Search
Asset 2

مدرکی جدید دال بر پنهان‌‌‏کاری حزب کمونیست چین درباره شیوع کرونا

واکسن زیرسوال رفتن جدول زمانی شیوع کرونا در چین پس از ادعای یک مقام رسمی درباره واکسینه شدن در مارس ۲۰۲۰ مدرک جدیدی که پنهان‌‌‏کاری حزب کم
یک نمای هوایی آزمایشگاه P4 را در مؤسسه ویروس شناسی ووهان واقع در ووهان در استان هوبئی مرکزی چین در 17 آوریل 2020 نشان می‌دهد.(Hector Retamal/AFP/Getty Images)

ادعای یک مقام رسمی چین در پنجم مارس مبنی بر واکسینه شدن چندین مقام اجرایی شرکت خود توسط واکسن آزمایشی حزب کمونیست چین در ماه مارس سال گذشته میلادی، منجر به زیر سوال رفتن جدول زمانی منتشر شده توسط این حزب درباره شیوع کووید۱۹ از سوی کارشناسان شده است.

یوو کینگ مینگ، دبیر حزب و مدیرعامل شرکت «سینوفارم گروپ» گفت که مقامات اجرایی و مدیران ارشد گروه دارویی ملی چین (سی‌‌‏ان‌‌‏پی‌‌‏جی) – شرکت مادر سینوفارم – از ماه مارس سال ۲۰۲۰ با نمونه‌‌‏های اولیه واکسن این شرکت واکسینه شده بودند.

سینوفارم یک شرکت دارویی متعلق به دولت چین است.

یو همچنین ادامه داد که آنتی‌‌‏بادی ایجاد شده توسط این واکسن به مدت یک سال در سطح بالایی باقی خواهد ماند.

بیانیه یو کاملا با اطلاعات پیشین حزب کمونیست چین درباره منبع ویروس و تولید واکسن در تضاد است.

طبق بیانیه رسمی حزب کمونیست چین، ویروس کووید۱۹ برای اولین بار در ماه دسامبر ۲۰۱۹ کشف شد و همه‎‌گیری شهر ووهان در اوایل ژانویه ۲۰۲۰ روی داد. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری چین (سی‌‌‏دی‎سی) برای اولین بار در تاریخ ۷ ژانویه ۲۰۲۰ ویروس را از نمونه‌‌‏های بالینی جدا کرد، و مرکز تحقیقات بهداشت دولتی شانگهای نیز چهار روز بعد توالی‌یابی ژنوم ویروس را برای اولین بار در جهان منتشر کرد.

 براساس این جدول زمانی و اظهارات یو، سینوفارم تنها در مدت دو ماه نمونه‌‌‏های زنده ویروس را استخراج و کشت کرده، و به واکسن‌‌‏های ایمن و غیرفعال دست پیدا کرده است.

به عقیده یکی از کارشناسان، تردیدها پیرامون اظهارات یو می‌‌‏تواند دو دلیل داشته باشد: اول اینکه واکسن‌‌‏های تزریق شده به مقامات اجرایی گروه دارویی ملی چین احتمالا در مرحله آزمایش قرار داشته‌‌‏اند، و دوم اینکه حزب کمونیست چین جدول زمانی حقیقی شیوع ویروس را پنهان کرده است.

خودآزمایی پیش از آزمایشات بالینی؟

تانگ شینگوان، مفسر امور چین گفت که مقامات اجرایی گروه دارویی ملی چین احتمالا واکسن را درست پس از پایان مطالعات حیوانی و پیش از آزمایشات بالینی در مارس ۲۰۲۰ – زمانی که ایمنی و کارآیی واکسن همچنان نامعلوم بود – دریافت کرده‌‌‏اند.

گزارشات مختلف در رسانه‌‌‏ها از ارزیابی تانگ پشتیبانی می‌‌‏کنند.

لیو جینگ‌‌‏ژن، دبیر کمیته حزب و رئیس سینوفارم نیز در یک برنامه تلویزیونی در ۲۱ ژوئیه سال گذشته گفت که واکسن‌‌‏های آزمایشی را دریافت کرده است. طبق گفته لیو، واکسن سینوفارم در تاریخ ۱۲ مارس ۲۰۲۰ وارد فاز ۱ و فاز ۲ آزمایشات بالینی شد. به عبارت دیگر، مدیران سینوفارم احتمالا واکسن را پیش از آغاز آزمایشات بالینی و در فاز آزمایشات حیوانی دریافت کرده بودند.

لیو در تاریخ ۸ اوت ۲۰۲۰ در مصاحبه با روزنامه «گوانگ مینگ دیلی» گفت که از ۱۶ فوریه همان سال، سینوفارم طبق چهارچوب‌‌‏های بین المللی ۷ آزمایش حیوانی را به انجام رسانده بود. این شرکت همچنین «آزمایشات انسانی در مقیاس کوچک» را پیش از ورود به آزمایشات بالینی انجام داد.

هنگامی که از لیو درباره شرایط او پس از دریافت واکسن سوال شد، او گفت که بدنش «هیچ واکنش شدیدی نشان نداد». لیو همچنین در مصاحبه با شبکه سی‌‌‏سی‌‌‏تی‌‌‏وی نتایج آزمایشات بالینی فاز ۱ و فاز ۲ واکسن آزمایشی سینوفارم را به رخ کشید: «هیچ اثرات جانبی شدیدی مشاهده نشد، و می‌‌‏توان گفت که کارآیی این واکسن ۱۰۰ درصد است».

اثبات پنهان‌‌‏کاری حزب کمونیست چین درباره همه‌‌‏گیری؟

اظهارات یو و سایر مقامات حزب کمونیست چین، احتمال دیگری را آشکار می‌‌‏کند: این که حزب کمونیست چین جدول زمانی حقیقی شیوع ویروس را پنهان کرده است.

این گزارشات ظاهرا آگاهی مقامات را نسبت به قدرت بیماری‌‌‏زایی ویروس کرونا، پیش از اولین گزارشات درباره همه‌‌‏گیری ووهان تایید می‌‌‏کنند.

تانگ اشاره کرد که تاریخ واکسیناسیون مقامات حزب کمونیست چین با انتشار گزارش وزارت امور خارجه ایالات متحده درباره منبع ویروس همزمان بوده است.

براساس این گزارش، بسیاری از کارکنان مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان از اوایل پاییز سال ۲۰۱۹ و پیش از شناسایی اولین مورد بیماری، علائم مشابه با ویروس کووید ۱۹ را نشان داده‌‌‏اند. (منبع)

تانگ ادامه داد که مراحل تحقیق و توسعه برای واکسن احتمالا مدت‌‌‏ها قبل از ژانویه ۲۰۲۰ و تایید رسمی همه‌‌‏گیری ووهان از سوی حزب کمونیست چین صورت گرفته است.

نگرانی‌‌‏ها پیرامون ایمنی و کارآیی واکسن‌‌‏های غیرفعال چین

واکسن تولید شده توسط گروه دارویی ملی چین از نوع غیرفعال است. این واکسن‌‌‏ها با سرعت بسیار بالاتر و آسان‌‌‏تر از واکسن‌‌‏های رایج در کشورهای غربی تولید می‌‌‏شوند.

نگرانی‌‌‏ها درباره ایمنی و کارآیی واکسن‌‌‏های چینی پس از اظهارات یو افزایش پیدا کرده است.

بین چهار واکسنی که در چین به منظور استفاده مشروط به تایید رسیده‌‌‏اند (به جز واکسن ناقل آدنوویروس کووید ۱۹ که به صورت مشترک توسط شرکت «کان‌‌‏سینو بیولوژیک» و تیم چِن وِی تولید شده است)، سه مورد از آنها از نوع غیرفعال هستند. دو مورد از این واکسن‌‌‏ها توسط سینوفارم و دیگری توسط شرکت «سینوواک بیوتک» تولید شده است.

چِن وِی یک همه‌‌‏گیرشناس در آکادمی علوم پزشکی نظامی و همچنین سرلشکر ارتش آزادی بخش خلق (پی‌‌‏اِل‌‌‏اِی) است.

با وجود خودنمایی مقامات حزب کمونیست چین درباره سرعت تولید واکسن، تانگ – با تخصص در زمینه پزشکی – نسبت به خطرات بالا و از دست رفتن ایمنی به وجود آمده توسط واکسن‌‌‏های غیرفعال ابراز نگرانی کرد.

او گفت: «به دلیل ساختار پیچیده ویروس، احتمال بازیابی قدرت شیوع آن در بدن موجود زنده وجود دارد». علاوه براین، ویروس حزب کمونیست چین احتمالا منجر به اثر افزایش وابسته به آنتی بادی (اِی‌‌‏دی‌‌‏ای) می‌‌‏شود. درنتیجه، فرد واکسینه شده در برابر ویروس حفاظت نشده و این امر حتی منجر به تشدید شرایط بیماری خواهد شد.

تانگ ادامه داد که واکسن‌‌‏های غیرفعال بسیار خاص، تاثیرگذاری خود را بر روی ویروس‌‌‏های در حال تغییر از دست خواهند داد.

مطالب دیگر:

بازرس پیشین وزارت امور خارجه: شاید کرونا در اثر درز یک سلاح بیولوژیکی به بیرون آزمایشگاهی در چین پدید آمده باشد

ادعای رژیم چین مبنی بر «ریشه‌کن‌کردن فقر» شکوهی ساخته‌شده برپایه دروغ است

افشای راز پشت نمایشگاه‌های اجساد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی