ویروس در اواخر سال ۲۰۱۹، یک اپیدمی‌ غیرمنتظره در ووهان چین شیوع یافت. پس از اینکه بیش از یک ماه، مسئولان شهر اصرار داشتند این بیماری «قابل‌
(Epochtimes)

دیدگاه: وقتی طاعون ناگهان شیوع می‌یابد (بخش دوم)

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۳۰

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۳۰

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

بخش اول را در اینجا بخوانید

افسانۀ جعلیِ «مبارزه با پاندمیِ» حزب کمونیست چین

در اواخر سال ۲۰۱۹، یک اپیدمی‌ غیرمنتظره در ووهان چین شیوع یافت. پس از اینکه بیش از یک ماه، مسئولان شهر اصرار داشتند این بیماری «قابل‌کنترل و پیشگیری است،» قرنطینه ناگهانی ووهان در ۲۳ژانویه۲۰۲۰ واقعاً نشان داد که وضعیت تا چه حد جدی شده است.

طی چند ماه بعد، در کنار افزایش سریع موارد مثبت در سراسر جهان، تعداد موارد ابتلا به این ویروس و مرگ ناشی از آن در چین بسیار کم باقی ماند. این جریان علی‌رغم تصاویری از صف‌های طولانی انتظارِ بیماران در بیمارستان‌ها بود و تصاویری از صف‌های طولانیِ اعضای خانواده‌ افراد فوت‌شده که برای گرفتن کوزه‌ خاکستر جسد عزیزشان به مراکز کفن‌ودفن مراجعه می‌کردند. در اوایل آوریل، دیگر تقریباً هیچ مورد مثبتی گزارش نشد و به نظر می‌رسید که چین در نبرد با این ویروس کشنده پیروز شده است، اگرچه بسیاری گمان می‌کردند که این فقط بازی‌ اعداد رژیم است.

با ورود به نیمه دوم سال ۲۰۲۰، موارد جدیدی در شمال شرقی چین پدیدار شد. این بار، حزب کمونیست چین تصویر موفقیتش را در مبارزه با این پاندمی ترسیم می‌کرد. آنها ادعا کردند که یک سیستم بالغ و کامل را برای مبارزه با این پاندمی راه‌اندازی کرده‌اند و تا زمانی که بیماری پیدا شود، می‌توان برای کنترل سریع پاندمی، از کلان‌داده‌ها برای ردیابی زنجیره انتقال، جداسازی آنها و بازرسی استفاده کرد. شانگهای به‌عنوان یک شهر برتر در این نبرد شناخته شده است، جایی که رژیم کمونیست ادعا کرد بیماران ویروس کرونا به‌طور فعال در کلینیک‌های تَب این شهر کشف می‌شوند، نه اینکه پس از گسترش عفونت به‌طور منفعلانه کشف شوند.

مقامات چینی این شایعه را نیز پخش کردند که اپیدمی‌ در داخل، تحت کنترل است و منبع بیماری عمدتاً از خارج از کشور و زنجیره‌های انجماد غذاهای دریایی بوده تا از این طریق از زیر بار مسئولیت مخفی‌کاری درباره این پاندمی شانه خالی کنند، اما واقعیت این است: کشف شده است که این پاندمی از مناطق روستایی به استان‌های هبی و هیلونگ‌جیانگ گسترش یافته است. این کشف به‌تنهایی در تناقض با ادعاهای آنها است. چگونه ویروس‌های خارجی می‌توانند در مناطق روستایی وجود داشته باشد؟ منشأ واقعی شیوع در هبی از کجاست؟

آنچه حتی بیشتر نگران‌کننده است این است: پس از اینکه مقامات به‌تازگی پیروزی خود را در پاکسازی بیماران این پاندمی در شهر شیجیاژوانگِ استان هبی اعلام کردند، مورد جدیدی کشف شد. با توجه به ایزوله شدید، چرا موارد جدید همچنان ظاهر می‌شوند؟ هیچ‌کسی پاسخی برای این سؤال ندارد.

در حالی که با توجه به تصویر نادرست منتشرشده از مبارزه موفقیت‌آمیز حزب کمونیست چین علیه این ویروس، بسیاری از مردمِ چین درباره پاندمی در چین بی‌تفاوت شده‌اند، آمار واقعی گزارش‌شده در سراسر جهان به‌شدت نگران‌کننده و اضطراری است.

دانشمندان هشدار می‌دهند: «مانند سونامی ‌جارو می‌کند و می‌برد»

در خارج از چین، ویروس کرونا همچنان در حال شیوع و جهش است. تا اوایل فوریه۲۰۲۱، بیش از ۱۰۰میلیون نفر آلوده شده و بیش از ۲٫۱۴میلیون نفر در سراسر جهان جان خود را از دست داده‌اند. حتی ترسناک‌تر این است که میزان انتقال این ویروس در انگلیس ۷۰درصد بیشتر از ویروس قدیمی ‌است.

واشنگتن پست در ۲۲ژانویه۲۰۲۱ گزارشی را منتشر کرد با عنوان «دانمارک تمام نمونه‌های ویروس کرونا را توالی‌یابی می‌کند و دیدگاه هشدار‌آمیزی درباره گونۀ انگلیسی این ویروس دارد.» در این گزارش، کراز، دانشمند دانمارکی، به‌تازگی گفت که پس از کشف نخستین گونه از این ویروس کرونا در انگلیس، آن با سرعت هشدارآمیزی گسترش می‌یابد و روش‌های موجود برای کاهش سرعت شیوعش بی‌اثر هستند: «این دوره کمی ‌شبیه سونامی‌ خواهد بود که در آن شما در ساحل می‌ایستید و سپس ناگهان می‌توانید ببینید که کل آب جمع می‌شود. پس از آن، سونامی وارد خواهد شد و شما را غرق خواهد کرد.»

به‌گفته مؤسسه استیت سروم دانمارک، نهادی دولتی که بیماری‌ها را ردیابی می‌کند و درباره سیاست‌های بهداشت و سلامتی مشاوره می‌دهد، علی‌رغم قرنطینه شدید، موارد ابتلای مربوط به این گونه در دانمارک در هفته ۷۰درصد افزایش می‌یابد. مقامات دانمارکی انتظار دارند که این گونه از ویروس تا اواسط ماه فوریه به گونه اصلی و غالب این ویروس در کشور تبدیل شود.

نخست‌وزیر دانمارک مته فردریکسن به مردم گفت تصور کنید در ردیف بالای استادیوم پارکنِ کپنهاگ، یک ورزشگاه فوتبال با ظرفیت ۳۸هزار نفر، نشسته‌اید. شیر آبی که چکه می‌کند در حال پرکردن آن است، یک قطره در دقیقه اول، دو قطره در دقیقه دوم، چهار قطره در دقیقه سوم.

فردریکسن گفت که با این سرعت پارک طی ۴۴ دقیقه پر می‌شود. اما در ۴۲ دقیقه اول تقریباً خالی به نظر می‌رسد. او نوشت: «موضوع این است که شما فقط وقتی می‌فهمید که آب خیلی بالا آمده است که تقریباً خیلی دیر شده است.»

شواهد نشان می‌دهد که این گونه از ویروس ح‌ک‌چ که در بیش از ۷۰ کشور جهان گسترش یافته است، علاوه بر گسترش سریع‌تر، احتمالاً کشنده‌‌تر از ویروس قدیمی نیز است. پاتریک والنس، مشاور علمی ارشد دولت انگلیس، گفت که حالا ویروس کِنت سریع‌تر از ویروس قدیمی ‌شناخته شده است و برای قوم ‌و سن خاصی نیست.

علی‌رغم تحقیقات گسترده درباره این ویروس در سال گذشته، دانشمندان هنوز درک کاملی از این ویروس کرونا که اکنون در سراسر جهان در حال گسترش است ندارند، از جمله اینکه آن از کجا ناشی می‌شود، با چه سرعتی جهش می‌یابد و راه درمانش دقیقاً چیست.

با نگاهی به تاریخ، درمی‌یابیم بدون توجه به اینکه امروزه علم و فناوری چقدر پیشرفت کرده است، بشر در مواجهه با این بلای بزرگ، ناچیز و ناتوان باقی مانده است. فقط با حفظ ذهنی فروتن و هشیار، احترام بیشتری به موجودات الهی و تأمل بیشتر درباره خودمان و رفتارمان، می‌توانیم شرایط را بهتر ببینیم، از تاریخ درس عبرت بگیریم و راه درست را بیابیم. در این زمان حساس، آنچه باید در نظر داشته باشیم احترام بیشتر به موجودات الهی، تأمل بیشتر درباره خودمان و رفتارمان است.

نوشته: مینگهویی

نظرات بیان‌شده در این مقاله، نظرات این نویسنده بوده و لزوما منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

ویدئو: زمانی که طاعون از راه می‌رسد

ویروس «حزب کمونیست چین» چیست و چگونه از آن در امان بمانیم؟

شفقتی بی‌باکانه در دوران طاعون