logo_eet

شکایت ۱۱۷ کارمند از بیمارستان به‌‌علت الزامی کردن واکسن کووید۱۹

واکسن کووید۱۹ بیش از ۱۰۰ تن از کارمندان بیمارستان هیوستون به علت الزامی کردن واکسن کرونا این کار نقض «شدید و فاحش» قانون تگزاس و آئین‌نامه
(Michael Ciaglo/Getty Images)

بیش از ۱۰۰ تن از کارمندان بیمارستان هیوستون متودیست به علت الزامی کردن واکسن کووید۱۹ برای همه کارکنان و یا اخراج آن‌ها در صورت عدم همکاری، از کارفرمای خود شکایت کرده‌اند.

۱۱۷ کارمند مذبور که مدعی‌اند واکسن‌های کووید۱۹ آزمایشی‌اند و نمی‌خواهند «موش آزمایشگاهی» باشند، در دادگاه گفتند الزامی کردن واکسن توسط کارفرمایان خلاف قانون است.

در شکایت مذبور آمده است: «بیمارستان متودیست کارکنانش را مجبور می‌کند برای حفظ شغل‌شان «موش آزمایشگاهی» باشند». کارکنان ضمن اشاره به این‌که دستور بیمارستان برای واکسیناسیون کووید۱۹ «کارمندان را مجبور می‌کند برای تامین مخارج خانواده‌شان، خود را سوژه آزمایش‌های پزشکی کنند» گفتند با دریافت واکسن‌های «آزمایشی که بر پایه فناوری اِم‌آراِن‌اِی» تولید شده‌اند، مانند واکسن‌های فایزر و مدرنا، مخالفند.

در این شکایت آمده است: «برای اولین بار در تاریخ ایالات متحده آمریکا، کارفرما می‌خواهد کارمند را مجبور کند برای حفظ شغلش در آزمایش واکسنی آزمایشی شرکت کند».

دادخواهان به نامه‌ای از مارک بوم، رئیس و مدیر عامل بیمارستان هیوستون متودیست، که در پرونده نیز لحاظ شده است، استناد کردند که بوم ظاهراً در آن به کارکنان دستور داده است «لطفاً برای اطلاع از عواقب عدم همکاری تا ۷ ژوئن که می‌تواند منجر به تعلیق و نهایتاً، قطع همکاری شود، قوانین منابع انسانی را مطالعه فرمایید».

این شکایت همچنین مدعیست دستور کارفرمایان به استفاده از واکسن‌های کووید۱۹ مشکل‌زاست زیرا سازمان غذا و دارو (به اختصار: اِف‌دی‌اِی) «علی‌رغم مجوز آن به استفاده از این واکسن‌ها در شرایط اورژانسی، هنوز از بسیاری از جنبه‌های این محصولات از جمله تاثیرشان در برابر ابتلا، مرگ و انتقال SARSCoV2 که ظاهراً ویروس عامل بیماری کووید است، اطلاعات کافی ندارد». سازمان اف‌دی‌ای مجوز استفاده اورژانسی از واکسن‌های مدرنا و فایزر را در ماه دسامبر و مجوز استفاده اورژانسی از واکسن جانسون اند جانسون را اوایل سال ۲۰۲۱ صادر کرد.

جارِد وودفیل، وکیل شهر هیوستون که این شکایت را تنظیم کرده است در مصاحبه‌ای عنوان کرد دستور بیمارستان هیوستون متودیست با آئین‌نامه نورنبورگ ۱۹۴۷ که پس از سقوط رژیم نازی در آلمان نگاشته شد مغایرت دارد.

وودفیل ضمن اشاره به این‌که این کار نقض «شدید و فاحش» قانون تگزاس و آئین‌نامه نورنبورگ که مجموعه‌ای از اصول اخلاقی پژوهشی در زمینه آزمایش‌های انسانیست به حساب می‌آید، به شبکه اِی‌بی‌سی نیوز گفت: «مدعی علیه با تبلیغ این‌که «تمامی کارکنان و پزشکان را ملزم به دریافت واکسن کووید۱۹ کرده‌اند» قصد دارد در ازای جان کارکنان و امدادگران، کسب و کار و منفعت خود را گسترش دهد. به بیان واضح‌تر، مدعی علیه کارکنان خود را مجبور می‌کند برای منافع خود، نقش «موش آزمایشگاهی» را بازی کنند».

بوم، رئیس بیمارستان، پس از طرح این شکایت در بیانیه‌ای اعلام کرد ۹۹% از قریب به ۳۰،۰۰۰ کارمند این بیمارستان واکسن را دریافت کرده‌اند و گفت: «ما در نهایت سرافرازی، در کنار کارکنان و ماموریت‌مان برای حفاظت از جان بیماران خواهیم ایستاد».

در ادامه بیانیه بوم که توسط سخنگوی بیمارستان اعلام شد، آمده است: «مایه تاسف است که برخی از کارکنانی که از دریافت واکسن امتناع ورزیده و سلامت بیماران‌مان را در اولویت نمی‌گذارند چنین واکنشی از خود نشان داده‌اند. الزام به استفاده از واکسن در موسسات بهداشتی، درست مانند واکسن آنفولانزا که استفاده از آن را از سال ۲۰۰۹ الزامی کرده‌ایم، کاملاً قانونی است».

بیمارستان هیوستون متودیست تا این لحظه در واکنش به شکایت مذکور، اقدام حقوقی انجام نداده است.

مطالب دیگر:

بیش از دویست نماینده جمهوری‌خواه، خواستار تحقیق درباره منشأ اصلی کووید۱۹ شدند

بایدن پیشنهاد کرد که ممنوعیت بودجه فدرال برای سقط جنین برداشته شود

تلاش فراحزبی سنای آمریکا برای تصویب لایحه فناوری با هدف مقابله با چین

اخبار مرتبط