Asset 2

ولنتاین، روز عشاق و پیشینه آن

The_Morning_of_St_Valentine.jpg-700x420-1-590x354
(Public Domain)

برای بسیاری از افراد روز ولنتاین تداعی‌گر  گل‌های رز قرمز، شکلات با جعبه‌های قلبی شکل‌، عروسک‌، کارت با پیام عاشقانه، شمع روی میز شام‌، یا تعطیلات عاشقانه است.

نویسندگان و شاعرانی چون ویلیام شکسپیر، کسی که ۱۵۴ غزل در مورد عشق، زیبایی، زمان و جاودانگی نوشت‌‌‌ در نمایش‌نامه هملت‌، در غالب « کلمات » به ولنتاین اشاره کرده است.

با وجود محبوبیت این روز، تاریخ پاسخ کامل و دقیقی درباره روز ولنتاین ارائه نمی‌دهد و پیشینه آن پوشیده در ابهام است.

درباره داستان این روز اختلافاتی وجود دارد. اکثر داستان‌‌‌‏ها روز ولنتاین را مرتبط با کلیسای اولیه مسیحیان و رم باستان دانسته‌اند.

سه ولنتاین مختلف

ابهام درباره روز ولنتاین ‌ناشی از این واقعیت است که سه قدیس مختلف به نام ولنتاین وجود داشتند که در روز ۱۴ فوریه در راه باور‌‌‌‏شان کشته شدند. طبق چندین منبع، از جمله دایره المعارف کاتولیک یکی از این افراد کشیش و دیگری اسقف بودند و در مورد ولنتاین سوم نیز اطلاعات زیادی موجود نیست.

اولین ولنتاین، کشیشی در شهر رم بود که حدود ‌سال ‌۲۶۹ میلادی اعدام و در ویا فلامینیا نزدیک شهر ر‌م دفن شد. دومین ولنتاین‌، اسقف شهر ترنی در حدود سال ۱۹۷ میلادی بود که در زمان فرمانروایی امپراتور اورلیان آزار و شکنجه و کشته شد و در مکان دیگری در ویا فلامینیا دفن شد. هیچ اطلاعاتی در مورد سومین ولنتاین که در آفریقا جان سپرد، وجود ندارد.

در حدود سال ۴۹۸ پاپ گلیسیوس ۱۴ ‌فوریه را روز ولنتاین اعلام کرد. اما سال ۱۹۶۹ این روز از تقویم قدیسان کاتولیک‌ رم‌ حذف شد.

هر چند ویژگی‌های متمایزی بین ولنتاین رم و ولنتاین تر‌نی وجود دارد؛ اما هیچ اشاره عاشقانه‌ای در مورد هر یک از این ولنتاین‌های اولیه وجود ندارد‌ و حتی زمانی که عشق رومانتیک در قرن ۱۴ میلادی را به یک ولنتاین دیگر ربط دادند، ویژگی‌‌‌‏های ولنتاین‌‌‌‏های اولیه به تدریج از بین رفت.

افسانه‌های عاشقانه

افسانه « سنت ولنتاین » در کتاب اواخر قرون وسطایی « افسانه طلایی » که درباره‌ سرگذشت قدیسان است، ثبت شده است. طبق یک افسانه، سنت ولنتاین کشیشی بود که در دوران فرمانروایی « کلودیوس دوم »، امپراطور رم مورد آزار و شکنجه قرار گرفت. امپراتور رم تلاش کرد تا ولنتاین را به الحاد درآورد اما ولنتاین امتناع کرد و به جای آن سعی کرد امپراتور را به مسیحیت درآورد. به این دلیل، ولنتاین در ۱۴ فوریه اعدام شد. بر اساس این افسانه، ولنتاین معجزه‌ای انجام داد و دختر کور زندان‌بان را شفا داد.

بعدها جنبه‌ای عاشقانه به داستان اضافه شد که درآن ذکر شد که ولنتاین یادداشتی به دختر زندان‌بان، دوست وی، با این امضا نوشته بود : « از طرف ولنتاینِ من ». منابع دیگر ادعا کردند که ولنتاین عاشق دختر زندانبان شده بود، گرچه شواهدی تاریخی در مورد این ادعا وجود ندارد.

افسانه‌ای دیگری وجود دارد که ادعا می‌‌‌‏کند کشیش ولنتاین حکم امپراتور کلودیوس را مبنی بر ازدواج نکردن مردان جوان نفی کرده بود. کلودیوس معتقد بود که مردان مجرد سربازان بهتری هستند. بر همین اساس ولنتاین به خاطر مخفیانه به عقد هم درآوردن زوج‌های جوان عاشق دستگیر می‌شود.

عشق واقعی قرون وسطایی با داستان روز والنتاین‌ در طول قرون وسطا درهم آمیخته شده است.

اشعار عاشقانه درباره روز ولنتاین

اولین ارتباط بین عشق و روز ولنتاین در شعر « پارلمنت فولس » از ‌جفری چاسر بود : « بخاطر این روزِ سنت ولنتاین است‌ که هر پرنده‌ای برای انتخاب جفتش به آن‌جا می‌آید. » چاوسر این شعر را در سال ۱۳۸۲ میلادی به افتخار اولین سالگرد نامزدی ریچارد دوم‌ پادشاه انگلستان با آنه بوهمیا‎ سروده است.

نخستین اشعار عاشقانه برای روز ولنتاین شامل بیتی از شعر شارل دوک اورلئان به همسر محبوبش در سال ۱۴۱۵میلادی پس از دستگیر‌ شدنش در نبرد اگین‌کورت‌ بود :‌ « در این ولنتاین‌ زیبا، در تب عشق تو می‌سوزم »

اشعار دیگر درباره روز ولنتاین توسط شخصیت افلیا در ‌نمایش‌نامه‌ « هملت » ویلیام شکسپیر، شعر« اپیتالامیون »‌ جان دان‌، و شعر‌‌ « ملکه پریان » یا فری کوئین از‌‌ ادموند اسپنسر طنین انداز می‌شود.

شاعران با بیان عشقشان به صورت شعر اشتباه نکردند. شما نیز برای جشن روز ولنتاین، عشق خود را با کلمات بیان کنید !

مطالب دیگر:

دیدگاه : چین کمونیستی باز هم ایالات متحده را در مسئلۀ اپیدمی ویروس کرونا مقصر می‌داند

فرانسه : تجدیدنظر در قانون اخلاق‌پزشکی برای کنترل برداشت اجباری و قاچاق اعضای بدن

سفر رقصنده شن یون : از ترس تا  نیکخواهی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی