Search
Asset 2

وزیر امور خارجه آمریکا در اجلاس دموکراسی کپنهاگ: تعهد به ارزش‌های بنیادین

وزیر امور خارجه آمریكا در اجلاس دموكراسی كپنهاگ به تهدید کمونیسم برای کل جهان اشاره کرد سخنرانی پومپئو نشان‌دهنده تداوم حمایتِ ایالات متحده از دموکراسی است
(Ezequiel Becerra/AFP via Getty Images)

مایکل پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در اجلاس مجازی دموکراسی کپنهاگ، در ۱۹ژوئن۲۰۲۰، نشست سالانه‌‌ای برای ترویج دموکراسی، صحبت کرد. او در سخنان پایانی خود در این رویداِد دو‌ روزه، مجدداً به تهدید کمونیسم برای کل جهان، اشاره کرد و خواستار تلاش برای پایان‌دادن به آن شد.

سخنرانی پومپئو نشان‌دهنده تداوم حمایتِ ایالات متحده و سایر کشورهای غربی از دموکراسی و آزادی عقیده است. پومپئو طی کنفرانس مطبوعاتی ۱۰ ژوئن برای انتشار «گزارش آزادی بین‌المللی مذهبی ۲۰۱۹»، درباره آزار و شکنجه تمرین‌کنندگان فالون گونگ و سایر گروه‌های مذهبی در چین صحبت کرده بود.

بیشتر بخوانید: گزارش سالانه ۲۰۲۰ کمیسیون آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده: برداشت اجباری اعضای بدن تمرین‌کنندگان زنده فالون گونگ در چین ادامه دارد

آندرس راسموسن، نخست‌وزیر پیشین دانمارک و دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، میزبان این اجلاس بود. موضوع اجلاسِ امسال دفاع از دموکراسی در طول کوید۱۹، دیدگاه‌های آن سوی اقیانوس اطلس، بود. سخنرانی پومپئو با عنوان «اروپا و وضعیت دشوار چین» در وب‌سایت وزارت امور خارجه ایالات متحده موجود است.

پارلمان اروپا نیز در تاریخ ۱۹ژوئن با تصویب قطعنامه‌ای، تحمیلِ چند قانون جدید امنیتی در هنگ کنگ را محکوم کرد، قوانینی که چین تحمیل‌شان کرده است، و از کشورهای عضو خواست با تنظیم پرونده‌ای علیه حزب کمونیست چین در دیوان بین‌المللی دادگستری (آی‌سی‌جِی)، به این جریان واکنش نشان دهند.

هزینه هنگفت اصول سازش

پومپئو که زمانی به‌عنوان سرباز در امتداد پرده آهنین بین آلمان غربی و آلمان شرقی پاسبانی می‌داد و بعداً به‌عنوان مأمور سرویس‌های اطلاعاتیِ ایالات متحده خدمت کرد، می‌داند که دموکراسی به‌آسانی به دست نمی‌آید.

او اظهار داشت: «موج فزاینده دموکراسی در اروپای شرقی و اتحاد جماهیر شوروی سابق در ۳۰ سال پیش باعث شد شاید به‌طور منطقی باور کنیم که گسترش آزادی در هر ملتی اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین ما همکاری کردیم. درهای کشورمان را به روی رژیمی استبدادی باز کردیم. رژیمی که می‌دانستیم دشمنِ ارزش‌های دموکراتیک است.»

پمپئو گفت حزب کمونیست چین «بله، فکر کرد می‌تواند از حسن‌نیت ما سوءاستفاده کند، درحالی‌که به ما اطمینان داد خواهان یک رابطۀ همکاری است. همانطور که دنگ شیائوپینگ گفت: “قدرت خود را پنهان کنید” و “منتظر پیشرفت‌های بیشترتان باشید.”»

همکاری غرب با رژیم کمونیستی چین نتوانست آن را تغییر دهد. آن به نقض حقوق بشر در چین ادامه می‌دهد و قصد دارد به آزادی‌های طولانی‌مدت در هنگ کنگ پایان دهد، اما خسارات حزب کمونیست چین محدود به چین یا مردم چین نیست. پمپئو توضیح داد: «آن همۀ ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. حزب کمونیست چین درباره ویروس کرونا دروغ گفت و درحالی که سازمان بهداشت جهانی را تحت فشار قرار می‌داد تا در یک کمپین مخفی‌کاری همکاری کند، اجازه داد دروغ‌هایش در این خصوص در سایر نقاط جهان پخش شود. عدم شفافیتی که حتی تا به امروز نیز ادامه دارد.»

او گفت: «اکنون صدهاهزار نفر جان خود را از دست داده‌اند و خسارت شدیدی به اقتصاد جهانی وارد شده است. حتی اکنون، پس از ماه‌ها تداوم این پاندمی، به واکسنی دست نیافته‌ایم، به امکانات دسترسی نداریم و اطلاعات مربوط به بیماران در ماه دسامبر در ووهان، در دسترس نیست.» او اضافه کرد: «این گسترشِ اطلاعات نادرست و کمپین مخرب سایبری است، آن هم به‌منظور تضعیف دولت‌های ما و برای ایجاد تفرقه بین ایالات متحده و اروپا، و تحمیل‌کردن بدهی و وابستگی بر کشورهای درحال‌توسعه.»

از این گذشته، پیشینه نظامی شرکت‌های فناوری مانند هوآوی نیز تهدیدهایی جدی محسوب می‌شود. او اشاره کرد: «به هر سرمایه‌گذاری از سوی یک شرکت دولتیِ چینی باید با سوء‌ظن نگریسته شود.»

انتخابی بین آزادی و رژیم دیکتاتوری

پومپئو گفت اروپا نیز مانند سایر کشورها، با وضعیتی دشوار درخصوص چین روبرو است. در ظاهر، این انتخابی بین جانبداری از ایالات متحده یا چین است، درحالی‌که در واقعیت «این انتخابی بین آزادی و استبداد است.» اروپا و ایالات متحده آمریکا مبنای مشترکی درباره این موضوع دارند. «همچنین هیچ راهی وجود ندارد که با هر دو گزینه کنار بیاییم و درعینِ‌حال ماهیت آنچه هستیم نیز حفظ کنیم. دموکراسی‌هایی که به مستبدان وابسته‌اند، لایق نام دموکراسی نیستند.»

پومپئو گفت اطمینان دارد که با وجود فشار و ارعاب مداوم از سوی کمونیست چین، «دموکراسی قوی است. ما فاشیسم را شکست دادیم. ما در جنگ سرد پیروز شدیم.» درعین‌حال هیچ دلیلی وجود ندارد که مغرور شویم و «این مستلزم نظارت دقیق و هشیاری مداوم است.» علاوه بر اتحاد جدیدِ بین‌پارلمانیِ سران اروپا درخصوص چین، کشورهایی ازجمله دانمارک، انگلستان، جمهوری چک، سوئد و سایر متحدین ناتو نیز علیه حزب کمونیست چین هستند.

حفاظت از آزادی کار آسانی نیست. پمپئو توضیح داد: «تمام دنیا می‌تواند ببیند که ما چطور بحث‌های دشواری داریم، مانند آنچه کشور در حال حاضر دارد، اما این مبارزه نشان‌دهندۀ تعهد به ارزش‌های بنیادین و تلاش مداوم ما برای رسیدن به اتحادی کامل‌تر است. این چیزی است که ما هستیم و ما این ارزش‌ها را با دوستان اروپایی خود به اشتراک می‌گذاریم.»

او در حین پرسش و پاسخ، بار دیگر به طرز فکر جدید درباره کمونیسم تأکید کرد و توضیح داد: «آمریکا در حال درگیرشدن در واکنشی به حزب کمونیست چین و تهاجم، آن هم به شیوه‌ای است که این کشور طی ۲۰ سال گذشته انجام نداده است. دیگر کافی نیست که به حرف‌های رژیم کمونیستی چین گوش دهیم. می‌توانیم اعمال‌شان را ببینیم. … پزشکان به‌دست آنها مفقود شدند، آنها اطلاعات را پنهان کردند و جهان را از دسترسی به آنچه نیاز داشت، محروم کردند. آنچه نیاز داشت تا به این ویروس به نحوی واکنش نشان دهد که بخش عمده‌ای از خطر و هزینه‌ها را کاهش دهد.»

او در پایان افزود که سیاست آمریکا این نیست که تأثیری منفی بر مردم چین بگذارد، آمریکا قصد دارد حزب کمونیست چین را هدف قرار دهد. ازآنجاکه رژیم چین از تاکتیک‌های تفرقه بینداز و حکومت کن استفاده می‌کند، پومپئو از کشورهای غربی خواست برای دستیابی به نتیجه‌ای بهتر با یکدیگر همکاری کنند.

قطعنامه پارلمان اروپا

کوارتز در مقاله‌ای در تاریخ ۱۹‌ژوئن با عنوان «پارلمان‌ها در خط مقدم رویاروییِ اروپا با چین قرار دارند» نوشت: قطعنامه‌ای که در ۱۹ژوئن در پارلمان اروپا به‌تصویب رسید‌، بخشی از مجموعه اقداماتی بود که وضعیت حقوق بشر در چین را هدف قرار می‌دهد.

به‌دلیل پاندمی ویروس کرونا ناشی از مخفی‌کاری حزب کمونیست چین، اتحادیه اروپا در حال بحث درباره تنوع زنجیره تأمین و ارزیابی مجدد نقش شرکت‌های چینی در شبکه‌های جی‌۵ آینده بوده است.

مخصوصاً این قطعنامه جدید خواستار آزادی یک کتابفروش سوئدی است که کتاب‌هایی را در انتقاد از حزب کمونیست چین و تجدید‌نظر در موضع اتحادیه اروپا درخصوص قتل‌عام میدان تیان‌آن‌من منتشر کرده است. علاوه بر این، آن از کشورهای اتحادیه اروپا می‌خواهد تا با اِعمال تحریم‌هایی به سبک مگنیتسکی و کانال‌های بین‌المللی ازجمله سازمان ملل و دیوان بین‌المللی دادگستری، مسئله هنگ کنگ را حل‌وفصل کنند.

شرایط حقوق بشر در چین همچنان روبه‌وخامت است. یو ونشنگ، وکیل حقوق بشر در پکن، به‌تازگی به چهار سال حبس محکوم شد. در اعلامیه مطبوعاتی ۱۷ژوئن سازمان عفو بین‌الملل آمده است: «در حالی که سیاست بدون تحمل دولت چین در برابر منتقدین معروف است، محکومیت مخفیانه یک وکیل دیگر حقوق بشر حد پایین جدیدی را نشان می‌دهد از آنچه از حاکمیت قانون در چین باقی مانده است.» در این اعلامیه همچنین آمده است که یو قبلاً وکالت یک وکیل دیگر حقوق بشر به نام وانگ چوآنژانگ و نیز تمرین‌کنندگان فالون گونگ را برعهده داشت.

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

مقامات کاخ سفید: ایالات متحده بیش از این مقابل چین ضعیف و مطیع نخواهد بود

از دیوار برلین تا قانون امنیت ملی هنگ کنگ

افزایش تختخواب‌های بیمارستان‌ها در پکن، برای مقابله با موج جدید شیوع کرونا

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی