Search
Asset 2

اظهارات وزیر امور خارجه ایالات متحده درباره تهدیدهای حزب کمونیست چین علیه ارزش‌های غربی

وزیر امور خارجه ایالات متحده درباره تهدیدهای حزب کمونیست چین علیه ارزش‌های غربی صحبت کرد رژیم چین از همان ابتدا می‌دانست ویروس کرونا چقدر مهلک
(Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)

 مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده در سخنرانی اخیرش در کاخ کنگره ایالت ویسکانسین درباره چگونگی به‌چالش‌کشیدن ارزش‌های غربی صحبت کرد که ازسوی حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) با تکیه بر دولت‌های محلی در ایالات متحده انجام می‌شود. در یک مورد، دیپلماتی چینی خواستار این شد که قانونگذار ایالت ویسکانسین، رژیم کمونیستی چین را ستایش کند حتی درحالی‌که جهان از فاجعه ناشی از این رژیم رنج می‌برد. در نمونه‌ای دیگر، ح‌ک‌چ لایحه پیشنهادی سناتور ایالت کالیفرنیا را مسکوت گذاشت که آزار و شکنجه فالون گونگ در چین را محکوم می‌کرد.

بیشتر بخوانید: بیست‌ویک سال ایستادگی فالون‌گونگ در برابر آزار و شکنجه: عهد و پیمان به وجدان انسانی

پمپئو سخنرانی‌اش را با عنوان «قانونگذاران ایالتی و چالش چین» در ۲۳سپتامبر ارائه داد. متن کامل آن در وب‌سایت وزارت امور خارجه موجود است.

یک رژیم اقتدارگرا

اولین مثال مربوط به راجر روت، رئیس مجلس سنا در ویسکانسین بود. وو تینگ، کنسول کنسولگری چین در شیکاگو، با ارسال نامه‌ای به روت خواستار قطعنامه‌ای در ستایشِ پاسخ و واکنش حزب کمونیست چین به شیوع ویروس کرونا شد. روت با آگاهی از اینکه چگونه این فاجعه منجر به عواقب مصیبت‌باری در ایالات متحده و سراسر جهان شده است، ایمیل را پاک کرد و فکر کرد این چیزی بیش از یک شوخی نیست.

اما وو با ارسال نامه‌ای دیگر برای پیگیری خواستار قطعنامه مذکور شد. پاسخ یک کلمه‌ای نامه روت «نه» بود.

پمپئو در ارتباط با این قسمت گفت: «ببینید، حزب کمونیست چین از همان ابتدا می‌دانست ویروس کرونا که از ووهان نشأت گرفته چقدر مهلک است. آنها کاری را کردند که رژیم‌های استبدادی انجام می‌دهند. آنها سرکوب می‌کنند، اطلاعات را سرکوب کردند. سانسور کردند، افشاگران و روزنامه‌نگاران شجاعی که سعی داشتند زنگ خطر را در سراسر جهان به صدا درآورند، ناپدید شدند. و آنها به مردم در ووهان اجازه دادند به ایتالیا و خارج از کشور سفر کنند.»

روت در همین جا متوقف نشد. درعوض، قطعنامه‌ای را پیشنهاد کرد مبنی‌بر اینکه «حزب کمونیست چین تعمدانه و از روی قصد جهان را درخصوص ویروس کرونا گمراه کرد.»

پمپئو خاطرنشان کرد این رویدادی جداگانه نبود. حزب کمونیست چین همین کار را در بسیاری از کشورهای جهان ازجمله ایالات متحده انجام داده است. او گفت که بسیاری از کشورها سعی می‌کنند ایالات متحده را تحت‌تأثیر قرار دهند. او توضیح داد: «آنها اساساً متفاوت از طوری عمل می‌کنند که حزب کمونیست چین انجام می‌دهد. چین دیدگاه بسیار شوم‌تری درخصوص این تعامل دارد. هدف این حزب و نمایندگان آن این است که آمریکایی‌ها پذیرای شکل اقتدارگرایی پکن باشند.»

اطلاعات غلط

مثال دوم مربوط به فالون گونگ است. یک سناتور ایالت کالیفرنیا در سال ۲۰۱۷‌، قطعنامه‌ای را برای حمایت از تمرین‌کنندگان فالون گونگ در چین و سراسر جهان پیشنهاد کرد. فالون گونگ به‌رغم مزایای بسیار خوبی که بر ذهن و بدن دارد از ژوئیه۱۹۹۹ ازسوی حزب کمونیست چین آماج سرکوب قرار گرفته است. این قطعنامه آزار و شکنجه‌ای را که تمرین‌کنندگان به‌خاطر ایمان‌شان متحمل می‌شوند، به‌طور برجسته‌ای مطرح می‌کند.

کنسولگری چین در سان فرانسیسکو نامه‌ای به مجلس قانونگذاری ایالت نوشت و فالون گونگ را بدنام جلوه داد و ادعا کرد که این قطعنامه بر روابط ایالت کالیفرنیا و چین تأثیر می‌گذارد. پمپئو افزود: «متأسفانه، سنای ایالت کالیفرنیا در برابر فشار حزب کمونیست چین سر خم کرد و لایحه پیشنهادی را مسکوت گذاشت.»

اینها فقط دو نمونه هستند درخصوص اینکه چگونه حزب کمونیست چین سعی می‌کند با هدف قرار دادن دولت‌های ایالتی و محلی در ایالات متحده ازرش‌های غربی را تحت‌تأثیر قرار دهد.

پمپئو همچنین مثالی درخصوص بسیاری از برنامه‌های خواهر‌خواندگی شهرها را مطرح کرد که دارای عناوین خوش‌ظاهری مانند «انجمن دوستی» است که معمولاً «تحت اختیار چیزی به نام انجمن دوستی خلق چین با کشورهای خارجی قرار می‌گیرد»، که به نوبه خود «بخشی از کار جبهه متحد چین است، یعنی ابزار تبلیغاتی رسمی حزب کمونیست چین در خارج از کشور است.» تبلیغات یکی از سه «سلاح جادویی» ح‌ک‌چ بوده و دو مورد دیگر «مبارزه مسلحانه» و «حزب‌سازی» است.

پمپئو گفت که مایل است این برنامه‌های پنهان حزب کمونیست چین را برجسته و عیان کند. او ‌گفت: «بدانید که اگر زمانی محدودیت سفر به‌خاطر پاندمی لغو ‌شود، کسی به شما پیشنهاد سفر به چین را بدهد، باید بپرسید چه کسی هزینه سفر را پرداخت می‌کند و اینکه آیا این شخص، مستقیم یا غیرمستقیم، با حزب کمونیست چین ارتباط دارد یا نه.»

نظرات پمپئو با تلاش‌های اخیر دولت ایالات متحده برای مهار حزب کمونیست چین درخصوص نقض حقوق بشر و آزار و اذیت‌های مذهبی مطابقت دارد. سام براون‌بک، سفیر کبیر درخصوص آزادی مذهبی بین‌المللی، طی مصاحبه‌ای در ۳۱اوت، بر اهمیت آنها تأکید کرد. او گفت: «چین در جنگ با ایمان است. این جنگی است که آنها پیروز نخواهند شد، این جنگی است که انسان هزا‌رها سال سعی در پیروزی آن داشته است و آنها در این جنگ پیروز نخواهند شد و در گذشته نیز برنده آن نبوده‌اند.»

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

چطور مقامات چینی از دستگاه­‌های پروپاگاندا برای بیان روایت خود از شیوع ویروس کرونا استفاده کردند

گنجینه ریز اطلاعات دو میلیون نفر در خارج از چین در خدمت نزاع آنلاین چین

آلمان: جلسه در مورد تصویب قانون مسئولیت‌پذیری جهانی حقوق‌بشر مگنیتسکی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی