Asset 2

بلینکن در گفتگوی تلفنی با وزیر امور خارجه چین، درباره تایوان ابراز نگرانی کرد

وزیر امور خارجه تایوان که به طور رسمی با نام جمهوری چین شناخته می‌شود، یک کشور مستقل بالفعل است که دولت، ارتش، قانون اساسی و واحد پول خود ر
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده و وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، در هتلی در رم در حاشیه اجلاس سران گروه 20 در 31 اکتبر 2021، ملاقات کردند. (Tiziana Fabi/POOL/AFP via Getty Images)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده و وانگ یی، وزیر امور خارجه رژیم چین، در یک تماس تلفنی در ۱۲ نوامبر، فقط سه روز قبل از برگزاری دیدار مجازی رهبران دو کشور، در خصوص مسئله تایوان صحبت کردند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «وزیر امور خارجه بر علاقه دیرینه ایالات متحده به صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان تاکید کرد و نسبت به ادامه فشار نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی جمهوری خلق چین علیه تایوان ابراز نگرانی کرد.»

پرایس افزود: «او از پکن خواست تا برای حل مسالمت آمیز مسائل سراسر تنگه و به شیوه‌ای که با خواسته‌ها و بهترین منافع مردم در تایوان سازگار باشد، وارد گفت‌وگوی معنادار شود.»

چین اخیراً رزمایش‌های نظامی در نزدیکی تایوان برگزار کرده، جت‌های نظامی را به منطقه شناسایی دفاع هوایی جزیره ارسال کرده و واردات برخی از میوه‌های تایوانی را ممنوع کرده است.

وزارت خارجه چین بیانیه‌ای قوی درباره این تماس تلفنی صادر کرد. در این بیانیه آمده است که وانگ در قبال آنچه که چین آن را «گفتارو اعمال نادرست» ایالات متحده می‌داند، «موضع جدی» اتخاذ کرد.

بر اساس بیانیه چین، وانگ همچنین به بلینکن گفت که ایالات متحده باید «به وضوح و قاطعانه با هرگونه اقدام به‌منظور «استقلال تایوان» مخالفت کند، و ادعا کرد که انجام این کار «حفظ صلح» در منطقه خواهد بود.

حزب کمونیست چین (ح‌ک‌‌چ) تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و متعهد شده است که در صورت لزوم این جزیره خودگردان را با نیروی نظامی تصرف کند. در نتیجه، رژیم کمونیستی چین اغلب از دولت تایوان انتقاد می‌کند – از تلاش تایوان برای برقراری روابط رسمی با سایر کشورها، گفتگوهای رسمی با مقامات دولتی خارجی، تا تمایل به پیوستن به سازمان های بین المللی – به عنوان تلاش‌هایی برای تغییر وضعیت جزیره به یک کشور مستقل رسمی انتقاد می‌کند.

تایوان که به طور رسمی با نام جمهوری چین شناخته می‌شود، یک کشور مستقل بالفعل است که دولت، ارتش، قانون اساسی و واحد پول خود را به صورت دموکراتیک انتخاب کرده است.

رئیس جمهور فعلی تایوان، تسای اینگ ون، در مصاحبه ای با بی بی سی در سال ۲۰۲۰، در مورد حاکمیت تایوان اظهار نظر صریح کرد و گفت که نیازی به اعلام اینکه تایوان یک کشور مستقل است وجود ندارد، زیرا «ما پیش از این یک کشور مستقل هستیم و خود را جمهوری چین می نامیم.»

مردم تایوان با اکثریت قاطع احتمال اینکه توسط رژیم چین اداره شوند را رد کرده‌اند. بر اساس نظرسنجی اخیر که توسط دانشگاه ملی چنگچی تایوان انجام شده است، کمتر از ۸ درصد از اتحاد تدریجی یا فوری با چین حمایت می کنند، در حالی که بیش از ۵۵ درصد خواهان حفظ وضعیت فعلی تایوان در حال حاضر یا برای همیشه هستند.

واشنگتن که در حال حاضر متحد دیپلماتیک پکن است نه تایپه، تجهیزات نظامی را برای دفاع از خود در اختیار تایوان قرار داده است.

مطالب دیگر:

قیمت‌گذاری علنی روی اعضای بدن انسان در چین

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که لایحه هزینه‌ها، علی‌رغم وعده بایدن، مالیات‌های طبقه متوسط ​​را افزایش می‌دهد

رژیم چین لایحه تاریخی ترفیع جایگاه شی جین‌پینگ را تصویب کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی