Search
Asset 2

ویروس زیکا، ترسناک‌‏تر از آنچه ابتدا تصور می‌شد

ویروس زیکا
(iStock)

مقامات بهداشتی آمریکا، پس از اعلام نتایج یافته‌های اخیر در مورد خطرات جدی ویروس زیکا، اصرار بر اختصاص بودجه بیشتر جهت کنترل پشه‌ها، توسعه واکسن و درمان این بیماری دارند.

دکتر«آن ساچت»، از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ‌ (CDC)، روز دوشنبه ۲۳ فروردین در جلسه توجیهی کاخ سفید گفت: «خطرات این ویروس کمی ترسناک‌تر از چیزی است که فکر می‌کردیم.»

گرچه ویروس زیکا عمدتاً در آمریکای لاتین و کارائیب شیوع پیدا کرده است، ولی کارشناسان بهداشت هشدار داده‌اند که قاره آمریکا برای مبارزه با شیوع این بیماری باید در آماده باش کامل بسر ببرد.

زنان باردار بیشترین موضوع نگرانی

ویروس زیکا در اصل دلیل زیادی برای نگرانی ندارد و عوارض جدی ظاهری در بر ندارد، ولی گزارش‌ها حاکی از این است که در صورتی که زنان باردار به این ویروس مبتلا شوند، فرزندانشان هنگام تولد دارای سر کوچک و غیرمعمولی خواهند بود.

این نقص مادرزادی که میکروسفالی نامیده می‌شود، علامتی از آسیب جدی مغز است.

این ویروس همچنین باعث سقط جنین، مشکلات بینایی، تولد نوزاد مرده و عوارض دیگر دوران بارداری می‌شود و به طور کلی این ویروس به سلول‌های در حال رشد مغز حمله می‌کند.

فقط جنین‌ها در معرض حمله این ویروس نیستند. برای بزرگسالان نیز عوارض جانبی بالقوه جدی به همراه دارد که می‌تواند منجر به فلج شود. همچنین می‌تواند باعث التهاب مغز شبیه مولتیپل اسکلروزیس شود.

CDC  هشدار داده است که زنان باردار و زنانی که قصد بارداری دارند از سفر به مناطقی که این ویروس وجود دارد، بپرهیزند. از آنجایی که این ویروس از طریق مقاربت نیز منتقل می‌شود از مردانی که به این مناطق سفر کرده‌اند خواسته شده تا برای جلوگیری از شیوع این ویروس مراقبت‌های لازم را به عمل آورند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، گفته است که تا کنون ۳۰۰ مورد آلوده به ویروس زیکا در میان افرادی که از سفر بازگشته‌اند دیده شده است و درخواست کرد برای جلوگیری از شیوع این ویروس از تماس با افرادی که مناطق ویروس زده آمده‌اند اجتناب کنند.

 دانشمندان در حال کار بر روی واکسن زیکا هستند و تا کنون بر روی ۱۵ تا ۶۲ نفر آزمایش شده است، ولی هنوز مشخص نیست چقدر این واکسن موثر است.

از بودجه‌ای که برای مبارزه با ابولا اختصاص داده شد، مبلغ ۵۸۹ میلیون دلار باقیمانده که برای مبارزه با زیکا در آمریکا اختصاص یافته است.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی