Search
Asset 2

نگرانی همسر وکیل سرشناس از احتمال قتل شوهرش به‌دست رژیم چین

وکیل همسر گائو ژیشنگ که شوهرش را با لقب «وجدان چین» می‌شناسند، نگران است حزب کمونیست چین این وکیل سرشناس حقوق بشر را به قتل رسانده باشد.
گائو ژیشنگ، گنگ هه و دو فرزندشان در پکن. (The Epoch Times)

همسر گائو ژیشنگ که شوهرش را با لقب «وجدان چین» می‌شناسند، نگران است حزب کمونیست چین این وکیل سرشناس حقوق بشر را به قتل رسانده باشد. در روز ۱۴ آوریل، او ۲ بار از مقامات پکن درخواست کرد تا از مکانی که شوهرش در آن بازداشت است اطلاعاتی به او بدهند و گفت که اگر مقامات پاسخگوی او نباشند، دست به اقدامات بعدی خواهد زد.

خانم گنگ، همسر او در روز ۱۴ آوریل، در یک مصاحبه تلفنی با اپک‌تایمز گفت:

«من از مقامات حزب کمونیست می‌‌خواهم اگر شوهرم را کشته‌اند حداقل از روی انسانیت خاکسترش را تحویل من بدهند.»

گنگ افزود: «اگر هنوز هم زنده است، می‌خواهم من را هم در آنجا زندانی کنند. من از سفارت چین درخواست ویزا کردم تا اجازه دهند وارد چین شوم.»

گائو یک نویسنده و یک وکیل سرشناس حقوق بشر در چین و از مخالفین سرسخت سیاست‌‌های مقامات این کشور است. روز ۲۰ آوریل تولد ۵۷ سالگی او خواهد بود. او بخاطر زبدگی در کار خود و ایستادگی در مقابل بدرفتاری مقامات کمونیست چین با مردم این کشور، مورد خشم و غضب تمامی اعضای حزب کمونیست قرار گرفته است. او از اوایل سال ۲۰۰۰ خدمات حقوقی خودش را حتی گاهی به رایگان به مردم ارایه می‌داد و تمام تلاش خودش را بکار می‌گرفت تا از حقوق گروه‌های آسیب‌پذیر در چین دفاع کند. از سال ۲۰۰۶ به بعد، رژیم حاکم بر چین او را مورد بازداشت‌های مکرر یا حبس خانگی قرار داد. او همچنین تحت شکنجه نیز قرار گرفت.

در روز ۱۳ آگوست سال ۲۰۱۷، گائو در خانه برادرش در منطقه جیا، شهر یولین واقع در بخش شمال غربی استان شانشی مفقود شد. مقامات شهر یولین تایید کردند که حزب کمونیست گائو را بازداشت کرده اما از ذکر محل بازداشتش امتناع کردند.

پانزدهم آوریل، هزاروصدوچهلمین روزی است که گائو ناپدید شده است. در تمام این مدت، گائو اجازه ملاقات با هیچ یک از بستگانش را نداشته و مقامات مسئول هیچ اطلاعاتی از او به کسی اراده نداده‌اند.

صدای همسر گائو

در سال ۲۰۰۹، همسر گائو به همراه دختر ۱۶ ساله و پسر ۵ ساله خود با کمک گروه‌های وفادار به همسرش از چین گریخت و آمریکا به او پناهندگی اعطا کرد. در طی ۳ سال گذشته، گنگ مقامات چین را برای پاسخگویی و کسب اطلاع از وضعیت همسرش تحت فشار گذاشته اما هنوز موفق نشده پاسخی دریافت کند.

گنگ گفت: «من روز ۹ آوریل با بستگانم تماس گرفتم و آن‌ها به من گفتند که برای کسب اطلاع از وضعیت گائو با اداره پلیس شهر یولین تماس گرفته‌اند. پلیس در پاسخ به آن‌ها گفته روابط میان چین و آمریکا پرتنش است. گائو چهره مهمی است و هیچکس نباید با او ملاقات داشته باشد.»

گنگ می‌داند که رژیم کمونیستی چین تا چه اندازه می‌تواند بی‌رحم باشد و چه کارهایی از دست آنان ساخته است. به همین خاطر، روزی نبوده که عمیقا نگران وضعیت شوهرش نباشد.

گنگ گریه‌کنان در مصاحبه با اپک‌تایمز گفت: «مقامات اجازه ملاقات نمی‌دهند. آزادش نمی‌کنند. عکسی از او نشان نمی‌دهند… می‌ترسم که مرده باشد. می‌خواهم اگر زنده است او را ببینم. اگر هم مرده است حداقل جسدش را نشانم دهند.»

مطالب دیگر:

مایک لیندل از راه‌اندازی شبکه‌ اجتماعی آزاد و پاک خود خبر داد

نمایندگان هر دو حزب مجلس آمریکا طی یک قطعنامه مشترک، حزب کمونیست چین را به نسل‌کشی اویغورها محکوم کردند.

پنتاگون تأیید می‌کند که ویدیوی منتشر شده درباره بشقاب پرنده هرمی شکل معتبر است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی