logo_eet

دو فرمانروای چینی که الگویی برای نسل‌­های آینده شدند

پادشاه ون از سلسله ژو در کیشان امروزی در استان شانشی به دنیا آمد. پدرش در سلسله شانگ، دوک بود. بعد از مرگ پدرش جی چانگ جای او را گرفت.
(Sun Mingguo / The Epoch Times)

پادشاه ون از سلسله ژو (حدود ۱۱۵۲ تا ۱۰۵۶ قبل از میلاد، با اسم شخصی جی چانگ)، در کیشان امروزی در استان شانشی به دنیا آمد. پدرش در سلسله شانگ، دوک بود. بعد از مرگ پدرش جی چانگ جای او را گرفت. او نمونه کاملی از تقوا و فرمانروایی نمونه بود.

در هزاران سال تاریخ چین هر زمانی که امپراطوری ضعیف بود یا کشور دستخوش دشواری و ناآرامی بود، مردم همیشه به گذشته­ها فکر می­کردند و جامعه تحت فرمانروایی پادشاه ون از سلسله ژو را به خاطر می­آوردند، که در آن زندگی سرشار از هماهنگی و خیرخواهی بود. در آن زمان کشاورزان از مالکیت زمین­هایشان چشم پوشی کردند، افسران پست­های‌شان را رها کردند و همه خیرخواه بودند و ادب و نزاکت رعایت می­شد. پادشاه ون از سلسله ژو الگویی برای نسل­های آینده ایجاد کرد تا از آن پیروی کنند.

بخشیدن زمین برای مردمانش

پادشاه ژو از سلسله شانگ (با پادشاه ون از سلسله ژو اشتباه گرفته نشود) مجازات استوانه آتشین را ابداع کرد. زندانیان مجبور می­شدند در استوانه برنزی توخالی­ای که پر از ذغال سوزان بود راه بروند و در نتیجه تا حد مرگ می­سوختند. معشوقه محبوب او به نام «دا جی» از تماشای شکنجه شدن انسان­ها به این سبک لذت می­برد.

این مجازات باعث انزجار فرمانروایان ایالت­های هم­پیمان و مردم شد و جی چانگ به شاه ژو زمین غرب رودخانه لو در ایالت ژو را پیشنهاد داد تا در ازای آن مجازات استوانه آتشین منسوخ شود. پادشاه ژو موافقت کرد و جی چانگ حمایت ایالات هم­پیمان را به دست آورد.

حل و فصل اختلافات ایالات­‌های هم‌­پیمان

طبق موارد ثبت شده در مورخان بزرگ- تاریخچه اصلی ژو- بین ایالات هم­پیمان یوYu  و روی Rui اختلافاتی وجود داشت. این دو ایالت از جی چانگ خواستند نقش میانجی­گر را بازی کند.

نماینده­های یو و روی وقتی به ایالت ژو رسیدند و دیدند مردم آنجا تا چه اندازه فروتن و بانزاکت هستند شرمسار شدند. «ما در حال جنگ هستیم ولی مردمان ایالت ژو به جنگ به دیده بی­نزاکتی نگاه می­کنند. در حال تحقیر کردن خودمان هستیم.»

آن دو مرد از هم عذرخواهی کردند و ایالت را ترک کردند. مردمان سایر ایالت‌‌‏ها از این داستان مطلع شدند و همه برای حل و فصل اختلافات­شان به نزد جی چانگ ­آمدند.

جی چانگ در آن زمان فقط فرمانروای غرب بود، اما در زمان فرمانروایی­اش زیر دستانش چنان نجیب بودند که آن دو نماینده از دو ایالت هم­پیمان از کرده خود احساس شرمساری کردند و تصمیم گرفتند با هم صلح کنند.

اگر فروانروایی الگویی ایجاد کند، زیردستان او هم از آن الگو تبعیت می­کنند. مردمان ژو تحت تأثیر جی چانگ خلق و خوی مهربانی داشتند.

واقعه میانجی­گری جی چانگ به طور غیرمستقیم سمبلیک بود. الگویی برای پرهیزکاری شد. به سرمشقی برای سایر پادشاهان ایالت تبدیل شد. سایر پادشاهان به او به عنوان شاه­ احترام می­گذاشتند و به او  مجوز دادند تا پادشاه ژو از سلسله شانگ را سرنگون کند.

تدفینی شایسته برای بقایای اجساد

وقتی جی چانگ فرمانروای غرب بود، دستور داد سرایی در ۳۰ کیلومتری منطقه هو  در استان شانشی امروزی بسازند. وقتی کارگران ساختمانی در حال کندن زمین برای ساخت برکه بودند، بقایای اسکلتی زیادی کشف کردند.

افسر مسئول مورد کشف شده را به جی چانگ گزارش کرد. جی چانگ به خاطر خیرخواهی دستور داد اسکلت­ها را دفن کنند. افسر به او گفت گذر زمان تعیین هویت بقایای اسکلت­ها را غیرممکن کرده است، هیچ کسی مسئول آنها نیست.

جی چانگ در پاسخ گفت: «من فرمانروای این ایالت هستم و این بقایای اسکلتی در ایالت من پیدا شده­اند. پس من مسئول آنها هستم.» دستور داد مراسم تدفین شایسته­ای برای آن بقایا اجرا شود.

همه از این خیرخواهی جی چانگ تحت تأثیر قرار گرفتند. «فرمانروای ژو باتقواست! حتی به مرده­ها هم از نعمت­های خودش می­دهد و از آنها حمایت می­کند.» و در نتیجه پیمان وفاداری با او بستند.

محبت برادرانه امپراطور تایزو

امپراطور تایی‌‌‏زو (فرمانروایی ۹۶۰ – ۹۷۶) به نام شخصی ژائو کوانک‌‌‏یین، بنیان­گذار و اولین امپراطوری دودمان سونگ بود. برادر جوان­ترش به نام امپراطور تایی‌‌‏زانگ (فرمانرویی ۹۷۶ – ۹۹۷) به اسم شخصی ژائو کوانگ‌‌‏یی امپراطور دوم بود.

در تاریخ سونگ ثبت شده است: در زمان فرمانروایی تایی‌‌‏زو که در آن زمان ژائو گوانگ‌‌‏یی بسیار بیمار بود، امپراطور او را ملاقات کرد و شخصا روی او درمان ماکسی باسشن انجام داد.

ژائو کوانجی از درد فریاد می­کشید. امپراطور برای تسکین درد برادرش ماکسی باسشن را روی خودش هم انجام داد و درد را احساس کرد. ژائو کوانگ یی تحت تأثیر قرار گرفت.

ماکسی باسشن: روش درمان چینی سنتی است که از گرمای ایجاد شده توسط سوزاندن گیاهی به نام ماگ‌‌‏وُرت استفاده می­شود تا نقاط طب سوزنی را تحریک کند.

مطالب دیگر:

تسخیر کامبوج توسط چین به بهانه‌ مشارکت اقتصادی

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما- فصل ۱۸، قسمت اول: جاه‌طلبی‌های جهانی حزب کمونیست چین

سناتور آمریکایی: ترامپ قرار است اِیمی کُنی بَرِت را در مقام قاضی جدید دیوان عالی معرفی کند

اخبار مرتبط