logo_eet

منطقه‌ مغولستان چین از ارائه‌ وام بانکی و طرح‌های تأمین اجتماعی به والدین کودکانی که سیاست‌های جدید مدارس را تحریم کرده‌اند خودداری می‌کند

منطقه‌ مغولستان چین از ارائه‌ وام بانکی و طرح‌های تأمین اجتماعی به والدین کودکانی که سیاست‌های جدید مدارس را تحریم کرده‌اند خودداری می‌کند
والدین دانش‌آموزان خارج از مدرسه‌ای در تونگ لیائو واقع در منطقه مغولستان در شمال چین به انتظار ایستاده‌اند، ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۰. (NOEL CELIS/AFP via Getty Images)

مقامات دولتی منطقه‌ مغولستان چین که طی سه هفته‌ پیاپی با اعتراضات و تحریم‌های خشمگینانه مدارس مواجه بوده‌اند در تلاشند تاکتیک جدیدی را برای اعمال فشار به مردم در راستای مطابقت با سیاست‌های محدود سازی آموزش زبان مغولی به کار بگیرند: تهدید به قطع مشمولیت دریافت پاداش‌های شغلی، وام‌های بانکی و طرح‌های تأمین اجتماعی.

از ماه آگوست به بعد، قومیت مغول ساکن منطقه‌ی مغولستان چین، در دفاتر دولت محلی یا مدارس مختلف تجمع و اعتراض خود را نسبت به سیاست جدید اعلام کرده‌اند که طی آن کودکان مدارس ابتدایی و متوسطه به آموزش زبان چینی ماندارین و استفاده از کتاب‌های چینی‌زبان مجبور می‌شوند.

قومیت مغول ساکن این منطقه از زبان و فرهنگی متفاوت با اکثریت چینی‌نژاد هان که به زبان ماندارین صحبت می‌کنند برخوردارند.

اپک تایمز همچنین به اسنادی رسمی دست یافته که نشان از طرح مقامات مربوطه برای اعمال فشار به معترضین و استفاده از اعضای گروه «جبهه متحد» برای ترویج سیاست‌های رسمی دارد.

تهدیدها

«لیان چائو هان»، یک وکیل حقوق بشر چینی که در حال حاضر استاد مهمان اندیشکده‌ی هادسون در ایالات متحده است، سندی را در اکانت توییتر خود به اشتراک گذاشته که مربوط به دولت محلی ایالت شی‌‌‏لین‌‌‏گول بوده و در آن هشت قانون مرتبط با سیاست‌های جدید این دولت به تفصیل ذکر شده است. این اسناد مربوط به منطقه‌ی آباگِ مغولستان چین است.

از زمانی که سیاست‌های جدید زبانی در اواخر ماه آگوست اعلام شده، هزاران دانش‌آموز در اعتراض به آن از کلاس‌ها خارج شده و حاضر به بازگشت نیستند.

در این سند، که هان از منابعی در کشور چین بدست آورده، دولت محلی به تمامی سازمان‌های مربوطه اعلام کرده  که حداقل ۷۰ درصد از دانش‌آموزان دوره‌های ابتدایی و متوسطه باید ساعت ۵ عصر روز ۱۴ سپتامبر یعنی زمان بازرسی در مدارس حضور داشته باشند. ساعت کار معمول مدارس چین از ۸ صبح تا ۶ عصر است.

در ادامه خواسته شده ۹۰ درصد از دانش‌آموزان در ساعت ۵ عصر روز بعد از آن، و ۱۰۰ درصد آنها در ساعت ۵ عصر روز چهارشنبه در مدرسه حضور داشته باشند.

در مناطقی که کمترین تعداد بازگشت دانش‌آموزان به مدارس مشاهده می‌شود، شهرداران محلی اخراج خواهند شد. سایر مقامات رسمی نیز با مجازات مختلفی روبرو خواهند شد که در سند شرح و تفصیل کافی از این مسئله وجود ندارد.

برای معلمین مدارسی که با کمترین نرخ بازگشت دانش‌آموزان روبرو هستند، طی سه سال آتی هیچگونه پاداش و افزایش درآمدی لحاظ نخواهد شد.

همچنین در این سند قید شده مدارس متوسطه‌ای که دانش‌آموزانش تا تاریخ ۱۶ سپتامبر بازنگشته باشند، بایستی آنها را به سرعت اخراج کنند. در مورد مدارس ابتدایی و راهنمایی که دانش‌آموزان‌شان تا این تاریخ به مدرسه باز نگشته‌اند، این افراد مشکوک به ترک تحصیل شناخته شده و برای والدین و سرپرستان آنها اقامه‌ دعوا صورت خواهد گرفت.

والدین معترض که تحت قرارداد با سازمان‌های دولتی هستند اخراج خواهند شد.

بانک‌ها بایستی از ارائه‌ وام به این افراد خودداری کرده و پرداختی‌های تأمین اجتماعی نیز به آنها قطع خواهد شد.

علاوه بر این، مقامات رسمی دولتی و اعضای حزب اجازه افشای مستندات مرتبط با آموزش زبان چینی را به سایرین نخواهند داشت و در اینصورت با مجازات‌های قانونی ذکر شده در این مستندات روبرو خواهند شد.

این دستورالعمل بایستی به تمامی شهروندان چینی مستقر در دولت‌های محلی هور در شهر تونگ‌لیائو، هشیگتن در شهر چیفنگ، و اوجیمکین در شی‌‌‏لین‌‌‏گول ابلاغ شود.

این اسناد ابتدا از سوی شهروندان منطقه‌ مغولستان چین منتشر و سپس به سرعت و پیش از حذف آنها از طریق سانسور دولتی، توسط چینی‌های خارج از این کشور در توییتر انتشار یافت.

کنترل سیستماتیک

اپک تایمز به اسنادی دست یافته که از سوی دولت محلی آلکسا در ۳۰ آگوست منتشر و در آن قید شده دولت چین تیمی ویژه برای پاسخ به اعتراضات محلی برعلیه سیاست‌های زبانی ارسال خواهد کرد. در چین معترضین به دنبال مخاطبین دولتی هستند تا مشکلات پیش آمده را رفع کنند.

در مستندات درون دولتی مشخصات دو نفر مشخص شده است که علیه سیاست آموزش زبان انگلیسی در منطقه مغولستان در شمال چین دادخواستی تنظیم کرده بودن ، ۳۱ آگوست ۲۰۲۰ (Provided to The Epoch Times)

در ۳۱ آگوست، دولت محلی سند دیگری را منتشر کرد که در آن لیستی از اطلاعات هویتی معترضین و شماره‌های تماس آن‌‌‏ها ذکر شده است. در این سند قید شده مقامات محلی بایستی به شناسایی کامل معترضین پرداخته و اطلاعات آنها را در اختیارات مقامات مافوق قرار دهند.

در اسناد دیگری به تاریخ ۱ تا ۴ سپتامبر نیز مشخص شده مقامات رسمی در دولت‌های محلی مختلف به ملاقات معابد بودایی تبتی رفته‌اند تا از لاماها و راهبان برای حمایت از سیاست‌های آموزشی درخواست کمک کنند. اغلب مغول‌ها از آیین بودایی تبتی پیروی می‌کنند.

همچنین مقامات رسمی ملاقات‌هایی را با اعضای «جبهه‌ی متحد» محلی سازماندهی کرده‌اند. این نهاد وظیفه دارد شهروندان را به پشتیبانی از سیاست‌های دولت چین وادار و این سیاست‌ها را به خوبی ترویج کند.

مطالب دیگر:

یک مؤسسه چینی در دانشگاه‌های ایران فرهنگ کمونیسم را ترویج می‌دهد

چین، شریکی نامطمئن، با صدها پروژه معیوب و ناتمام

چگونه ذهن‌تان را در برابر احساسات منفی کنترل کنید؟

اخبار مرتبط