logo_eet

محققان چینی برای نظارت بر وفاداری اعضای حزب کمونیست فناوری هوش مصنوعی جدیدی طراحی کرده‌اند

وفاداری مقامات چینی به حزب حاکم کمونیست از طریق فناوری جدید هوش مصنوعی که داشمندان چینی ساخته‌اند سنجیده میشود این مطلب در وی‌چت حین نگارش
کاربردهای پیشرفته هوش مصنوعی در غرفه هوش مصنوعی در طول یک تور رسانه‌ای سازماندهی شده دولتی در شانگهای، چین، در 18 ژوئن 2021 به نمایش گذاشته شده است. (Andrea Verdelli/Getty Images)

محققان چینی اخیرا نوعی فناوری هوش مصنوعی طراحی کرده‌اند که می‌تواند وفاداری مقامات چینی به حزب حاکم کمونیست را بسنجد. این فناوری به‌عنوان یک ابزار ازطریق نظارت بیشتر و حذف اعضای فاسد حزب به عملیات مبارزه با فساد پکن کمک خواهد کرد و این امر بیانگر آن است که رژیم فعلی بیش از پیش از کاهش مشروعیت و قدرتش می‌هراسد.

براساس اطلاعات منتشر شده در ۲۰ژوئن توسط نهاد نگهبان شماره یک چین که کمیسیون مرکزی نظارت بر تادیب نام دارد طی ۱۰ سال اخیر بیش از ۴.۷میلیون مقام دولتی در همه بخش‌ها بازجویی شده، به طرق مختلف مجازات انضباطى شدند، و تحت تعقیب‌ قانونی‌ قرار گرفتند.

عملیات مبارزه با فساد پکن در نوامبر ۲۰۱۲ و پس از به قدرت رسیدن رهبر حزب کمونیست چین شی جین پینگ کلید خورد.

به گفته خبرگزاری دولتی شین‌هوآ «فساد دولتی بزرگ‌ترین نوع فساد است. برخی افراد فاسد گروه‌های ذینفع تشکیل داده‌اند و امید دارند قدرت حزب و دولت را سلب کنند.»

فناوری هوش مصنوعی تحت حمایت دولت-استبدادطلبی دیجیتال

موسسه هوش مصنوعی مرکز علمی جامع ملی شهر هفئی در استان شرقی آنهویی چین مطلبی منتشر کرده و در آن مدعی شده نوعی فناوری طراحی کرده که قادر است مستقیما حامی حزب کمونیست چین باشد. این موسسه طی مطلبی در ۱جولای و مصادف با ۱۰۱امین سالگرد شکل گیری حزب کمونیست چین در حساب رسمی وی‌چت خود از این ابداع به‌عنوان «ارتباط فوق‌العاده میان هوش مصنوعی و چهارچوب حزب کمونیست» یاد کرد.

این مطلب همچنین با ویدیویی همراه بود که در آن مردی به اتاق تجهیزات تحت عنوان دادگاه هوشمند تفکر سیاسی وارد می‌شد و برای انجام تست جلوی رایانه‌ای لمسی می‌نشست. نتیجه تست و نمودار تحلیل او پس از تکمیل تست روی نمایشگر نشان داده می‌شد.

این تست که مختص اعضای حزب کمونیست است محتوای آموزش داده شده در مدارس حزب، موضوعاتی مانند تلقین فکرى سیاسی، تفکر شی جین پینگ، کمونیست، سوسیالیسم‌، تاریخچه حزب کمونیست چین، و سیاست‌ها و مقررات حال حاضر را دربرمی‌گیرد.

این ویدیو دستگاهی را معرفی کرد که می‌تواند از فناوری هوش مصنوعی استفاده کرده و ویژگی‌های زیست سنجی مانند حالات چهره، برق نگارى مغز، و خصوصیات مربوط به پوست شناسى اعضای حزب را استخراج بکند.

این دستگاه پس از یکپارچه‌سازی و تحلیل اطلاعات شخصی چگونگی درک محتوای مطالعه شده توسط فرد را می‌سنجد و سطح تمرکز، شناخت، و فراگیری مبانی مختلف را اندازه‌گیری می‌کند.

محققان پروژه در این فیلم کوتاه مدعی شدند که «این دستگاه می‌تواند فناوری هوش مصنوعی را با زندگی سازمانی اعضای حزب کمونیست ادغام بکند.» زندگی سازمانی به معنای رفتارهای همسو با چهارچوب‌های حزب کمونیست و اثبات وفاداری به حزب است.

تیم تحقیق گفت که این دستگاه هوش مصنوعی را باهدف آماده‌سازی حزب جهت شرکت در ۲۰امین کنگره حزب کمونیست طراحی کرده است. این نشست که مهم‌ترین گردهمایی سیاسی حزب محسوب می‌شود در پایان سال برگزار خواهد شد و سومین دوره حکومت شی آغاز می‌شود.

این مطلب در وی‌چت حین نگارش این متن حذف شد.

اما چندین بار پیش از حذف در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته شد و بسیاری از مردم نسبت به استفاده از هوش مصنوعی در نظارت بر تلقین فکری آرمانی انتقاد کردند و آن را شستشوی مغزی تکنولوژیکی و استبدادطلبی دیجیتال خواندند.

رسانه امریکایی چاینا دیجیتال تایمز بخشی از محتوا و ویدئوی مطلب را بدست آورد و اوایل این ماه گزارشی منتشر کرد.

اطلاعات عمومی نشان می‌دهد که موسسه فناوری هفئی توسط آکادمی علوم چین و دولت استانی آنهویی تاسیس شده است. این موسسه زیر نظر دانشگاه علوم و فناوری چین مدیریت می‌شود.

مطالب دیگر:

تروُر لودون: مارکسیسم به اشکال مختلف در ایالات متحده پنهان شده است

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد واکسن‌های کووید خطر ابتلا به میوکاردیت را به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهند

ایلان ماسک: کسی که دستگاه متن رسان بایدن را کنترل می‌کند، رئیس جمهور واقعی است

اخبار مرتبط