Asset 2

دکتر پیتر مک کالو: واکسن‌‌‌‏ها تاثیری در توقف کووید۱۹ نداشته و محدودیت‌ها باید برداشته شوند

واکسن‌‏های کووید۱۹ به شکل قابل توجهی در جلوگیری از شیوع کویید ۱۹ – و به ویژه سویه اخیر اومیکرون – ناموفق بوده‌‌‌‏اند و به همین دلیل محدودیت
دکتر پیتر مک کالو در نیویورک در 24 دسامبر 2021. (Jack Wang/The Epoch Times)

براساس گفته‌‌‌‏های دکتر پیتر مک کالو، واکسن‌‌‌‏های کووید۱۹ به شکل قابل توجهی در جلوگیری از شیوع کویید ۱۹ – و به ویژه سویه اخیر اومیکرون – ناموفق بوده‌‌‌‏اند و به همین دلیل محدودیت‌‌‌‏ها باید برداشته شوند.

مک کالو در مصاحبه با برنامه «کاپیتول ریپورت» شبکه ان‌‌‌‏تی‌‌‌‏دی در این باره گفت: «جهش‌‌‌‏های ویروس منجر به بی‌‌‌‏تاثیر شدن واکسن‌‌‌‏ها شده‎ است، و به همین علت محدودیت‌‌‌‏های مربوط به تزریق واکسن باید در تمام کشور لغو شوند».

مک کالو گفت که یافته‌‌‌‏های برخی از مطالعات اخیر از کاهش قابل توجه تاثیرگذاری واکسن‌‌‌‏های کووید۱۹ در برابر سویه‌‌‌‏های جدید این ویروس خبر می‌‌‌‏دهند.

مک کالو گفت: «یک پژوهش که توسط یانگ ژو در ژورنال JAMA به چاپ رسید نشان داد که واکسن‌‌‌‏ها تنها به میزان ۲۰ درصد در برابر سویه دلتا مقاومت ایجاد می‌‌‌‏کردند؛ این یعنی واکسن‌‌‌‏ها تاثیرگذاری ناچیزی در برابر دلتا داشته‌‌‌‏اند».

این مقاله که ماه گذشته پس از طی کردن مراحل داوری در ژورنال «انجمن دارویی آمریکا» یا JAMA به چاپ رسید نشان داد که در اوج همه‎گیری سویه دلتا، میانگین تاثیرگذاری واکسن‌‌‌‏ها از ۶۲.۰ درصد در ماه اول به ۵۷.۸ درصد در ماه سوم کاهش پیدا کرده بود. (منبع) این کاهش در میزان تاثیرگذاری واکسن‌‌‌‏ها در ماه چهارم شتاب پیدا کرد، و بین ماه‌‌‌‏های پنجم و هفتم شیوع سویه دلتا به ۲۰ درصد رسید.

مک کالو ادامه داد: «و حالا مقاله‌‌‌‏ای از کریستین هنسن از دانمارک و گزارش‌‌‌‏های آژانس امنیت سلامت بریتانیا نشان می‌‌‌‏دهند که واکسن‌‌‌‏ها عملا در برابر سویه اومیکرون بی‌تاثیر هستند».

مقاله هنسن از دانمارک – که در مرحله پیش از چاپ و داوری قرار دارد – نشان داد که میزان تاثیرگذاری واکسن‌‌‌‏های فایزر و مدرنا در ابتدای شیوع سویه اومیکرون به ترتیب ۵۵.۲ و ۳۶.۷ درصد بوده، و به مرور زمان به سرعت کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که میزان تاثیرگذاری واکسن‌‌‌‏ها در برابر سویه دلتا به میزان قابل توجهی بیشتر بوده و شیب کاهش آن کندتر بوده است. (منبع)

به طور مشابه، گزارش آژانس امنیت سلامت بریتانیا در تاریخ ۳۱ دسامبر نشان داد که میزان تاثیرگذاری واکسن‌‌‌‏ها در برابر سویه اومیکرون به میزان قابل توجهی کمتر بوده و به سرعت نیز در حال کاهش پیدا کردن است.

در این گزارش آمده است که: «با گذشت ۲۰ هفته از تزریق دوز دوم آسترازنکا، این واکسن ایمنی خود دربرابر سویه اومیکرون را به کلی از دست می‌‌‌‏‎دهد. تاثیرگذاری دوز دوم واکسن‌‌‌‏های فایزر و مدرنا نیز با گذشت ۲۰ هفته از ۶۵ و ۷۰ درصد به ۱۰ درصد کاهش پیدا می‌‌‌‏کند». (منبع)

مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری (CDC) از ابتدا بر «ایمنی و تاثیرگذاری» واکسن‌‌‌‏های کووید۱۹ تاکید کرده و احتمال وقوع بیماری شدید پس از تزریق را ناچیز اعلام کرده است. (منبع)

مک کالو ادامه داد: «تنها کارکرد اصلی واکسن‌‌‌‏ها کاهش احتمال ابتلا به کووید۱۹ بوده است. با این حال، میلیون‌‌‌‏ها آمریکایی واکسن را تزریق کرده و همچنان به این بیماری مبتلا شده‌‌‌‏اند».

مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری روز چهارشنبه مطالعه‌‌‌‏ای را منتشر کرد که براساس آن، میزان ایمنی طبیعی بدن پس از ابتلا به سویه دلتا بالاتر از میزان ایمنی واکسن‌‌‌‏ها بوده است. (منبع)

مک کالو همچنین اشاره کرد که به دلیل ماهیت «تحقیقاتی» واکسن‌‌‌‏های کووید۱۹، ایجاد محدودیت‌‌‌‏ برای افرادی که از زدن واکسن خودداری می‌کنند از لحاظ اخلاقی یا قانونی فاقد توجیه است. او در این باره گفت:

«تمام واکسن‌‌‌‏ها همچنان در مرحله تحقیقاتی و آزمایشی قرار دارند. این یعنی ایجاد محدودیت برای افراد واکسینه نشده اخلاقی یا قانونی نیست. هیچ فردی را نمی‌‌‌‏توان بدون رضایت و به صورت اجباری تحت آزمایش قرار داد».

سخنگوی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در مصاحبه با اپک تایمز از ارائه پاسخ مستقیم درباره ماهیت تحقیقاتی واکسن‌‌‌‏های کووید۱۹ خودداری کرد، اما در این باره گفت که «تمام واکسن‌‌‌‏ها دارای مجوز استفاده اضطراری (EUA) هستند؛ به جز واکسن کمیرناتی که تاییدیه کامل را دریافت کرده است».

سازمان غذا و دارو در دستورالعمل سال گذشته خود اعلام کرده بود که به منظور جلوگیری از شیوع کووید۱۹ در دوران پاندمی، واکسن‌‌‌‏های تحقیقاتی مجوز استفاده اضطراری (EUA) را دریافت کرده‌‌‌‏اند.

مک کالو در این باره گفت: «ما نمی‌‌‌‏توانیم به خاطر تزریق نکردن یک واکسن بی‌‌‌‏تاثیر حق کار کردن، تحصیل یا مسافرت را از مردم آمریکا دریغ کنیم. علاوه براین، ما بیشتر از هر چیز دیگری باید اقدامات خود را در قبال اولویت‌‌‌‏های سلامت عمومی و کووید۱۹ بازبینی کنیم».

مطالب دیگر:

نشریه بریتیش‌مدیکال خواستار انتشار فوری داده‌های همه واکسن‌ها و درمان‌های کووید۱۹ شد

پکن نسبت به «مجازات» ورزشکاران خارجی در صورت اعتراض در المپیک هشدار داد

نظرسنجی: حدوداً نیمی از دموکرات‌ها با بازداشت موقت افراد واکسینه‌نشده موافق‌اند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی