Search
Asset 2

محققان: عارضه وزوز گوش ناشی از واکسن کووید۱۹ باید مورد بررسی قرار گیرد

واکسن‌های این بیماری غیرقابل درمان است، زیرا هنگامی که یک پریون عفونی می‌شود، عفونت را مرتباً به سایر پریون‌ها انتقال می‌دهد و در حال حاضر
(Karim Jaafar/AFP via Getty Images)

گروهی از محققان که سیستم گزارش‌دهی عوارض نامطلوب واکسن (VAERS) را ارزیابی کرده‌اند، دریافته‌اند که لازم است مطالعات بیشتری درباره وزوز گوش مرتبط با واکسن کووید۱۹ انجام شود.

در مقاله‌ای که در نسخه ماه مارس ژورنال «Annals of Medicine and Surgery» منتشر شده است، حدود ۱۲۲۴۷ مورد وزوز گوش پس از واکسیناسیون کووید۱۹ تا ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱ گزارش شده است. کلینیک مایو می‌گوید وزوز گوش زمانی رخ می‌دهد که فرد صداهای زنگ یا صداهای دیگری را در یک یا هر دو گوش می‌شنود و این امر ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

محققان می‌گویند: «طبق اطلاعات ما، این نخستین بررسی‌ای است که انواع علائم گوش را پس از تزریق واکسن ارزیابی می‌کند و هدف آن ارزیابی پاتوفیزیولوژی، رویکرد بالینی و درمان بالقوه است. اگر چه این اتفاق نادر است، همچنان نیاز به درک مکانیسم‌ها و درمان دقیق وزوز مرتبط با واکسن وجود دارد.

به دلیل تعداد نسبتاً بالای موارد، محققان استدلال کرده‌اند که نیاز بسیار زیادی به تشخیص پاتوفیزیولوژی دقیق و مدیریت بالینی وزوز مرتبط با واکسن وجود دارد، زیرا علیرغم گزارش‌های متعدد از وزوز گوش پس از واکسیناسیون سارس کووید۱۹، پاتوفیزیولوژی دقیق هنوز مشخص نیست.

محققان به سرپرستی سید حسن احمد از دانشگاه علوم بهداشت داو خاطرنشان کردند که استرس و اضطراب ناشی از واکسیناسیون کووید۱۹ نیز می‌تواند در این امر نقش داشته باشد. آن‌ها گفتند اینکه آیا اضطراب ناشی از واکسن در وزوز گوش نقش دارد یا خیر، باید ارزیابی شود.

احمد و سایر محققان تاکید کردند که به اعتقاد آن‌ها، مزایای واکسن کووید۱۹ بر عوارض جانبی آن غالب است.

دکتر گرگوری پولند، رئیس گروه تحقیقاتی واکسن کلینیک مایو در مینه‌سوتا، به Medpage Today گفت که بلافاصله پس از دریافت اولین واکسن کووید۱۹، دچار وزوز گوش شده است.

پولند به MedPage Today گفت: «مثل این بود که شخصی ناگهان سوت سگی را در گوشم به صدا دربیاورد. وی افزود که علائم وزوز گوش زندگی‌اش را تغییر داده و این مشکل کمابیش طاقت‌فرسا بوده است.

پولند افزود: «فقط دلم می‌خواهد فریاد بزنم زیرا نمی‌توانم از شر صدا و ساعت‌های بسیاری که هنگام خواب از دست می‌دهم، خلاص شوم.»

سر‌و‌صداهایی که او می‌شنود «به خصوص شب‌ها، وقتی که صداهای پس‌زمینه‌ای وجود ندارد، ممکن است بلندتر به گوش برسد».

علیرغم وزوز گوش، پولند- که گفت ایمیل‌های متعددی در مورد افرادی که پس از تزریق واکسن کووید۱۹ دچار وزوز گوش شده‌اند دریافت کرده است – به رسانه گفت که او همچنان از طرفداران واکسن کووید۱۹ است و دوز یادآور (سوم) را دریافت کرده است.

وی افزود وزوز در هر دو گوش شنیده می‌شود و خاطرنشان کرد که در گوش چپ بدتر از گوش راست است.

پولند گفت:«بخش دلخراش ماجرا، ایمیل‌هایی است که به عنوان یک پزشک مجرب از مردم دریافت می‌کنم؛ ایمیل‌هایی که می‌گویند این امر بر زندگی افراد تأثیر بدی گذاشته است؛ آن‌ها به من گفته‌اند که می‌خواهند جان خود را بگیرند.»

سخنگوی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، که سیستم گزارش‌دهی عوارض نامطلوب واکسن را اداره می‌کند، خاطرنشان کرد که «وزوز گوش یک بیماری شایع با ماهیت ناهمگن است و علل و عوامل خطر آن زیاد است» و افزود که «صدها میلیون نفر واکسیناسیون کووید۱۹ از نوع mRNA را تحت شدیدترین نظارت‌ها در تاریخ ایالات متحده دریافت کرده‌اند».

مطالب دیگر:

زلنسکی خواسته‌های خود را برای مذاکرات اوکراین و روسیه تشریح کرد

پیشرفت اوکراین و روسیه در مذاکرات آتش‌بس

در چین، برخی از کودکان پس از دریافت واکسن‌های چینی به سرطان خون مبتلا شده‌اند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی