Search
Asset 2

ایمیل‌های فاش شده نشان می‌دهند که در ژانویه ۲۰۲۰، اعضای گروه فائوچی در پاسخ به ادعاهای نشت آزمایشگاهی ویروس در تقلا بودند

آنتونی فائوچی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی (Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)
آنتونی فائوچی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی (Charlotte Cuthbertson/The Epoch Times)

مقامات ارشد بهداشتی ایالات متحده، از جمله آنتونی فائوچی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی (NIAID)، در اواخر ژانویه ۲۰۲۰ در تکاپو بودند تا به گزارش‌های عمومی در مورد ارتباط بالقوه کووید ۱۹ با موسسه ویروس‌شناسی ووهان چین پاسخ دهند.

این تحلیل درباره پاسخ آن‌ها، حاصل بررسی بیش از ۳۰۰۰ صفحه از ایمیل‌های فائوچی است که تحت قانون آزادی اطلاعات منتشر شده و زمان‌بندی دقیق وقایع را نشان می‌دهد.

این ایمیل‌ها نشان می‌دهند که این مقامات نگران همکاری‌های قبلی ایالات متحده با این آزمایشگاه بوده‌اند. با توجه به اظهارات عمومی رئیس آزمایشگاه ووهان، آنان می‌دانستند که از بودجه ایالات متحده برای برخی تحقیقات بحث برانگیز در این آزمایشگاه استفاده می‌شود.

به دنبال گفت‌وگوهای این مقامات با یکدیگر، بحث عمومی در مورد احتمال نشت آزمایشگاهی این ویروس، به شدت در رسانه‌های اجتماعی، در میان مقامات بهداشتی و سازمان بهداشت جهانی سرکوب شد.

ساعت ۸:۴۳ دقیقه عصر روز ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰، فائوچی ایمیلی از گرگ فولکرز، یکی از همکاران در مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، دریافت کرد. این مؤسسه، نهادی فدرال است که مسئولیت تحقیقات بهداشت عمومی را بر عهده دارد. این ایمیل هیچ نوشته‌ای نداشت و تنها شامل یک مقاله طولانی بود که عصر همان روز در مجله ساینس منتشر شده بود.

این مقاله، نوشته جان کوهن، بر این نظریه متمرکز بود که بازار غذاهای دریایی ووهان منشا ویروس بوده است و با اشاره به این‌که توالی ویروس «ایده خروج این عامل بیماری‌زا از یک موسسه ویروس‌شناسی ووهان را تضعیف می‌کند»، در تلاش بود تا نظریه نشت آزمایشگاهی را کم‌رنگ کند.

در مقاله مجله ساینس به آزمایشی اشاره شده بود، که جزییات بیشتر آن در یک مقاله دیگر در مجله نیچر (نهم نوامبر ۲۰۱۵) به طور کامل توضیح داده شده بود. این مقاله درباره آزمایشات مربوط به افزایش عملکرد بود، فرآیندی که در آن، ویروس‌ها تهاجمی‌تر می‌شوند تا بتوان بیماری‌های در حال ظهور را پیش‌بینی کرد.  این آزمایش‌ها در آزمایشگاه ووهان، با استفاده از «ویروس‌های کیمرا» بر روی موش‌ها انجام می‌شدند. میکرواورگانیسم‌های کیمرا، میکرواورگانیسم‌های مصنوعی هستند که از ترکیب قطعات اسید نوکلئیک دو یا چند میکرواورگانیسم دیگر ایجاد می‌شوند.

علاوه بر این، در این مقاله به این موضوع اشاره شده بود که: «تحقیقات این مقاله، تحت حمایت مالی موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی قرار داشتند». همان سازمانی که فائوچی ریاست آن و سازمان مادر آن، مؤسسه ملی بهداشت، را بر عهده دارد.

دو دقیقه بعد (ص ۳۱۸۷)، فائوچی نیز مقاله را به جرمی فارار، رئیس یک سازمان غیرانتفاعی در انگلستان، و کریستین آندرسن، استادی در مرکز تحقیقاتی اسکریپز، ارسال کرد.

دلیل این‌که چرا فائوچی باید با این دو نفر تماس می‌گرفت، مشخص نیست. هیچ‌یک از آن‌ها برای او کار نمی‌کردند. اما در روزهای بعد  هر دو آن‌ها به نیروهای پیش‌گام در دفاع از رد نظریه نشت آزمایشگاهی تبدیل شدند.

در ایمیل آندرسن در پاسخ به ایمیل فائوچی آمده است: «ویژگی‌های غیرمعمول این ویروس، مربوط به بخش بسیار کوچکی از ژنوم آن (کمتر از یک دهم درصد) هستند بنابراین برای این‌که بتوان فهمید برخی از این ویژگی‌ها به نظر (به طور بالقوه) مهندسی‌شده می‌رسند، باید از خیلی نزدیک به تمام توالی‌ها دقت کرد.»

گرچه در اوایل همان روز، آندرسن نظریه سناتور تام کاتن (سناتور جمهوری‌خواه ایالت آرکانزانس) مبنی بر این‌که آزمایشگاه ووهان می‌تواند منشاء ویروس باشد، را در توییتر رد می‌کند و می‌گوید: «تحلیل‌ها کاملاً نادرست و اشتباه هستند. با خیال راحت می توان آنها را نادیده گرفت.»

صبح زود روز دوم فوریه، (ص ۳۱۲۶)  فرانسیس کالینز از مؤسسه ملی بهداشت ایمیلی به فارار فرستاد و رونوشتی از آن را برای فائوچی و لارنس تاباک در مؤسسه ملی بهداشت ارسال کرد و در آن نوشت: «اگر به گزینه‌های … فکر کنیم، مورد تقدیر قرار خواهیم گرفت»، خط بعدی ویرایش شده است.

پس از چند ساعت (ص ۳۱۲۵)، فارار ایمیلی به فائوچی و کالینز ارسال کرد و یک رونوشت از آن را برای تاباک فرستاد. در این ایمیل، فارار چنین مطرح می‌کند: «ظاهراً تدروس و برنهارد یک جلسه خصوصی با یکدیگر داشته‌اند… به نظر من، امروز باید تصمیمشان را بگیرند. اگر طفره رفتند، امشب یا فردا با شما تماس خواهم گرفت تا بینیم کار را چطور پیش ببریم.»

در انتهای ایمیل، فارار آدرس مقاله جدیدی از سایت خبری آنلاین زیروهج، در مورد احتمال خروج ویروس کرونا از آزمایشگاه، به اشتراک گذاشت.

روز بعد از پیام فارار، زیروهج از توییتر اخراج شد.

اگرچه معلوم نیست در سوم فوریه ۲۰۲۰، چه چیزی به تدروس، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی، گفته و یا از او خواسته شد، او در گزارش نهایی خود به «مبارزه با گسترش شایعات و اطلاعات گمراه‌کننده» اشاره کرد. تدروس نیز با یک توییت پیگیری کرد.

تدروس در طی سخنرانی خود عنوان کرد: «ما با گوگل همکاری کردیم تا اطمینان یابیم، کسانی‌که درباره ویروس کرونا جست‌وجو می‌کنند، اطلاعات سازمان بهداشت جهانی را در صدر نتایج جست‌وجو ببینند. سیستم‌عامل‌های رسانه‌های اجتماعی از جمله توییتر، فیس‌بوک، تنست و تیک‌تاک نیز اقداماتی را در راستای محدود کردن گسترش اطلاعات نادرست انجام داده‌اند.»

مطالب دیگر:

 پشت پرده سیاست جدید «سه فرزندی» حزب کمونیست چین چیست؟

مقامات هنگ‌کنگ و ماکائو برگزاری مراسم یادبود برای قربانیان قتل‌عام در میدان تیان‌آن‌من را ممنوع کردند

قرنطینه شهرهای استان گوانگ‌دونگ چین به دلیل موج جدید شیوع کووید۱۹

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی