Search
Asset 2

مقامات چینی از واکسن‌های جعلی کووید۱۹بهره‌برداری می‌کنند

واکسن‌های مقامات چینی اخیراً اعلام کردند که در اوایل فوریه ۲۰۲۱ بیش از ۸۰ نفر را به‌دلیل ساخت و فروش واکسن‌های جعلی کوید۱۹ دستگیر کرده‌اند.
(STR/AFP/Getty Images)

مقامات چینی اخیراً اعلام کردند که در اوایل فوریه ۲۰۲۱ بیش از ۸۰ نفر را به‌دلیل ساخت و فروش واکسن‌های جعلی کووید۱۹ دستگیر کرده‌اند. پلیس بیش از ۳ هزار واکسن جعلی ساخته شده از آب نمک را توقیف کرد. این گروه غیرقانونی از سپتامبر گذشته آغاز به کار کرده و سود کلانی کسب کرده است.

اثربخشی و ایمنی واکسن‌های ساخت چین اغلب زیر سوال می‌رود. هفده نوزاد پس از استفاده از واکسن‌های هپاتیت ب در سال ۲۰۱۳ جان خود را از دست دادند. ده‌ها کودک در سن مدرسه پس از تزریق واکسن مشابه، دچار استفراغ و سردرد شدند. بحث‌های دیگر پیرامون واکسن‌ها و تولیدکنندگان نیز نگرانی‌هایی را مطرح می‌کند. در نتیجه، جامعه جهانی نظر مساعدی به واکسن کوید۱۹ساخت چین ندارد. با این وجود، دولت چین واکسیناسیون کوید را در برخی از شهرهای چین آغاز کرده است.

در همین زمان، حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) با توزیع واکسن‌های ساخت چین به کشورهای جنوب شرقی آسیا درگیر «دیپلماسی واکسن» است. اما همه کشورها از حرکت چین استقبال نمی‌کنند. نخست وزیر کامبوج، هان سِن، صراحتاً گفت: «کامبوج سطل زباله یا یک آزمایشگاه واکسن نیست.» ژائیر بولسونار، رئیس‌جمهور برزیل، واکسن چینی را به‌دلیل آنچه او عدم شفافیت و اطلاعات در استانداردهای واکسیناسیون چین می‌خواند، رد کرد. در نوامبر۲۰۲۰، بولسونارو پس از «حادثه شدیداً نامطلوب » آزمایش برزیل برای واکسن کوید چینی را به حالت تعلیق درآورد.

محصولات جعلی و تقلبی چینی

در کشوری که محصولات جعلی و تقلبی از شیرخشک نوزاد گرفته تا دارو، از کیف دستی تا واکسن رایج است، ساخت واکسن جعلی کوید تعجب آور نیست. در اوایل سال گذشته، ماسک‌های تنفسی«ان‌۹۵» ساخت چین که در هند، پاکستان و سایر کشورها فروخته می‌شد جعلی بودند. تبلیغ می‌شد که این ماسک‌ها گواهی «ان‌۹۵» از سوی انستیتوی ملی ایمنی و سلامت شغلی ایالات متحده دراد، در حالی که در واقع تقلبی بودند.

سالهاست که حکومت کمونیست از صنعت واکسنش حمایت کرده و سعی در ورود به بازار بین‌المللی دارد. اما هنوز به‌دلیل رسوائی‌های رشوه‌خواری و مبارزات حقوقی که این صنعت را به‌ستوه آورده است، هنوز راه خود را پیدا نکرده است.

محصولات بیولوژیکی کانگتای یکی از بزرگترین تولیدکنندگان واکسن در چین است. این شرکت واکسن کووید۱۹خود را تولید کرده و آسترازنکا، یک شرکت دارویی چند ملیتی بریتانیایی-سوئدی، نیز آن را به‌عنوان تنها شریک تولید واکسن کووید۱۹ در چین انتخاب کرده است.

اما افراد زیادی ایمنی واکسن‌های تولید شده توسط کانگتای را زیر سؤال بردند، زیرا واکسن‌های هپاتیت ب که باعث مرگ ۱۷ نوزاد در سال ۲۰۱۳ شد هنوز هم استفاده می‌شود. مقامات چینی نه تنها کانگتای را از خطا پاک نکردند، بلکه تمام گزارش‌های منفی راجع به آن را سانسور کردند. کسانی که خواستار تحقیقات بیشتر بودند نیز با آزار و اذیت یا بازداشت مواجه شدند.

چانگشنگ بیوتکنولوژی، یکی دیگر از شرکت‌های بیوتکنولوژی است که در زمینه واکسن تخصص دارد. در سال ۲۰۱۷ مشخص شد که واکسن‌های سه‌گانه آن که به بیش از ۲۰۰ هزار کودک تزریق شده بود، بی‌اثر هستند. یک سال بعد، این شرکت به‌دلیل جعل اطلاعات مربوط به واکسن هاری و تولید واکسن بی‌اثر برای نوزادان جریمه شد. گفته شد که مدیران ارشد این شرکت‌ها با مقامات عالی رتبه در حزب کمونیست چین ارتباط نزدیک داشتند.

نه تنها داده‌ها بلکه اخبار نیز می‌توانند در چین جعل شوند. در ۲۳سپتامبر۲۰۲۰ ، تلویزیون دولتی چین(سی‌سی‌تی‌وی) ویدیویی را در صفحه فیسبوکش قرار داد و اعلام کرد که دکتر سومیا سوامیناسن، دانشمند ارشد سازمان بهداشت جهانی (WHO) گفته است، «واکسن کوید۱۹ ساخت چین مؤثر است.» این خبر بعداً توسط شبکه تلویزیونی جهانی چین (CGTN) و سایر رسانه‌هایش دوباره گزارش شد. یک هفته بعد، آزمایشگاه تأیید اخبار سایبری در دانشگاه هنگ کنگ گزارش داد که دکتر ساومیناسن هرگز نگفته است که واکسن چین مؤثر است. می‌توان فهمید که فیلم ویدیویی سی‌سی‌تی‌وی به‌وضوح ویرایش شده است.

حزب کمونیست چین مسبب اصلی است

مدت‌هاست که حزب کمونیست چین از دروغ‌های جعلی برای گمراه کردن افکار عمومی استفاده می‌کند. از سال ۱۹۵۸، در جریان کمپین بزرگ جهش رو به جلو حزب کمونیست چین، مقامات ادعا کردند که تولید غلات به هزاران کیلوگرم در هکتار رسیده است، اگرچه می‌دانستند این کار غیرممکن است. تحت حاکمیت مستبد ح‌ک‌چ، این مقامات با دروغهای ضد وجدان و عقل سلیم خود همراه شدند. در نتیجه، چهل میلیون نفر در قحطی بزرگ در همان سال از گرسنگی مردند.

مقامات چینی حتی دستکاری و جعل اطلاعات را تأیید می‌کنند. در سال ۲۰۱۶ ، مدیر دفتر ملی آمار، نینگ جیزه، در روزنامه پیپلز دیلی نوشت که جعل و تقلب در برخی از مکان‌ها گاه‌به‌گاه بر خلاف مقررات رخ داده است، با تأیید اینکه داده‌های رسمی همیشه واقعیت را منعکس نمی‌کنند. مقاله دیگری که با عنوان «اطلاعات اقتصادی جعلی به بزرگترین فساد در زمینه آمار تبدیل می‌شود» در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، حاکی از جعل داده‌های اقتصادی چین بود.

کوید۱۹ جهان را ویران کرده است،بیش از ۱۰۰ میلیون نفر مبتلا و بیش از ۲٫۲ میلیون نفر کشته شده‌اند. حتی با انجام واکسیناسیون در بسیاری از کشورها از جمله انگلیس، ایالات متحده، کانادا و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، گزارش‌هایی از انواع مسری‌تر ویروس در حال انتشار است. در چنین زمانی واکسن‌ها و ماسک‌های جعلی ساخت چین فقط اوضاع را بدتر می‌کنند.

بسیاری از مردم بر این باورند که ح‌ک‌چ علت اصلی همه مشکلات جامعه امروز است. درسهایی از تاریخ به ما گفته‌اند که نمی‌توان به ح‌ک‌چ و تبلیغات آن اعتماد کرد. دنیا باید هشیار باشد و هیچ پندار پوچی در این زمینه نداشته باشد.

نوشته: مینگهویی

نظرات بیان‌شده در این مقاله، نظرات این نویسنده بوده و لزوما منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

ترامپ: اشاره به ریاست جمهوری ۲۰۲۴، انتقاد از بایدن و درخواست اتحاد جمهوری‌‌‏خواهان

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما: فصل ۱۴: فرهنگ عامه، زیاده‌روی منحط

 تأیید سیاست‌های «دولت بزرگ» منجر به استبداد می‌شود

قانون دولت بایدن در رابطه با تراجنسیتی‌ها می‌تواند منجر به نابودی ورزش بانوان شود

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی