Search
Asset 2

دیدگاه: پاندمی واکسینه‌شدگان

واکسینه‌نشدگان سنگاپور یکی از بالاترین آمار واکسیناسیون را در جهان دارد و ۸۵% از جمعیت آن به طور کامل واکسینه شده‌اند. آمار ابتلا در سنگاپور
(John Moore/Getty Images)

در ماه سپتامبر «پاندمی واکسینه‌نشدگان» به یک عبارت رایج بدل شده بود و کسانی را که حاضر نشده بودند واکسن کووید-۱۹ بزنند، به خاطر عدم پایان ابتلا به این بیماری و خاتمه پاندمشی سرزنش می‌کردند. اما اکنون در ماه نوامبر به سر می‌بریم و «پاندمی واکسینه‌نشدگان» به خاطره‌ها پیوسته است. امروز، سرتیترها باید به «پاندمی واکسینه‌شدگان» اختصاص یابد.

سنگاپور یکی از بالاترین آمار واکسیناسیون را در جهان دارد و ۸۵% از جمعیت آن به طور کامل واکسینه شده‌اند. آمار ابتلا در سنگاپور سر به فلک کشیده و چهار برابر بالاترین آمار آن در دوران پیش از واکسیناسیون است. میزان فوتی‌ها نیز با افزایش شدیدی همراه بوده و ۱۲ برابر آمار دوران پیش از واکسیناسیون است. شش ماه پیش، فهرست رتبه‌بندی بهبودپذیری کووید شرکت بلومبرگ حاکی از آن بود که سنگاپور «بهترین جای دنیا برای زندگی در دوران کووید است». امروزه سنگاپور علی‌رغم بالا بودن آمار واکسیناسیون، در رتبه ۳۹ام قرار دارد که پایین رتبه‌ایست که تا به حال داشته است.

آمار واکسیناسیون ایرلند حتی از این نیز بیشتر است؛ ۹۲ درصد از جمعیت بزرگسال و ۸۹ درصد از جمعیت بالای ۱۲ سال این کشور دو دوز واکسن خود را دریافت کرده‌اند و بالاترین آمار واکسیناسیون را در اتحادیه اروپا دارند. اما با وجود افزایش بی‌وقفه تعداد کسانی که دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند، میزان ابتلا در ایرلند با افزایش همراه بوده و به بالاترین میزان خود از ماه مارس رسیده است. شهر واتفورد ایرلند که ۹۹.۷ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال آن کاملاً واکسینه شده است، بیشترین آمار ابتلا را در ایرلند دارد. شهر واتفورد که سابقاً یکی از پایین‌ترین آمار ابتلا را در ایرلند داشت، اکنون به یکی از بالاترین‌ها بدل شده است. ایمنی گله‌ای بر پایه واکسیناسیون نه تنها نتوانسته مانع پخش بیماری شود، بلکه در جلوگیری از موارد وخیم نیز شکست خورده است؛ از مجموع ۴۷۴ فوتی کووید-۱۹ ایرلند از ماه آوریل تا اکتبر، ۴۴ درصد آن مربوط به افرادی بوده که کاملاً واکسینه شده بودند.

ایسلند، همسایه شمالی ایرلند، اواخر ماه ژوئن که ۸۸ درصد از جمعیت بالای ۱۶ سال آن یک یا دو دوز واکسن دریافت کرده بودند، اعلام پیروزی کرد و تمامی محدودیت‌های داخلی را برداشت. اما این کشور با آغاز ماه جولای وارد طولانی‌ترین و شدیدترین موج ابتلای خود شد؛ رولرکوستری که در ماه سپتامبر فروکش کرده بود، مجدداً خیزش کرد. رئیس اپیدمیولوژی ایسلند ضمن اشاره به این‌که موارد کووید-۱۹ به طور تصاعدی رو به افزایش هستند، اکنون معتقد است که «واکسیناسیون گسترده ظاهراً برای جلوگیری از موج کنونی یا جلوگیری از بستری شدن بیماران وخیم کافی نیست».

نیوزلند که ۸۹ درصد از جمعیت آن حداقل یک دوز دریافت کرده و ۷۷ درصد از جمعیت آن کاملاً واکسینه شده‌اند، همزمان با افزایش سرعت واکسیناسیون در این کشور، در بحبوحه بزرگترین موج ابتلای خود به سر می‌برد. موجی که استرالیا با آن دست و پنجه نرم می‌کند حتی از نیوزلند نیز وخیم‌تر بوده و آمار ابتلای آن ۴ برابر دوران پیش از واکسیناسیون است.

