logo_eet

نماینده گرگ مورفی: آمریکا جنگ روسیه در اوکراین را با ادامه واردات نفت روسیه تامین مالی می‌کند

جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Scott Olson/Getty Images)
جوبایدن، رئیس جمهور آمریکا (Scott Olson/Getty Images)

دولت بایدن از زمان حمله روسیه به اوکراین چندین دور تحریم علیه روسیه اعمال کرده است. گرگ مورفی، نماینده مجلس نمایندگان آمریکا، گفت، با این حال، بدون قطع واردات نفت و گاز روسیه، ایالات متحده با حدود ۷۵ میلیون دلار واردات گاز در روز، به نوعی بودجه تهاجم روسیه را تامین می‌‌کند.

مورفی در مصاحبه ای در ۲ مارس با برنامه «کاپیتول ریپورت» تلویزیون NTD گفت: «ما در واقع روزانه حدود ۷۵ میلیون دلار گاز کثیف روسیه را وارد می‌کنیم. ما همین الان این کار را انجام می‌دهیم. و تحریم‌هایی که اعمال شد، اکنون برنامه انرژی روسیه را مستثنی کرده است.»

مورفی گفت: «فکر می‌کنم این وحشتناک است. این فاجعه است.»

زمانی که رئیس جمهور جو بایدن تحریم‌ها را علیه روسیه اعلام کرد، به طور خاص گفت که تقلا برای بدست آوردن انرژی روسیه به‌منظور محافظت از خانواده‌ها و مشاغل آمریکایی در برابر قیمت های بالاتر است.

بایدن در ۲۴ فوریه گفت: «در بسته تحریم‌هایمان، ما به‌طور خاص طراحی کردیم تا بتوانیم پرداخت‌های انرژی را ادامه دهیم.»

بر اساس داده‌های اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، میانگین ماهانه نفت خام و گاز وارداتی از روسیه در سال ۲۰۲۱، ۲۰.۴ میلیون بشکه بوده است. این تقریباً ۶۸۰۰۰۰ بشکه در روز است.

در چند روز گذشته درخواست‌های دو حزبی برای تحریم‌های انرژی علیه روسیه مطرح شده است.

سناتورهای جو مانچین (دموکرات ویرجینیای غربی)، لیزا مورکوفسکی (جمهوری‌خواه آلاسکا) و جان تستر (دموکرات مونت) در ۳ مارس از طرح پیشنهادی رونمایی کردند که واردات نفت روسیه به ایالات متحده را ممنوع می‌کند. نسخه مجلس توسط نمایندگان جاش گاتهایمر (دموکرات نیوجرسی) و برایان فیتزپاتریک (جمهوری‌خواه پنسیلوانیا) معرفی شد.

مانچین بایدن را به دلیل ادامه واردات نفت روسیه و در عین حال محدود کردن تولید انرژی داخلی، متهم به «دورویی» کرده  است.

بایدن از زمان روی کار آمدن خود، ساخت خط لوله کیستون اکس‌ال را متوقف کرده است. او همچنین اجاره زمین‌های فدرال به تولیدکنندگان نفت و گاز طبیعی را متوقف کرد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نیز از ممنوعیت واردات نفت روسیه حمایت کرد.

او در کنفرانس خبری هفتگی پنجشنبه گفت: «کاملا با آن موافق هستم. آن را ممنوع کنید.»

روز پنجشنبه، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت: «ما نفع استراتژیک در کاهش عرضه جهانی انرژی نداریم.»

ساکی گفت: «هدف ما و رئیس‌جمهور به حداکثر رساندن تأثیر بر رئیس‌جمهور پوتین و روسیه و در عین حال به حداقل رساندن تأثیر بر ما و متحدان و شرکای ما بوده است.»

مورفی خاطرنشان کرد که چگونه ایالات متحده در زمان رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ از انرژی مستقل بود. اما سیاست‌های بایدن آن را تغییر داد.

مورفی گفت: «ما در این کشور این توانایی را داریم که به خودمان انرژی بدهیم، و دولت بایدن، دوباره، طبق معمول، نسبت به آنچه در این دنیا مهم است و روش درست عمل کردن به آن، ناشنوا بوده است.»

اوایل روز چهارشنبه، زمانی که خبرنگاران بر بایدن برای تحریم واردات نفت روسیه فشار آوردند، او گفت: «هیچ چیزی از روی میز خارج نشده است.»

روز جمعه، ساکی گفت: «ما در حال بررسی گزینه‌هایی هستیم که می‌توانیم در حال حاضر برای کاهش مصرف انرژی ایالات متحده از روسیه اتخاذ کنیم، اما تمرکز ما بر به حداقل رساندن تأثیر آن بر خانواده‌ها است. اگر عرضه را در بازار جهانی کاهش دهید، قیمت گاز را افزایش خواهید داد.»

مطالب دیگر:

زلنسکی از قانونگذاران آمریکایی خواست تا نفت روسیه را تحریم کنند و جت‌های جنگنده در اختیار اوکراین قرار دهند

بیش از ۶۶هزار مرد اوکراینی مقیم خارج برای دفاع از کشور خود بازگشته‌اند

اوکراین، روسیه را به ادامه حملات در مناطقی که آتش‌بس اعلام شده متهم کرد

اخبار مرتبط