Asset 2

حزب جمهوری‌خواه ایالت وایومینگ به لغو عضویت چنی در این حزب رأی داد

لیز چنی، نماینده جمهوری‌خواه وایومینگ (Anna Moneymaker/Getty Images)
لیز چنی، نماینده جمهوری‌خواه وایومینگ (Anna Moneymaker/Getty Images)

روز شنبه، حزب جمهوری‌خواه ایالت وایومینگ آمریکا، به لغو عضویت لیز چنی (نماینده جمهوری‌خواه وایومینگ) در این حزب رأی داد.

این دومین بار است که چنی به‌خاطر دشمنی آشکارش با رئیس‌جمهور سابق دونالد ترامپ توبیخ می‌شود. ماه فوریه، اعضای حزب جمهوری‌خواه وایومینگ با اکثریت قاطع آرا، چنی را به‌خاطر رأی به استیضاح ترامپ محکوم کردند. سنای ایالات‌متحده ترامپ را در رابطه با اتهامات وارده بی‌گناه دانست.

بر اساس گزارش کاسپر استار-تریبون، در مصوبه این حزب آمده است: «همان‌گونه که قبلاً در مصوبه توبیخی آمد، چنی بدون هیچ مدرک قابل ارزیابی که نشان‌دهنده جرایم و جنایات سنگین باشد، رأی به استیضاح داد. تا امروز، لیز چنی هیچ مدرک قابل ارزیابی و یا غیرقابل انکاری برای دفاع از تصمیم شبهه‌ناک خود ارائه نداده است.»

اعضای کمیته مرکزی این حزب ایالتی در جلسه روز شنبه در شهر بوفالو، با ۳۱ رأی موافق و ۲۹ رأی مخالف، عضویت چنی را لغو کردند. تا کنون، در حدود یک سوم از ۲۳ شهرستان وایومینگ نیز آرای مشابهی ثبت شده است.

چنی در سخنرانی قبل از رأی استیضاح خود، ترامپ را به دلیل شورش ششم ژانویه در واشنگتن به‌شدت محکوم کرد.

جرمی آدلر، سخنگوی چنی، روز دوشنبه در متنی به آسوشیتدپرس گفت به هرکس بگویید چنی یک «جمهوری‌خواه محافظه‌کار» نیست، «خنده‌‌اش می‌گیرد.»

آدلر گفت: «او به سوگند خود به قانون اساسی وفادار است. متأسفانه برخی از رهبران جمهوری‌خواه وایومینگ این اصل اساسی را رها کرده‌اند و درعوض، گذاشته‌اند اسیر دروغ‌های مردی خطرناک و غیرمنطقی شوند.»

چنی جزو ده نماینده جمهوری‌خواهی بود که رأی به استیضاح ترامپ دادند. حامیان ترامپ چنی را نیز مانند سایر اعضای این فهرست با چالش‌های جدی مواجه کرده‌اند. رئیس‌جمهور پیشین از هریت هیگمن، دادستان شاین  (مرکز ایالت وایومینگ)، حمایت کرد که یکی از چهار جمهوری‌خواهی است که چنی را با چالش مواجه کرده‌اند.

هاگمن به کاسپر استار-تریبون گفت: «مدت‌ها است که دیگر لیز چنی اهمیتی نمی‌دهد چه چیزی برای شهروندان  وایومینگ مهم است. زمانی که شروع به جنگ علیه رئیس‌جمهور ترامپ کرد، کاملاً خود را از موضعی که ما به عنوان یک ایالت قرار داریم، جدا کرد.»

در ماه مه، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا چنی را از مقام رهبری حزب برکنار کردند. این امر پس از آن اتفاق افتاد که در مسئله ترامپ از رهبران حزب پیروی نکرد.

در ماه ژوئیه، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا (نماینده دموکرات کالیفرنیا) چنی را به عضویت کمیته منتخب مجلس برای بررسی حمله ششم ژانویه منصوب کرد. دو ماه بعد، پلوسی چنی را به سمت نایب رئیس کمیته ارتقا داد.

مطالب دیگر:

قیمت‌گذاری علنی روی اعضای بدن انسان در چین

دیدگاه: چه زمانی آمریکا خواهد فهمید که حزب کمونیست چین به حرف او گوش نخواهد کرد

بایدن و شی اولین نشست مجازی خود را با اظهارات دوستانه برگزار کردند

موج جدیدی از مبتلایان به کووید۱۹ سراسر چین را فرا گرفته است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی