Asset 2

درگیری معترضین در واشنگتن، حداقل ۴ جراحت با چاقو و ۲۳ بازداشتی در پی داشت

واشنگتن ده‌ها هزار نفر در آمریکا روز شنبه در مقابل کنگره و دیوان عالی این كشور تجمع کردند، و با اهتزاز پرچم‌های آمریكا، در دست داشتن پلاک
(Stephanie Keith/Getty Images)

در جریان تجمع بزرگ دیروز حامیان ترامپ در واشنگتن، درگیری‌ها و زد و خوردهایی بین گروه‌هایی در میان تجمع‌کنندگان روی داد که در این میان، حداقل چهار نفر چاقو خوردند.

به نظر می‌رسد این برخوردهای خشونت آمیز، بین اعضای گروه چپ افراطی «آنتیفا» و گروه «پسران مغرور» بود.

مقامات واشنگتن به رسانه‌های محلی گفتند که چهار نفر در تقاطع خیابان یازدهم و خیابان اف در مرکز در نزدیکی پلازا چاقو خوردند و هر چهار نفر با جراحات شدید به بیمارستان اعزام شدند.

اداره پلیس متروپولیتن همچنین به خبرنگاران گفت که دست کم ۲۳ نفر در میان ناآرامی‌های داخلی دستگیر شده‌اند، از جمله شش نفر به اتهام حمله به یک افسر پلیس، ۱۰ نفر به دلیل حمله ساده، چهار نفر به دلیل شورش، یک نفر به دلیل داشتن سلاح تیسر، و دو نفر به دلیل عبور از خط پلیس.

این اداره به سوالات اپک تایمز پاسخی نداد.

مشخص نیست که چه افرادی توسط مقامات دستگیر شده اند اما فیلم‌های خبرنگاران در صحنه نشان می‌دهد که معترضان پسران مغرور و «معترضین مخالف» دستگیر شده و ماشین‌های پلیس آنها را بردند.

این در حالیست که روز شنبه ۱۲ دسامبر، ده‌ها هزار نفر در آمریکا در مقابل کنگره و دیوان عالی این کشور تجمع کردند، و با اهتزاز پرچم‌های آمریکا، در دست داشتن پلاکارد و سر دادن شعار، خواستار شفافیت بیشتر و درستی در انتخابات سال ۲۰۲۰ شدند.

مردم برای نشان دادن حمایت خود از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از سراسر کشور به واشنگتن سفر کردند. بسیاری اظهار داشتند که روند انتخابات به طور نامناسبی انجام شده و تقلبی است. برخی خوشبین هستند که نتایج تغییر خواهد کرد، از جمله برخی طرفداران برجسته ترامپ.

مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی، گفت «دادگاه‌ها تصمیم نمی‌گیرند که رئیس جمهور بعدی ایالات متحده چه کسی باشد. مسیرهایی وجود دارد که هنوز باز هستند.»

وی افزود «ما در یک لحظه در تاریخ ایالات متحده آمریکا هستیم.»

دادگاه عالی ایالات متحده روز جمعه دادخواست تگزاس برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات سال ۲۰۲۰ در چهار ایالت چالشی را رد کرد. قضات اظهار داشتند که بر اساس قانون اساسی این ایالت فاقد جایگاه قانونی برای طرح شکایت است.

فلین، که بیرون دیوان عالی و بعداً در فریدوم پلازا سخنرانی کرد گفت که ما فقط خواستار شفافیت هستیم. چرا کسی پاسخگو نیست؟ چرا به امضاها نگاه نمی‌کنید، چرا به داخل این ماشین‌های رأی گیری نگاه نمی‌کنید. از چه چیزی می‌‌‏ترسید؟

فلین این وضعیت را محصول یک سیستم ناعادلانه خواند و گفت که نبرد فعلی برای انتخابات در مورد ساختار قانون اساسی ایالات متحده آمریکا است.

در رویدادها، راهپیمایی‌ها و تجمعات مختلفی که در طول روز برگزار شد، از ساعت ۹:۳۰ صبح شرکت کنندگان اغلب فریاد می‌زدند «دزدی را متوقف کنید». این یک شعار مشترک در میان طرفداران ترامپ، و همچنین برخی از جنبش‌های مردمی سازمان دهنده این رویداد است.

تجمع قبل از موعد مقرر ۱۴ دسامبر برای رأی گیری کالج انتخابات بود.

حوالی ظهر، ترامپ برای شرکت در رویداد سالانه ارتش و نیروی دریایی، به سمت شمال وست پوینت، بر فراز فریدم پلازا و محل تجمع با هلیکوپتر پرواز کرد.

وی در توئیتر گفت «وای! هزاران نفر در واشنگتن برای تجمع «دزدی را متوقف کنید» جمع شده‌اند. نمی‌‌‌‏دانستم قرار است تجمع باشد. اما الان آن را می‌بینم.»

سباستین گورکا، که در سال ۲۰۱۷ به عنوان معاون دستیار و استراتژیست ترامپ خدمت می‌‌‏کرد، گفت آنچه در معرض خطر است فراتر از یک انتخابات است.

وی به اپک تایمز گفت «اگر جلوی سرقت این انتخابات را نگیریم، هرگز دوباره در آمریکا انتخابات آزاد و شفاف نخواهیم داشت. در هسته نهادهای آمریکایی پوسیدگی وجود دارد و ما هستیم که باید تغییر را ایجاد کنیم.» وی گفت که مجلس قانونگذاری ایالت اکنون بزرگ‌‌‌‏ترین و چشم‌‌‏گیرترین نقش را دارد.

هنوز چندین چالش قانونی در جریان است که نتایج انتخابات را مورد اعتراض قرار می‌دهند.

نماینده ایالت جورجیا، ورنون جونز که یک دموکرات طرفدار ترامپ است، از همکاران خود در مجلس قانونگذاری ایالت خواست تا موضع بگیرند. جونز به اپک تایمز گفت «آنها باید از یک انتخابات آزاد، عادلانه و شفاف حمایت کنند. باید در این مورد واکنش نشان دهند.»

جورجیا در تاریخ ۷ دسامبر پس از بازشماری مجدد، نتایج انتخابات خود را به نفع نامزد دموکرات جو بایدن مجدداً تصدیق کرد.

جونز گفت «من از وزیر امور داخلی جورجیا می‌‌‌‏خواهم که این مسئله را درست انجام دهد و ما نیز باید به یک جلسه ویژه برویم»

مایک لیندل ، بنیانگذار و مدیرعامل  مای‌پیلو، از مردم خواست که برخیزند و در مورد نگرانی‌های خود در مورد انتخابات صحبت کنند. لیندل به اپک تایمز در پلازا گفت «باید به همه بگوییم که این یک تقلب واقعی است. این کشور در یک جنگ معنوی است.»

مطالب دیگر:

جولیانی: ترامپ با تنظیم مجدد چالش‌‌‏های انتخاباتی مشابه ایالت تگزاس موافقت کرد

رابطه صمیمی ایالت جورجیا با چین، در گرماگرم چالش‌های انتخاباتی

سیدنی پاول: آرای تقلبی از چین، همچنان به ایالات متحده می‌آیند

اخبار مرتبط