logo_eet

وال‌استریت ژورنال: برادر رهبر کره شمالی همکار سازمان سیا بود

کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی  هنگام سفر به چین در سال 2007 (Kyodo/via Reuters/File Photo)
کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی هنگام سفر به چین در سال 2007 (Kyodo/via Reuters/File Photo)
کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی هنگام سفر به چین در سال ۲۰۰۷ (Kyodo/via Reuters/File Photo)

روزنامه وال‌استریت جورنال روز دوشنبه در گزارشی مدعی شد کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی که در سال ۲۰۱۷ در مالزی کشته شد برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سیا ) جاسوسی می‌کرده است.

این نشریه به نقل از یک منبع ناشناس ضمن اعلام این خبر گفت که بسیاری از جزئیات ارتباط کیم جونگ نام با  سازمان سیا هنوز روشن نیست. سازمان سیا در این خصوص اظهار نظری نکرده است.

به گفته وال استریت ژورنال، چندین مقام سابق ایالات متحده گفته‌اند که برادر ناتنی رهبر کره شمالی که سال‌ها در خارج از کره شمالی زندگی کرده بود و جایگاه قدرتمندی در پیونگ یانگ نداشت، بعید به نظر می‌رسد که بتواند جزئیاتی در خصوص امور داخلی و امنیتی کره شمالی را به خارجی‌ها ارائه داده باشد.

این روزنامه می‌افزاید مقامات پیشین اعتقاد دارند که کیم جونگ نام ، تقریبا قطعاً در ارتباط با سرویس‌های امنیتی کشورهای دیگر، به ویژه چین بوده است .

اپُک تایمز، پیش‌تر گزارش داده بود که دون تسه، وزیر امور خارجه چین، اظهار کرده است که سیاست‌های کمیته مرکزی حزب کمونیست چین ( پولیت‌برو) به طور مستقیم روی سیاست‌های کره شمالی تأثیر می‌گذارد.

دون تسه گفت « در سال ۲۰۱۲، زمانی که جان جونگ تاک ( دایی کیم جونگ اون ) از چین بازدید کرد و مذاکراتی با هو جینتائو و نخست وزیر ون جیابائو را برگزار کرد، آنها درباره کیم جونگ اون برای متوقف کردن آزمایش هسته ای و همچنین امکان جایگزینی کیم جونگ وان با برادرش کیم جونگ نام، گفتگو کردند. »

اما تلاش های هو جین‌تائو،  در تلاش برای انزوای هسته‌ای کره شمالی، توسط ژو یونگ‌کانگ، چهره قدرتمند امنیتی چین ناکام ماند. چرا که وی این اطلاعات مربوط به این مذاکرات را به رهبر کره شمالی لو داد و پس از آن رهبر کره شمالی برادر ناتنی خود را پاکسازی کرد.

ژو یونگ کانگ، یکی از مقامات وابسته به دار و دسته رهبر پیشین چین، جیانگ زمین است که دستان‌شان به خون بسیاری از مردم چین آلوده است.

برخی مقامات کره جنوبی و آمریکا گفته اند که مقامات کره شمالی دستور قتل کیم جونگ نام را صادر کرده‌اند. چرا که وی از حکومت خانواده‌اش انتقاد کرد. پیونگ یانگ این اتهام را رد کرده است.

به گفته وال استریت ژورنال، منبع مطلعی که اطلاعات مربوط به رابطه کیم جونگ نام با سیا را داده است، گفته است که وی در فوریه سال ۲۰۱۷، با هدف دیدار با رابط سازمان سیا به مالزی سفر کرده بود. گرچه ممکن است این دیدار تنها دلیل این سفر نبوده باشد.

برادر ناتنی رهبر کره شمالی، در آن سفر هنگام توقف در فرودگاه کوالالامپور در یک سوءقصد هدف حمله با مواد شیمیایی قرار گرفت و دقایقی بعد درگذشت.

مطالب دیگر:

فیسبوک هم هوآوی را تحریم کرد

سختگیری آمریکا در ارائه ویزا به چینی‌ها، هشدار چین به اتباع‌اش برای سفر به آمریکا

توصیه دندان‌پزشکان : دندان‌های شیری کودکان را دور نیندازید !

اخبار مرتبط