logo_eet

فایزر، بیونتک و مدرنا در هر ثانیه ۱۰۰۰ دلار از واکسن کووید۱۹ کسب می‌کنند

واکسن‌های کووید۱۹ گروهی از سازمان‌های حامی دسترسی گسترده‌تر به واکسن‌های کووید۱۹  است، محاسبات خود را بر اساس آخرین گزارشات شرکت‌ها انجام داد
(Patrick T. Fallon/AFP via Getty Images)

طبق تحلیل تازه‌ای از اتحادیه واکسن مردمی (به اختصار: پی‌وی‌اِی)، فایزر، بیونتک و مدرنا در هر ثانیه از واکسن‌های کووید۱۹ خود هزاران دلار سود تصاحب می‌کنند اما کمتر از ۱ درصد از واکسن‌های هر یک از شرکت‌های مذبور به فقیرترین کشورهای جهان رسیده است.

پی‌وی‌ای که گروهی از سازمان‌های حامی دسترسی گسترده‌تر به واکسن‌های کووید۱۹  است، محاسبات خود را بر اساس آخرین گزارشات شرکت‌ها انجام داده است.

طبق برآورد این سازمان، سه شرکت یادشده در سال جاری بدون احتساب مالیات مجموعاً ۳۴ میلیارد دلار درآمد کسب خواهند کرد که برابر با بیش از ۱،۰۰۰دلار در ثانیه، ۶۵،۰۰۰ دلار در دقیقه یا ۹۳.۵ میلیون دلار در روز است. ثروت مالکان میلیاردر این سه شرکت روی هم رفته به ۳۵.۱ میلیارد دلار می‌رسد.

پی‌وی‌ای می‌گوید این شرکت‌ها بخش اعظم واکسن‌ها را به کشورهای ثروتمند فروخته‌اند و سهم اندکی از این واکسن‌ها را به کشورهای کم‌درآمد داده‌اند.

پی‌وی‌ای می‌گوید فایزر و بیونتک کمتر از ۱ درصد از مجموع محموله واکسن‌های خود را به کشورهای کم‌درآمد تحویل داده‌اند و این رقم برای شرکت مدرنا فقط ۰.۲ درصد است. در همین حین، ۹۸ درصد از مردم کشورهای کم‌درآمد به طور کامل واکسینه نشده‌اند.

مازا سیوم از اتحاد آفریقا و اتحاد واکسن مردم آفریقا گفت: «شرم‌آور است که فقط چند شرکت در هر ساعت میلیون‌ها دلار سود به جیب می‌زنند، در حالی‌که تنها ۲ درصد از مردم کشورهای کم‌درآمد به طور کامل علیه ویروس کرونا واکسینه شده‌اند. فایزر، بیونتک و مدرنا از قدرت انحصارگونه خود برای اولویت‌بخشی به سودده‌ترین قراردادها با ثروتمندترین دولت‌ها استفاده کرده‌ و کشورهای کم‌درآمد را به حال خود رها کرده‌اند».

پی‌وی‌ای گفت علی‌رغم این‌که فایزر، بیونتک و مدرنا بیش از ۸ میلیارد دلار بودجه دولتی دریافت کرده‌اند، این سه شرکت «با درخواست‌ها برای انتقال فوری فناوری واکسن و دانش آن از طریق سازمان بهداشت جهانی به تولیدکننده‌های توانا در کشورهای کم‌درآمد و درآمد متوسط مخالفت کرده‌اند»؛ این سازمان می‌گوید اقدام یادشده «می‌تواند تولیدات جهانی را افزایش و قیمت‌ها را کاهش داده و زندگی میلیون‌ها نفر را نجات دهد».

اپک تایمز برای اظهار نظر با فایزر، بیونتک و مدرنا تماس گرفته است.

مطالب دیگر:

بازیکن اِن‌بی‌اِی با شعار «کشتار برای اعضای بدن را متوقف کنید» از پکن می‌خواهد به برداشت اجباری اعضای بدن پایان دهد

حزب جمهوری‌خواه ایالت وایومینگ به لغو عضویت چنی در این حزب رأی داد

دیدگاه: چه زمانی آمریکا خواهد فهمید که حزب کمونیست چین به حرف او گوش نخواهد کرد

اخبار مرتبط