انگلیس که در ثبت سوابق در زمره بهترین‌هاست، با جزئیاتِ کامل نشان می‌دهد که این پاندمی تا چه میزان به واکسینه‌شدگان ربط دارد. همان‌طور که در تازه‌ترین گزارش نظارتی کووید-۱۹ سازمان بهداشت عمومی انگلیس درباره ۴ هفته اخیر منتهی به ۳۱ اکتبر می‌توان دید، آمار ابتلا در میان واکسینه‌شدگان بسیار بیشتر از کسانی است که واکسن نزده‌اند. به عنوان مثال، آمار ابتلا در میان افراد واکسینه‌شده بین ۴۰ تا ۵۰ سال دو برابر افراد غیرواکسینه بود؛ به عبارت دیگر در هر ۱۰۰،۰۰۰ نفر، ۲۱۲۵ مورد ابتلا به کووید-۱۹ مختص افرادی بود که ۲ دوز واکسن دریافت کرده بودند، در حالی‌که این آمار برای افراد واکسینه‌نشده برابر با ۹۳۳ مورد در هر ۱۰۰،۰۰۰ نفر بود. این نسبت که از دو برابر نیز بیشتر است، در میان افراد ۵۰ تا ۶۰، ۶۰ تا ۷۰ و ۷۰ تا ۸۰ سال نیز صدق می‌کند. افراد ۳۰ تا ۴۰ سال و افراد بالای ۸۰ سالی که دو دوز دریافت کرده بودند نیز آمار ابتلای بالاتری داشتند اما نسبت آن از دو برابر کمتر بود.

در انگلیس علی‌رغم آمار بالای واکسیناسیون جمعیت این کشور، آمار ابتلا بسیار بالا بوده است؛ حداقل ۹۰ درصد از تمامی گروه‌های بالای شصت سال دو دوز واکسن زده‌اند، ۸۵ درصد افراد بین ۵۰ تا ۶۰ سال هر دو دوز را دریافت کرده‌اند و بقیه گروه‌ها نیز اختلاف چندانی نداشته‌اند.

واکسیناسیون نه فقط در جلوگیری از پاندمی در کشورهایی با بالاترین آمار واکسیناسیون، بلکه به طور کلی در همه جوانب شکست خورده است.

پژوهشی با عنوان «افزایش‌ها در کووید-۱۹ با میزان واکسیناسیون در ۶۸ کشور و ۲۹۴۷ شهر ایالات متحده ارتباطی ندارد» که پژوهشگری از دانشگاه هاروارد یکی از مؤلفان آن بوده و در ژورنال اپیدمیولوژی اروپا منتشر شده است، یافته است که ثمره واکسیناسیون با نتیجه مطلوب آن کاملاً در تضاد بوده است؛ پژوهش یادشده یافته است که «کشورهایی که درصد بیشتری از جمعیت‌شان کاملاً واکسینه شده‌اند، در هر ۱ میلیون نفر تعداد موارد کووید-۱۹ بیشتری دارند».

هم‌اکنون در تمام کشورهای غربی، واکسینه‌شدگان در اکثریت هستند. و همین‌ها هستند که به پاندمی دچار شده‌اند.

نویسندگان:

پاتریشیا آدامز اقتصاددان و رئیس بنیاد تحقیقات انرژی و تحقیق بین‌المللی، یک اندیشکده مستقل در کانادا و سراسر جهان است.

لارنس سولومون، مقاله‌نویس اپک تایمز، نویسنده و مدیر اجرایی موسسه سیاست مصرف‌کننده مستقر در تورنتو است.

نظرات بیان شده در این مقاله نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک‌تایمز  نیست.

مطالب دیگر:

محکومیت جاسوس چینی به جرم توطئه برای سرقت تکنولوژی پیشرفته هواپیمایی آمریکا

بیل گیتس: برای آمادگی در برابر حملات تروریستی بیولوژیکی، باید «مانورهای میکروبی» برگزار شوند

اورژانس‌ها مملو از بیماران شدیداً بدحالی است که بسیاری‌شان کرونا ندارند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی