Search
Asset 2

ویدئو: تصاویر ضبط شده از ویرانه‌های پالمیرا پس از تصرف داعش

(Maher Al Mounes/AFP/Getty Images)
(Maher Al Mounes/AFP/Getty Images)

 

 پس از باز‌پس گیری پالمیرا از اشغال نیروهای داعش توسط نیروهای سوریه، هواپیمای بدون سرنشین تصاویری از ویرانه‌های این شهر تاریخی ضبط کرد.

پالمیرا جواهر باستان‌شناسی و میراث جهانی یونسکو دارای قدمت ۲۰۰۰ ساله با ستون‌های دوران روم باستان و مصنوعات بسیار با ارزش است.

این شهر که توسط سوریه «عروس کویر» نامیده شده، در طول اشغال داعش خسارات زیادی دیده است.

سال گذشته این گروه تروریستی معبد بل، متعلق به سال ۳۲ بعد از میلاد مسیح و معبد سنگی بلشمیم را نابود کرد. همچنین نیروهای داعش طاق نصرت که در دوران امپراطوری روم باستان، سپتیموس سوروس (۱۹۳ تا ۲۱۱ پس از میلاد) ساخته شده است را منهدم کرد.

با این حال رئیس باستان شناسی سوریه اعلام کرد که هنوز برای این شهر باستانی جای امیدواری است.

«مامون عبدالکریم»، به خبرگزاری فرانسه گفت: «در صورت تایید یونسکو، پنج سال زمان لازم است تا ساختار آسیب دیده توسط داعش ترمیم شود.»

وی افزود: «سوریه از دانش و نیروی با کفایت در این زمینه برخوردار است. با موافقت یونسکو می‌توانیم کار خود طی یک‌سال شروع کنیم.»

عبدالکریم گفت که تیمش قبل از شروع بازسازی با تهیه عکس و اطلاعات میزان خسارت را برآورد می‌کند و هشتاد درصد ویرانه‌های پالمیرا در وضعیت خوبی قرار دارد.

وی همچنین گفت که تلاش مخفیانه گروهش مانع تخریب کامل این شهر باستانی شده است.

عبدالکریم در این خصوص گفت: «ما با ۴۵-۵۰ نفر در داخل شهر برای متقاعد کردن داعش کار می‌کردیم که از طریق افکار عمومی مانع تخریب همه چیز شوند. داعش دید که اگر همه چیز را نابود کند، خطر شورش مردم وجود دارد و این مانع سرقت همه اجناس تاریخی و تخریب همه آثار تاریخی شد.»

(Maher Al Mounes/AFP/Getty Images)
(Maher Al Mounes/AFP/Getty Images)

به گفته عبدالکریم یونسکو آخر هفته در مورد وضعیت پالمیرا به بحث خواهد نشست.

 با این حال وضعیت پالمیرا برای همه امیدوار کننده نیست.

«آنی سارتر فاوریات»، که از سال ۲۰۱۳ توسط یونسکو عضو کارشناسان میراث فرهنگی سوریه است می‌‏گوید که به امکان بازسازی پالمیرا خوش بین نیست.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت که همه از آزادی پالمیرا هیجان زده هستند، ولی ما نباید فراموش کنیم که همه چیز نابود شده است.

وی افزود: «وقتی می‌شنوم که قرار است برای بازسازی معبد بل بروم، به نظر غیر واقعی می‌آید، زیرا قصد نداریم چیزی که به تلی خاک تبدیل شده را بازگردانیم. بازسازی چه؟ معبد جدید؟ فکر می‌کنم شاید قبل از بازسازی این آثار اولویت‌های دیگری در سوریه وجود دارد.»

GettyImages-517770022-580x331

وی گفت: «درست است که داعش از پالمیرا رانده شده ولی جنگ هنوز تمام نشده و به این معنی است که شهر باستانی هنوز امن نیست… ما نباید فراموش کنیم که ارتش محوطه باستانی را بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ اشغال کرد و باعث تخریب و غارت زیادی شد.»

در همین حال بازپس گیری پالمیرا برای داعش اخطار جدی محسوب شده و به منزله از دست دادن تصرفاتش در خاک سوریه و عراق است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی