logo_eet

محققان بیشتری ارتباط بین واکسن‌های کووید۱۹ mRNA و موارد نادر التهاب قلب را تأیید می‌کنند

واکسن‌های محققان بیشتری ارتباط بین واکسن‌های کووید۱۹ mRNA و موارد نادر التهاب قلب را تأیید می‌کنند علائم قلبی‌شان طی پنج روز پس از ترزیق وا
(Frederic J. Brown/AFP via Getty Images)

دو مطالعه جدید منتشرشده نشان می‌دهند که بین واکسن‌های کووید۱۹ mRNA و موارد التهاب قلب، رابطه‌ای وجود دارد؛ این تحقیقات پس از هشدارهای مقامات بهداشتی فدرال درمورد واکسن‌های فایزر و مدرنا انجام شدند.

مطالعه‌ای از دانشگاه دوک که در مجله «جاما کاردیولوژی» به چاپ رسید، چهار مورد ابتلا به میوکاردیت را مورد بررسی قرار داد که علائم قلبی‌شان طی پنج روز پس از ترزیق واکسن کووید۱۹ بین روزهای ۳۰ آوریل و ۱ فوریه به وجود آمده بودند.

محققان این مقاله نوشته‌اند: «هر ۴ بیمار، دوز دوم واکسن RNA (mRNA) را دریافت کرده بودند. یکی از علائم آن‌ها درد شدید قفسه سینه بود که جزء نشانگرهای زیستی آسیب میوکاردی است. پس از بستری کردن این بیماران، یافته‌های تصویربرداری مغناطیسی نشان داد که آن‌ها به میوکاردیت مبتلا هستند. از این رو، نتیجه‌گیری می‌شود که بین دریافت واکسن و اختلال وضعیت سلامتی این چهار بیمار رابطه‌ای وجود دارد.»

مقامات بهداشتی فدرال بیان کرده‌اند که خطرات ناشی از التهاب قلب با دریافت واکسن کووید۱۹ بیشتر می‌شود. منشأ کووید۱۹ از حزب کمونیست چین است.

محققان اشاره کردند که اکنون نمی‌توان «رابطه علت و معلولی بین واکسن کووید۱۹ و بیماری‌های قلبی در نظر گرفت.» آن‌ها گزارش کردند که سه نفر از بیماران مرد ۲۳ و ۳۶ ساله بودند و نفر چهارم یک خانم ۷۰ ساله بود. دو تن آن‌ها واکسن فایزر و دو نفر دیگر، واکسن مدرنا دریافت کرده بودند.

دو تن آن‌ها واکسن فایزر و دو نفر دیگر، واکسن مدرنا دریافت کرده بودند.

محققان بیان کردند این چهار بیمار، درد حاد قفسه سینه را گزارش کردند و نتایج الکتروکاردیوگرام غیر طبیعی داشتند. تمام این‌ مشاهدات دال بر آسیب بافت قلب هستند.

برای تعیین ارتباط بین واکسن‌های mRNA و التهاب قلب، تحقیقات و مطالعات بیشتری لازم است.

مطالعه‌ای دیگر که طی این هفته در جاما کاردیولوژی منتشر شد، متعلق به سیستم بهداشتی ارتش ایالات متحده است. محققان این مطالعه، به ارزیابی ۲۳ نفر پرداختند که بعد از گذشت ۴ روز از تزریق واکسن از میوکاردیتی رنج می‌بردند.

این محققان ارتش ایالات متحده در مقاله‌شان آورده‌اند: «تظاهرات بالینی میوکاردیت در کادر ارتش ایالات متحده پس از تزریق واکسن mRNA کووید۱۹ دیده شد.»

طبق گفته محققان، اگرچه تعداد موارد ابتلا به میوکاردیت پس از تزریق دوز دوم واکسن کووید۱۹ نسبتاً کم بود، ولی نظامیان، بیش از حد انتظار دچار میوکاردیت شدند. طبق گزارشات این تحقیق، ارتش ایالات متحده حدود ۳ میلیون دوز واکسن‌های mRNA در بازه زمانی مدنظر محققان به کادر خود تزریق کرده است.

محققان ارتش هم مثل همتایانشان در دانشگاه دوک، خواستار نظارت و ارزیابی بیشتر هنگام تجویز واکسن کووید۱۹ شدند.

آن‌ها در مقاله‌شان نوشتند: «احتمال بروز عوارض جانبی نادری مثل آسیب قلبی پس از تزریق واکسن کووید۱۹ باید در چارچوب خطرات اثبات‌‌شده آن در نظر گرفته شود.»

چند روز پیش، سازمان غذا و داروی ایالات متحده هشدار در مورد خطر احتمالی ایجاد التهاب قلبی را به عوارض تزریق واکسن های فایرز و مدرنا اضافه کرد. این تصمیم پس از اعلام مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها مبنی بر افزایش موارد ابتلا به التهاب‌های قلبی بزرگسالان، جوانان و کودکان اتخاذ شد.

در ۲۵ ژوئن، سازمان غذا و دارو اعلام کرد که پس از افزایش موارد ابتلا به میوکاردیت (التهاب عضله قلب) و پریکاردیت (التهاب بافت اطراف قلب) به دنبال استفاده از واکسن کووید۱۹ شرکت‌های مدرنا و فایزر در برخی از اقدامات و پروتکل‌های خودش تجدید نظرهایی اعمال خواهد کرد.

مقامات فایزر و مدرنا هنوز به درخواست اپک تایمز برای اظهار نظر، پاسخی ارائه نکرده‌اند.

مطالب دیگر:

حزب کمونیست، بهترین‌های چین را نابود کرده است

رژیم کمونیستی چین در ۷۰ سال گذشته هرگز آمریکا را دوست خود درنظر نگرفته است

ترامپ: نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ را نپذیرفته‌ام

اخبار مرتبط