدن گفت به عنوان مثال با وجود این‌که ایالات‌متحده قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ نیمی از وسایل نقلیه جاده‌های خود را با خودروهای الکتریکی جایگزین کند، هم‌چنان به بنزین نیاز دارد.

رئیس‌جمهور با اشاره به قول خود که انتشار گازهای گلخانه‌ای ایالات‌متحده به صفر خواهد رسید، گفت: «اما به این نقطه خواهیم رسید. تا سال ۲۰۵۰، انتشار گازهای گلخانه‌ای ما به صفر خواهد رسید.»

رئیس‌جمهور در راستای تلاش گسترده خود برای تحت فشار قرار دادن اوپک و شرکای آن برای افزایش عرضه نفت، در مذاکرات گروه ۲۰ از کشورهای تولیدکننده انرژی که ظرفیت بیشتری دارند، خواست تولیدشان را افزایش دهند تا بتوان از بازیابی مقتدرانه اقتصاد جهان اطمینان حاصل کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بایدن با مطرح کردن این «ایده» که کشورهای تولیدکننده نفت از جمله عربستان سعودی و روسیه «نفت بیشتری تولید نمی‌کنند که مردم بنزین داشته باشند» نشان می‌دهد معتقد است این کشورها نتوانسته‌اند واکنش مناسبی برای مدیریت تولید در بحبوحه بحران زنجیره تأمین نشان دهند.

بایدن در کنفرانس تغییراتی آب‌وهوایی سازمان ملل متحد شرکت کرده است که ۳۱ اکتبر آغاز شده است و ۱۲ نوامبر به پایان می‌رسد. دولت بایدن اعلام کرده است مشاورین آب‌وهوای کاخ سفید، جان کری و جینا مک‌کارتی به او خواهند پیوست.

مطالب دیگر:

برگزاری همایشی در بروکسل برای رسیدگی به برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان عقیدتی در چین

شی جین‌پینگ رهبران کشورهای گروه ۲۰ را وادار می‌کند واکسن‌های چینی را به رسمیت بشناسند

«تلاش تمام عیار» چین برای ساخت تسلیحات جدید

اخبار مرتبط