Search
Asset 2

شهر واتیکان: وزیر امور خارجه ایالات متحده از رهبران مذهبی می‌خواهد برای آزادی مذهبی با حزب کمونیست چین مقابله کنند

وزیر امور خارجه ایالات متحده از رهبران مذهبی می‌خواهد برای آزادی مذهبی با رژیم چین مقابله کنند حزب کمونیست چین همه جوامع مذهبی در چین اذیت
(Wang Zhao/AFP/Getty Images)

 مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده اخیراً از شهر واتیکان بازدید کرده است. اگرچه نتوانست با پاپ فرانسیس ملاقات کند، در ۳۰سپتامبر در یک مجمع آزادی مذهبی سخنرانی کرد و از رهبران مذهبی، از جمله مقر پاپ اعظم خواست تا در برابر استبداد حزب کمونیست چین بایستند و از کرامت انسانی دفاع کنند.

این گردهمایی به میزبانی سفارت ایالات متحده در مقر پاپ اعظم، تحت عنوان «پیشبرد و دفاع از آزادی بین‌المللی مذهبی از طریق دیپلماسی» برگزار شد. پمپئو در جریان سفر خود همچنین با کاردینال پیترو پارولین وزیر امور خارجه واتیکان و اسقف اعظم پائول گالاگر دبیر روابط با دولت‌های واتیکان دیدار کرد و درباره پیشرفت صلح، آزادی و عزت انسانی از طریق همکاری‌های ایالات متحده و مقر پاپ اعظم گفتگو کرد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در تاریخ ۳۰ سپتامبر در واتیکان درباره چالش‌های آزادی مذهبی ناشی از حزب کمونیست چین صحبت کرد.(minghui.org)
وضعیت وخیم در چین

پمپئو در سخنرانی‌اش با عنوان «شاهد اخلاقی و آزادی مذهبی» گفت که ۷۵ سال از پایان جنگ جهانی دوم در اروپا می‌گذرد، اما مردم هنوز هم افراد باوجدانی را که با رژیم نازی روبرو شدند، به‌خوبی به‌یاد دارند. یک نمونه پدر برنهارد لیختنبرگ، کشیشی در برلین بود که بی‌وقفه به یهودیان کمک و برای سلامتی آنها دعا می‌کرد.

چنین شجاعتی اساساً با اصول بنیادین ایالات متحده سازگار است. او گفت: «بنیانگذاران ما آزادی مذهبی را به‌عنوان یک حق کاملاً اساسی بشر، و بنیانی برای تأسیس ما درنظر گرفتند.» او گفت این امری حیاتی است زیرا رژیم‌های استبدادی امروزه آزادی مذهبی را در سراسر جهان تضعیف می‌کنند.

در میان آنها، بدترین نمونه حزب کمونیست چین است. او ادامه داد: «آزادی مذهبی در هیچ کجا  بیش از داخل چین مورد حمله قرار نگرفته است، و دلیلش این است که مانند همه رژیم‌های کمونیستی، حزب کمونیست چین خود را به عنوان قدرت اخلاقی نهایی می‌داند.» به‌علاوه  «حزب کمونیست چین که به‌طور فزاینده‌ای سرکوبگر شده است، از عدم مشروعیت دموکراتیک خود ترسیده است، و شبانه‌روز کار می‌کند تا چراغ آزادی، به‌ویژه آزادی مذهبی را در مقیاس هولناکی خاموش کند.»

پمپئو خاطرنشان کرد: «حزب کمونیست چین همه جوامع مذهبی در چین را مورد آزار و اذیت قرار داده است: کلیساهای خانگی پروتستان، بودایی‌های تبتی، تمرین‌کنندگان فالون گونگ و موارد دیگر.»

بیشتر بخوانید: بیست‌ویک سال ایستادگی فالون‌گونگ در برابر آزار و شکنجه: عهد و پیمان به وجدان انسانی

«ما باید از آزادی‌خواهان زمانه خود حمایت کنیم»

پمپئو پیشنهاد داد: «ما باید مانند پدر لیختنبرگ از آزادی‌خواهان  زمانه خود حمایت کنیم.» او گفت که دولت آمریکا در این زمینه سخت تلاش کرده است، اما همه رهبران سایر کشورها  قادر نیستند آن را به‌عنوان اولویت اصلی قرار دهند. «کشورها گاهی اوقات برای پیشبرد اهداف‌شان باید سازش کنند، رهبران می‌آیند و می‌روند، و در واقع اولویت‌ها تغییر می‌کنند.»

از طرف دیگر رهبران مذهبی در موقعیت دیگری قرار دارند. او افزود: «ملاحظات زمینی نباید مواضع اصولی مبتنی بر حقایق همیشگی را سست کند.» در تاریخ، کاتولیک‌ها نقشی اساسی در دفاع از کرامت انسانی داشتند. به‌عنوان مثال او گفت: «ژاک ماریتن فیلسوف کاتولیک فرانسوی کمک کرد تا بنیان فکری اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال ۱۹۴۸ گذاشته شود.»

به همین ترتیب، پاپ ژان پل دوم محرک اصلی وجدان بود که برای پایان دادن به جنگ سرد دیوار آهنین را پایین آورد. پاپ بندیکت همچنین بر آزادی مذهبی به‌عنوان «یک عنصر اساسی یک کشور مشروطه» و همچنین «آزمونی برای احترام به همه حقوق بشر» تأکید کرد.

همه این‌ها امروز نمونه‌های خوبی برای رهبران مذهبی است. پمپئو ادامه داد: «همه ما به‌عنوان افراد مسیحی، می‌دانیم که در جهانی با ارزش‌های سقوط کرده زندگی می‌کنیم. این بدان معناست که  افراد مسئول صلاح جامعه باید گاهی با انسان‌های شرور و در واقع با رژیم‌های شرور برخورد کنند. به‌منظور محقق ساختن چنین امری، دولتمردان نماینده دموکراسی هرگز نباید چشم خود را بر حقایق اخلاقی و کرامت انسانی ببندند چراکه این مهم خود دموکراسی را ممکن می‌سازد.»

او گفت: «پاپ فرانسیس کلیسا را ترغیب کرده است که «دائماً در حال انجام مأموریت باشد»، و خاطرنشان کرد که «کلیسای همیشه در حال انجام مأموریت» معانی بسیاری دارد. مطمئناً یکی از آنها کلیسایی است که دائماً از حقوق اساسی بشر دفاع می‌کند.»

به همین ترتیب، پمپئو کلیسا را ترغیب کرد تا به‌طور دائمی با رژیم‌های استبدادی مخالفت کند و به‌ویژه در مواردی که آزادی مذهبی انکار یا محدود شده است، از کسانی حمایت کند که می‌خواهند به‌خاطر آن آزادی که پاپ ژان پل دوم درباره آنها صحبت کرد، جان خود را به‌خطر بیندازند.

چنین مسئولیت‌هایی فقط به مسیحیان و کاتولیک‌ها محدود نمی‌شود. پمپئو از «همه رهبران مذهبی خواست تا شجاعت پیدا کنند تا با آزار و شکنجه مذهبی علیه جوامع خود مقابله کنند، مانند کاری که پدر لیختنبرگ برای افراد با سایر عقاید نیز انجام داد.»

او تکرار کرد: «ما باید مانند پدر لیختنبرگ از آزادی‌خواهان در زمانه خود حمایت کنیم.»

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

پایان دادن به حزب کمونیست چین، باید هدف شماره یک آمریکا باشد

تحریف روایت انجیل در کتاب آموزشی چینی: مسیح یک زن را به سنگسار محکوم کرد

نگاهی دقیق به مناظره اخیر: حرف‌‌‏های بایدن نگران‌کننده است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی