Asset 2

پیام‌رسان پارلر از گوگل‌پلی حذف، و توسط اپل تهدید به حذف شد

پارلر گوگل گفت که تا زمانی که مالکان این برنامه متعهد به سیاست تعدیل محتوای مطالب کاربران خود نشوند، این اپلیکیشن در حالت تعلیق باقی خواهد
(Olivier Douliery/AFP via Getty Images)

گوگل سرویس شبکه اجتماعی پارلر را از فروشگاه برنامه‌های خود حذف کرد. گوگل گفت که تا زمانی که مالکان این برنامه متعهد به سیاست تعدیل محتوای مطالب کاربران خود نشوند، این اپلیکیشن در حالت تعلیق باقی خواهد ماند.

گوگل در بیانیه‌ای گفت «به منظور محافظت از ایمنی کاربر در گوگل پلی، سیاست‌های ما اقتضا می‌کند که برنامه‌هایی که محتوای تولید شده توسط کاربر را به نمایش می‌گذارند، از سیاست‌های تعدیل و اجرا برخوردار باشند که به موجب آن، مطالبی مانند پست‌هایی که باعث خشونت می‌شوند را از بین می‌برد.»

گوگل ضمن تأکید بر این نکته که در محتوی ارسالی کاربران پارلر در ایالت متحده به ترویج خشونت اقدام شده است افزود «ما برنامه را در پلی استور به حالت تعلیق در می‌آوریم تا زمانی که به این مشکلات بپردازد.»

از مواردی که از آن به عنوان ترویج خشونت در این پیام رسان نام برده، این پُست روزجمعه ذکر شده است «چگونه کشور خود را پس بگیریم؟»، و یا مورد دیگر تبلیغ برای حضور در راهپیمایی میلیونی بوده است.

پارلر در بیانیه‌ای که از طریق ایمیل به اپک‌تایمز رسیده است می‌گوید «گوگل هرگز به ما هشدار نداده است. درخواست حذف تصاویر مربوط به محتوای توزیع شده در توییتر بود (که از قضا توئیتر آن را نادیده گرفته و اپل و گوگل نیز آن را نادیده گرفته‌اند) اما در پارلر ممنوع شد. این فقط حمله به پارلر نیست. این حمله به آزادی‌های اساسی مدنی و حق آزادی بیان است.»

همزمان، اپل نیز تهدید کرده است که پارلر را از فروشگاه برنامه‌های خود حذف خواهد کرد. روز جمعه، اپل ۲۴ ساعت به پارلر فرصت داد تا یک طرح تعدیل دقیق را ارائه دهد، و گفت که مردم از پارلر برای هماهنگی در مورد تعدی به ساختمان‌های پایتخت ایالات متحده استفاده می‌کنند.

مشخص نیست که چه کسی در ۶ ژانویه مردم را به یورش به ساختمان‌ها تحریک کرده است.

جان متز، مدیرعامل پارلر در واکنش به اقدام اپل نوشت در بیانیه خود افزود «هر کسی که یک گوشی اپل بخرد، ظاهراً کاربر اپل است… ظاهراً آنها معتقدند پارلر مسئول همه محتوای تولید شده توسط کاربران در پارلر است. از این رو با همین منطق، اپل باید مسئول کلیه اقدامات انجام شده توسط گوشی‌های آنها باشد. هر ماشین بمب گذاری شده، هر مکالمه غیرقانونی تلفن همراه، هر جنایت غیرقانونی که روی یک آیفون انجام شده است، اپل باید مسئول این باشد… استانداردهایی که برای توییتر، فیس بوک یا حتی خود اپل اعمال نمی‌شوند، برای پارلر اعمال می‌شود».

جان متز همچنین دو پست را به اشتراک گذاشت. «ما تحت فشار بازیگران ضد رقابتی قرار نخواهیم گرفت! ما قوانین خود را در برابر خشونت و فعالیت‌های غیرقانونی اجرا خواهیم کرد و همیشه آنها را اجرا کرده‌ایم. اما نمی‌خواهیم توسط شرکت‌هایی با انگیزه سیاسی و آن اقتدارگراهایی که از آزادی بیان متنفرند، سرکوب شویم.»

در پست دوم آمده است «رسانه‌ها سعی کردند ادعا کنند که شورش، در پارلر سازمان یافته است. مشکلات زیادی در این مورد وجود دارد.

جان متز، مدیرعامل پارلر افزود «۱- پارلر راهی برای سازماندهی هر چیزی ندارد، از گروه‌های فیس بوک به شدت برای سازماندهی تظاهرات استفاده شده است. ۲- از اعتراضات طبق قانون اساسی محافظت می‌شود. ۳- افراد و بازیگران بد اعتراض را به یک شورش تبدیل کردند.» «من رسانه‌ها را می شناسم و همه آنها می‌خواهند انگشت اتهام بگیرند و سرزنش کنند. برای آنها راحت است که پارلر را به یک عامل کلاهبردار تبدیل کنند.»

کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایالات متحده، با توجه به رویکرد تهاجمی‌تر فیس‌بوک و توییتر در مورد اظهارنظرهای سیاسی، به سمت پیام‌رسان‌های دیگری نظیر پارلر، تلگرام و گب رو آورده‌اند.

توییتر، حساب کاربری رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ و همچنین حساب کاربری تعدادی از وکلای کمپین انتخاباتی ترامپ را مسدود کرده است.

مطالب دیگر:

توئیتر حساب‌های کاربری سیدنی پاول و مایکل فلین را به حالت تعلیق درآورد

پاسخ دونالد ترامپ به توییتر برای حذف دائم حساب کاربری‌اش

هیات تحریریه اپک تایمز: زمانی برای انتخاب: آزمایشی برای وجدان ما!

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی