Search
Asset 2

دیدگاه: اقدامات نه چندان مؤثر بشر در مهار ویروس کرونا

واکسن اخیراً، موج جدیدی از پاندمی کووید۱۹، سراسر جهان، از جمله سرزمین اصلی چین را فرا گرفته است. موارد زیادی از مرگ، سرطان خون، سرگیجه
(Angela Weiss/ AFP via Getty Images)

اخیراً، موج جدیدی از پاندمی کووید۱۹، سراسر جهان، از جمله سرزمین اصلی چین را فرا گرفته است.

بر اساس آمار دانشگاه جانز هاپکینز در ایالات متحده، تا ۸اوت۲۰۲۱، تعداد کل موارد ابتلا در سراسر جهان از ۲۰۲میلیون نفر و تعداد کشته‌ها از ۴٫۲۹میلیون نفر فراتر رفته است.

اقدامات ناامیدکننده

به منظور کنترل پاندمی، همه کشورها برای مجبورکردن مردم به دریافت واکسن، «گذرنامه واکسن» را پیاده کرده‌اند. اما چنین روشی با توجه به دلایل زیر نگرانی‌های زیادی را نیز به همراه داشت.

براساس گزارش رسمی اسرائیل در ۷اوت، ۹۰درصد از جمعیت بالغ اسرائیل واکسیناسیون کووید ۱۹ را تکمیل کرده‌اند. تنها در ۶اوت ۳،۸۴۹ مورد جدید عفونت مشاهده شد که ۳۲۴ مورد (نزدیک به ۱۰درصد) در وضعیت ‌شدید بیماری بودند. در میان ۳۲۴ بیمار مبتلا که به‌شدت بیمار بودند، ۲۰۹ نفر واکسینه شده‌اند. گزارش‌های قبلی همچنین نشان می‌داد که بیش از ۷۰درصد موارد تأییدشده در اسرائیل دو دوز واکسن را دریافت کرده بودند. چنین داده‌هایی نشان می‌دهد که اثربخشی واکسن‌ها در جلوگیری از شیوع ویروس، عفونت و بیماری‌های شدید بسیار کم است.

وضعیت مشابهی در سرزمین اصلی چین مشاهده شد، جایی که انتشار ویروس از شهر نانجینگ (در استان جیانگ‌سو) و ژانگ‌جیاجی (در استان هونان) به بیش از دوازده استان، مردم را دوباره در معرض خطر قرار داده است. اما، برخلاف قبل، این بار بیش از ۹۰درصد از مبتلایان به‌طور کامل واکسینه شده بودند، اما همچنان به سویه نوع دلتا آلوده بودند، برخی از آنها به‌شدت بیمار بودند. در این زمینه، برخی از متخصصان چینی اعتراف کرده‌اند که اثر واکسن‌ها محدود است.

وضعیت اخیر باعث شد که ویروس‌شناسان بر این باور باشند که پیشگیری برای مهار شکست خورده است. یکی از کارشناسان توضیح داد: «در ماه مه، پاندمی ویروس دلتا در شهر گوانگژو [در استان گوانگدونگ] شیوع پیدا کرد و پنج نسل انتقال در طی ده روز رخ داد و اکثر بیماران علائم خفیفی داشتند یا بدون علامت بودند. در ابتدا، ما روش‌های گذشته را ادامه دادیم، اما آنها کاری از پیش نبردند. درحقیقت، سرعت جداسازی بیماران جدید بسیار عقب‌تر از سرعت گسترش ویروس است.»

در حالی که واکسن به‌سختی می‌تواند شیوع ویروس را متوقف کند، مقامات حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) همچنان از اقدامات سختگیرانه قبلی استفاده می‌کنند: قرنطینه محله‌ها و شهرها و همچنین نیاز به گذرنامه‌های بهداشتی در اماکن عمومی و غیره. اخیراً پکن حتی وعده داد که «از پایتخت به‌شدت دفاع کرده و آن را به هر قیمتی ایمن نگه می‌دارد.» اما، در مواجهه با ویروس غیرقابل ردیابی، که دائماً درحال جهش است، چنین شعاری سیاسی اساساً خیالی واهی است.

عوارض جانبی واکسن شایان توجه است

اخبار مربوط به عوارض جانبی ناشی از واکسن‌ها نیز مکرراً در داخل و خارج از چین منتشر شده است. طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، تا ۴ژوئن، ۳۲۹،۰۲۱ مورد عوارض جانبی پس از واکسیناسیون گزارش شده است، ازجمله ۵۸۸۸ مورد مرگ، ۱۹،۵۹۷ بستری، ۴۳۸۹۱ مراجعه به اورژانس، ۵۸۸۰۰ ویزیت سرپایی، ۲۱۹۰ حمله قلبی، ۱۰۸۷ مورد میوکاردیت، ۴۵۸۳ معلولیت، ۶۵۲ سقط جنین، ۱۵،۰۵۲ واکنش آلرژیک شدید و غیره. علائم دیگر شامل فلج عصب صورتی، کاهش پلاکت‌های خون و غیره است.

سازمان دارویی اروپا (EMA) در نامه‌ای سرگشاده که در تاریخ ۲۵مه در وب‌سایت خود ارسال کرد، نظرات اپیدمیولوژیست‌های ضدواکسن، کارشناسان بیماری‌های عفونی و میکروبیولوژیست‌ها از سراسر جهان را که نگران عوارض جانبی واکسن هستند، ذکر کرد. این نامه همچنین شامل عوارضی مانند سردردهای شدید، تهوع و استفراغ، تغییر هوشیاری، تغییر گفتار، تغییر بینایی، مشکلات شنوایی، درجات مختلف فلج در قسمت‌های مختلف بدن و از دست دادن کنترل حرکتی، ترومبوز مغزی و سایر عوارض جانبی است.

در سرزمین اصلی چین، به‌رغم سرپوش‌گذاشتن مقامات ح‌ک‌چ روی حقایق، کاربران اینترنتی نشان داده‌اند که موارد زیادی از مرگ، سرطان خون، سرگیجه و سایر علائم وجود دارد که تصور می‌شود ناشی از واکسن‌های کووید۱۹ بوده است.

در ۳اوت، دکتر داروسازی به نام تان یادی در ویبو (وب‌سایت میکروبلاگینگ چینی) به آسیب بزرگ و چشمگیر واکسن‌ها اشاره کرد. او نوشت: «چگونه می‌توان از تزریق مکرر واکسن کوید با حمایت از فرضیه‌های تأییدنشده به همه افراد جلوگیری کرد؟ با توجه به تصویب سرعت بالا و واکسیناسیون، عجله فعلی برای تزریق واکسن پوچ و کاملاً نامتعارف است. اما، با جهش ویروس، به‌هیچ‌وجه نمی‌توان حفاضی برای ایمنی ایجاد کرد.»

او توضیح داد که پروتئین سنبله، جزء اصلی واکسن، ایمنی‌زایی و سمی‌بودن را در یک ترکیب ادغام می‌کند. هر واکسیناسیون معادل یکبار مسمومیت است و او می‌ترسد که افراد پس از واکسیناسیون مکرر فوت کرده یا از کار بیفتند.

او نوشت: «اولین تزریق باعث شده است که بسیاری از زنان قاعدگی نامنظم داشته باشند، مردان ناتوان شده و بسیاری از افراد مسن دچار سکته قلبی، سکته مغزی و سایر موارد شوند.»

او ادامه داد: «اگر ویروس جهش یابد و واکسن از استراتژی پاکسازی دست بردارد، ممکن است ویروس واکسن را گروگان گرفته و از آن به عنوان کلید اصلی برای افزایش تهاجم و عفونت استفاده کند. ممکن است وابستگی به آنتی‌بادی تقویت‌شده باعث ایجاد عفونت شدید در مقیاس بزرگ و مرگ در مقیاس بزرگ شود. لطفاً، همگی، از خودتان شروع کنید، واکسن را رد کنید و افرادی که در ایجاد واکسن نقش دارند باید به خاطر جنایت علیه بشریت پاسخگو باشند.»

علت فاجعه

شواهد نشان می‌دهد که واکسن‌ها و اقدامات کنترلی قوی که بشر در مواجهه با ویروس کرونا (همچنین به‌عنوان ویروس حزب کمونیست چین نامیده می‌شود) ایجاد کرده است نتوانسته است آن را متوقف کند. بنابراین وقت آن است که یک لحظه وقت بگذاریم و فکر کنیم که واقعاً این فاجعه چیست.

در بسیاری از فرهنگ‌ها، بسیاری از مردم معتقدند که رویدادهای مهم در جهان بشری، از جمله بلایا و چرخه زندگی انسان (مانند تولد و مرگ)، به‌طور تصادفی رخ نداده‌اند. به‌ویژه در چین باستان، ایمان به هماهنگی آسمان، زمین و نوع بشر به‌خوبی حفظ شده بود. وقتی مردم فضیلت را گرامی می‌دارند، فجایع کمتری رخ می‌دهد. اگر مردم از ارزش‌های اخلاقی محروم شوند، بلایای مختلفی به وجود می‌آید. این اصل نه‌تنها درخصوص چین، بلکه در بقیه جهان نیز صدق می‌کند.

برای مثال پاندمی را در نظر بگیرید. سازمان بهداشت جهانی در ۸۰ سال گذشته بیش از دوازده مورد شیوع گسترده در سراسر مرزها را ثبت کرده است که ۶۰ درصد آن در این قرن و هشت مورد آن در دهه گذشته رخ داده است. این بدان معناست که دهه گذشته بیشترین دهه برای پاندمی‌های بزرگ بوده است، ازجمله سندرم تنفسی خاورمیانه در سال ۲۰۱۲، ابولا در سال ۲۰۱۴، اچ۷ان۷ در سال۲۰۱۶ ، مالاریا در سال ۲۰۱۷، تب خوکی آفریقایی در سال ۲۰۱۹ و ویروس کرونای فعلی.

وقوع مکرر اپیدمی‌های بزرگ با افول شدید اخلاقیات انسانی ارتباط دارد. فاجعه‌ها، ازجمله طاعون، می‌تواند هشداری برای جهان برای توجه به اخلاقیات و بازگشت به ارزش‌های سنتی باشد.

با درک اینکه بلایا تصادفی نیستند، باید بدانیم که پاندمی ویروس حزب کمونیست چین که جهان را در دو سال گذشته ویران کرده است نیز بنا به دلایلی ایجاد شده است.

شواهد بی‌شماری نشان داده است که حزب کمونیست چین این بیماری را پنهان و جهان را گمراه کرده است و این امکان را فراهم کرده است تا ویروس به‌طور اساسی به تمام کشورهای جهان سرایت کند. درواقع، ویروس تمایل دارد هر جا که نفوذ حزب کمونیست چین وجود داشته باشد برود.

ازآنجاکه حزب کمونیست چین بزرگترین تهدید برای جهان امروز است، بهترین راه برای مقابله با ویروس ممکن است فقط تکنیک‌های پزشکی نباشد‌ رد حزب کمونیست چین، ارج نهادن به فضیلت و گوش‌دادن به وجدان ما نیز نعمت‌هایی ازجمله سلامتی و ایمنی را برای ما به ارمغان می‌آورد.

نوشته: مینگهویی

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز  نیست.

مطالب دیگر:

شبکه‌های تلویزیونی انگلیسی‌زبان رژیم چین کارتون‌هایی با هدف تأثیرگذاری بر کودکان آمریکایی تولید می‌کنند

گزارش ویژه اپک‌‏تایمز: نمونه‌های اولین بیماران کووید ووهان دارای هنیپای تغییر یافته ژنتیکی، یکی از دو ویروس ارسال‌شده از آزمایشگاه کانادایی بود

رای‌گیری پستی در کانادا: سیستم کانادا با آمریکا چه تفاوتی دارد؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی