Search
Asset 2

ورود نخستین نفتکش‌ حامل سوخت ایران به آب‌های ونزوئلا

(John Moore/Getty Images)
(John Moore/Getty Images)

اولین نفتکش از مجموعه پنج نفتکش حامل سوخت ایران که راهی منطقه کارائیب شده است، وارد آب‌های ونزوئلا در آمریکایی جنوبی شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، طبق داده‌های به دست آمده از شرکت‌های رصد اطلاعات دریانوردی، ایران در حال انتقال ۱.۵۳ میلیون بشکه بنزین به کشور تحریم شدۀ ونزوئلا است.

صدور این محموله سوختی، منجر به افزایش تنش‌های آمریکا با دو کشور ایران و ونزوئلا شده است. آمریکا این اقدام را نقض قوانین تحریم‌های اعمال شده علیه ایران و ونزوئلا می‌داند و می‌گوید در حال بررسی گزینه‌های موجود برای پاسخ به آن است.

وزیر دفاع ونزوئلا گفته است که ارتش این کشور این نفتکش‌ها را تا آب‌های ونزوئلا اسکورت خواهد کرد.

رویترز می‌گوید نفتکش «فرچون» که در حال حرکت با پرچم ایران است، جلوتر از سایر نفتکش‌ها است. چهار کشتی دیگر نیز در حال پیمودن مسیری مشابه نفتکش فرچون در اقیانوس اطلس هستند.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه هر گونه برنامه برای توقیف نفت‌کش‌های ایرانی را رد کرد.

ونزوئلا، برای تأمین سوخت مورد نیاز ۱۸۰۰ پمپ بنزین خود که با ۱۰ درصد ظرفیت خود به صورت نیمه تعطیل فعالیت می‌کنند.با مشکل جدی روبرو است.

میزان فروش سوخت در پمپ بنزین‌های ونزوئلا، به دلیل جیره بندی از ۱۷۰ هزار بشکه در روز، به ۴۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

بیش از یک دهه سوء مدیریت، و کمبود کارکنان، همراه با اعمال تحریم‌های ایالات متحده از سال ۲۰۱۹، پالایشگاه‌های ونزوئلا را در شرایط نامناسبی قرار داده است. گفته می‌شود محموله‌هایی از تجهیزات طی هفته‌های اخیر از ایران وارد ونزوئلا شده‌ است تا کار تعمیرات پالایشگاه‌ها آغاز شود.

سال گذشته، هزاران نفر از مردم ونزوئلا برای اعتراض به خیابان‌ها آمدند و خواستار کناره ‌گیری نیکلاس مادورو، رئیس جمهور این کشور، و روی کار آمدن خوان گایدو، سیاستمدار معترض و رئیس مجلس این کشور شدند.

مادورو، سیاستمدار مورد حمایت حزب کمونیست ونزوئلا، در سال ۲۰۱۳ پس از اینکه هوگو چاوز درگذشت، قدرت را در دست گرفت. با کاهش قیمت نفت و کاهش درآمدها، برنامه‌های رفاهی اجتماعی که توسط چاوز طراحی شده‌‌‌‏ بود، شکست خورد و ونزوئلا در بحبوحه بدترین بحران اقتصادی خود قرار گرفت، به طوری که با اَبَر تورمی بی‌مانند مواجه شد.

مطالب دیگر:

انتقاد شدید از پکن، به خاطر به خطر انداختن آزادی و استقلال هنگ‌کنگ

نماینده مجلس کانادا: حزب کمونیست چین و سازمان بهداشت جهانی باید درباره این پاندمی پاسخگو باشند

هزاران ربات‌ چینی در توئیتر، تبلیغات دروغ حزب کمونیست را پخش می‌کنند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی