logo_eet

حزب جمهوری‌خواه به تلاش خود برای پاسخگو کردن رژیم چین به‌خاطر همه‌گیری کرونا ادامه خواهد داد

(Chris Carlson/Pool/Getty Images)
(Chris Carlson/Pool/Getty Images)

سالمن یو، نائب‌رئیس و مدیر اجرایی گروه سیاسی جمهوری‌خواهان فرامرزی، گفت که جمهوری‌خواهانی که در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در ماه نوامبر رقابت می‌کنند، به دنبال پاسخگو کردن رژیم چین برای همه‌گیری کرونا خواهند بود.

دلیل این گفته او، قطع‌نامه‌ای است که اخیرا کمیته ملی جمهوری‌خواه (RNC) تصویب کرده‌است و خواهان پرداخت خسارت از سوی حزب کمونیست چین به سازمان‌ها و افراد آمریکایی است که بر اثر همه‌گیری کرونا از لحاظ مالی زیان دیده‌اند و یا عزیزان خود را از دست داده‌اند.

سالمن یو در برنامه «افشاگر چین» تلویزیون اپک تایمز در ۱۱ فوریه گفت: «بلافاصله ما قادر خواهیم بود تا از نامزدهای خود در مجلس نمایندگان و سنا که به این موضوع می‌پردازند حمایت کنیم و رژیم چین را برای خسارات ویروس ووهان پاسخگو سازیم».

این قطع‌نامه، رژیم چین را برای ایجاد همه‌گیری کرونا و مجموعه‌ای از تخلفات از جمله «بازداشت و ساکت کردن افشاگران»، «تکذیب سرایت انسان به انسان با وجود شواهد روزافزون» و «برقراری عمدی پروازهای بین‌المللی خروجی از ووهان» مورد مواخذه قرار می‌دهد.

ووهان که شهری در مرکز چین است اولین کانون همه‌گیری کرونا بود و مجموعه‌ای از موارد ابتلا در یک بازارچه محلی در آن شهر پدیدار شدند. اکنون که دو سال از آن روزها می‌گذرد هنوز منشا ویروس حزب کمونیست چین که عامل بیماری کووید ۱۹ بود، ناشناخته باقی مانده‌است. با این حال به باور بسیاری از افراد منشا این ویروس، موسسه ویروس‌شناسی ووهان (WIV) است. این مرکز تحقیقاتی بیش از یک دهه درباره کروناویروس خفاش تحقیق کرده و در نزدیکی بازارچه محلی ووهان واقع شده‌است.

وزارت خارجه آمریکا در ژانویه ۲۰۲۱ گزارشی را منتشر کرد که طبق آن دلایلی وجود دارد که «در پاییز ۲۰۱۹، پیش از اولین مورد شناسایی‌شده از کرونا، چندین پژوهشگر درون موسسه ویروس‌شناسی ووهان بیمار شده‌اند و علائمی مشابه با کووید ۱۹ و بیماری شایع فصلی داشته‌اند».

در قطع‌نامه کمیته ملی جمهوری‌خواه بر درخواست‌های سابق دونالد ترامپ تاکید شده‌است. ترامپ در ژوئن سال گذشته گفت که چین باید ۱۰ تریلیون دلار برای جبران خسارت کرونا به آمریکا بپردازد. او سپس در ماه دسامبر بیان کرد که چین احتمالاً بیش از ۶۰ تریلیون دلار برای خسارات جهانی کرونا بدهکار است.

سالمن یو گفت که یک بُعد مهم از این قطع‌نامه، حمایت از تلاش نمایندگان جمهوری‌خواه برای اصلاح «قانون مصونیت‌های دولت‌های خارجی» (FSIA) است. این قانون، کشورهای خارجی را از تحت تعقیب قرار گرفتن در آمریکا به جز در شرایط خاص مصون می‌دارد.

به گفته یو، این تحول گامی مهم برای دعاوی آمریکا است تا بتوانند دارایی‌های حزب کمونیست چین در آمریکا را توقیف یا مصادره کنند.

او عقیده دارد اگر واشنگتن دارایی‌های حزب کمونیست چین را مصادره کند، چین نیز احتمالاً مقابله به مثل خواهد کرد و دارایی‌های شرکت‌های آمریکایی در چین را به صورت غیرقانونی مصادره می‌کند.

نمایندگان جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان و سنا در سال ۲۰۲۰ چندین لایحه را برای اصلاح موانع حقوقی ناشی از این قانون ارائه کردند. از جمله این لوایح، قانون عدالت مدنی برای قربانیان کرونا (S.4212) و قانون توقف کرونا در سال ۲۰۲۰ (S.3592) بود. طبق لایحه اخیر اگر اثبات شد که دولت‌های خارجی «خواسته یا ناخواسته… یک عامل بیولوژیکی را منتشر کردند… که باعث صدمه بدنی، مرگ یا خسارت به اموال یکی از اتباع آمریکا گردید»، مصونیت دولتی خود را از دست می‌دهند.

همچنین دادستان‌های کل ایالت‌های میزوری و میسیسیپی شکایاتی را علیه رژیم چین به دلیل پنهان کردن موضوع ویروس کرونا مطرح کرده‌اند. علاوه بر این، شرکت‌های حقوقی آمریکا نیز چندین شکایت جمعی از چین را ارائه کرده‌اند.

قطع‌نامه کمیته ملی جمهوری‌خواه از قانون «صندوق جبران خسارت قربانیان کرونا» و ایجاد یک کمیسیون بی‌طرف برای تحقیق درباره منشا کرونا حمایت می‌کند.

سالمن یو گفت: «به محض اینکه آمریکا موفق به پاسخگو کردن چین شود، سایر کشورهای دنیا نیز در این کار از ما پیروی خواهند کرد».

مطالب دیگر:

جان دورهام: دموکرات‌ها برای «نفوذ» به سرورهای کاخ سفید در دوره ترامپ پول پرداخت کردند

درخواست دولت بایدن از دادگاه برای عدم انتشار «گزارش سری» درباره دستگاه‌های رای‌گیری دومینیون

مقامات پزشک کاشف اومیکرون را تحت فشار قرارداده‌ بودند تا یکسری اطلاعات را فاش نکند

اخبار مرتبط