Search
Asset 2

سازمان غذا و داروی آمریکا درباره اختلال عصبی مرتبط با واکسن کووید۱۹ جانسون اند جانسون هشدار داد

واکسن کووید۱۹ سازمان غذا و داروی آمریکا درباره اختلال عصبی مرتبط با واکسن کووید۱۹ جانسون اند جانسون هشدار داد مزایای دریافت این واکسن از خ
(Frederic J. Brown/AFP via Getty Images)

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (اِف‌دی‌اِی) روز ۱۲ جولای گفت در آینده برچسبی هشداردهنده به واکسن کووید۱۹ جانسون اند جانسون اضافه خواهد کرد که می‌‌گوید این واکسن با اختلال عصبی نادری به نام سندروم گیلن-باره مرتبط است و در همین حین شرکت جی اند جی تایید کرد که در این زمینه با سازمان‌های فدرال «در حال گفتگو» است.

سخنگوی اف‌دی‌ای روز ۱۲ جولای به اپک تایمز گفت: «اف‌دی‌ای بدین وسیله اعلام می‌کند قرار است گزاره‌برگ‌های فرد دریافت‌کننده واکسن و تامین‌کننده واکسن کووید۱۹ جانسون اند جانسون را اصلاح کند تا اطلاعات مرتبط با یافته‌های مربوط به افزایش احتمال ابتلا به سندروم گیلن-باره پس از دریافت واکسن را نیز در بر گیرد».

این سازمان گفت مزایای دریافت این واکسن از خطرات احتمالی آن به مراتب بیشتر است.

سخنگوی سازمان گفت تصمیم مذبور «بر اساس تحلیل داده‌های سیستم گزارش حوادث ناگوار واکسن» اتخاذ شده که طبق آن «تاکنون پس از تزریق ۱۲.۵ میلیون دوز واکسن جانسون، ۱۰۰ گزارش مقدماتی ابتلا پس از دریافت این واکسن» مشاهده شده است و «۹۵ مورد از مجموع ۱۰۰ مورد گزارش شده جدی بوده و به بستری نیاز داشته‌اند».

اف‌دی‌ای خاطر نشان کرد که هر چند تا این لحظه داده‌ها نشان می‌دهند که میان واکسن جی اند جی و افزایش احتمال ابتلا به سندروم گیلن-باره رابطه‌ای وجود دارد اما این داده‌ها «برای تعیین رابطه سببی میان این دو کافی نیست».

سخنگوی اف‌دی‌ای افزود چنین خطری در واکسن‌های کووید۱۹ مدرنا و فایزر وجود ندارد.

در همین حین، سخنگوی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (سی‌دی‌سی) به اپک تایمز گفت سازمان بهداشت فدرال هم‌اکنون در حال نظارت بر گزارشات سندروم گیلن-باره است.

سخنگوی سازمان سی‌دی‌سی گفت «در ایالات متحده تخمین زده می‌شود سالانه بین ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ نفر به سندروم گیلن-باره مبتلا می‌شوند». او در ادامه افزود: «این سندروم معمولاً در اثر عفونت‌های تنفسی یا گوارشی پدید می‌آید. اکثر افراد مبتلا به سندروم گیلن-باره به طور کامل بهبود می‌یابند».

به گزارش سی‌دی‌سی، سندروم گیلن-باره یک اختلال عصبی است که در آن سیستم ایمنی فرد به سلول‌های عصبی آسیب می‌زند و باعث ضعف ماهیچه‌ می‌شود. کلینیک مایو می‌گوید این اختلال در برخی موارد ممکن است باعث فلج شود و خاطر نشان کرد که اکثر افراد مبتلا به این بیماری باید بستری شوند.

مطالب دیگر:

انتشار نامه‌ای از سوی ترامپ نشان می‌دهد که ویلیام بار مانع از رسیدگی به ادعاهای تقلب در انتخابات آمریکا شده است

 نتایج یک تحقیق: در افرادی که قبلاً به کووید۱۹ مبتلا شد‌ه‌اند، خطر ابتلای مجدد «بسیار کم» است

ترامپ در سخنرانی خود در تگزاس قول داد نظریه انتقادی نژاد و مارکسیسم را شکست دهد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی