پاسپورت دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا، ضمن تأیید مجدد واکسن‌های کووید۱۹ گفت که مردم نباید مجبور به دریافت آنها شوند. او این اظهار
(Saul Loeb/AFP via Getty Images)

ترامپ: هیچ کس نباید مجبور به تزریق واکسن شود

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۰۵

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۲/۰۵

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا، ضمن تأیید مجدد واکسن‌های کووید۱۹ گفت که مردم نباید مجبور به دریافت آنها شوند. او این اظهارات را احتمالاً در واکنش به چندین کشور و ایالتی طرح کرده که با ایجاد طرح پاسپورت واکسن، مردم را برای واکسن زدن تحت فشار قرار می‌دهند.

ترامپ روز پنجشنبه به نیویورک پست گفت «واکسن چیز بزرگی است و مردم باید از آن استفاده کنند»، اما هم‌زمان با اشاره به آزادی‌های مردم آمریکا اظهار کرد که «هیچ کس نباید مجبور شود».

ترامپ ادامه داد «من واکسن را اکیداً توصیه می‌کنم زیرا یک نجات واقعی است». او با اشاره به اینکه دولتش برای تولید واکسن علیه ویروس حزب کمونیست چین، تلاش زیادی کرد، افزود که «من طرفدار همه این واکسن‌ها هستم. این یکی از دستاوردهای بزرگ است.» او گفت ما ده‌ها میلیون زندگی در سراسر جهان را نجات می‌دهیم، ما کل کشورها را نجات می‌دهیم.

ویروس حزب کمونیست چین، که به عنوان ویروس کرونا شناخته می شود ، باعث ایجاد بیماری کووید۱۹ می‌شود.

ترامپ در گفتگو با نیویورک پست تایید کرد که او و همسرش ملانیا ترامپ چندین ماه پیش واکسن ویروس را دریافت کرده‌اند. رئیس جمهور سابق در مورد نوع واکسن دریافتی چیزی نگفت.

طی روزهای اخیر سیستم‌های پاسپورت واکسن مورد انتقاد قرار گرفته‌اند و چندین فرماندار جمهوری‌خواه، از جمله فرماندار تگزاس، و فرماندار فلوریدا، دستورات جلوگیری از اجرای چنین سیستم‌هایی را در ایالت‌های مربوطه صادر کرده‌اند.

برخی از طرفداران آزادی‌های مدنی گمان می‌کنند که این طرح جامعه را به دو طبقه متمایز از مردم تقسیم می‌کند: کسانی که واکسینه می شوند و کسانی که نیستند.

قانون‌گذاران در برخی ایالت‌ها نیز لوایحی را تصویب کرده‌اند که پاسپورت واکسن را ممنوع می‌کند. این هفته، مجلس قانونگذاری ایالت ایندیانا طرحی را تصویب کرد که دولت‌های محلی ایالتی و محلی را از صدور گذرنامه ویروس  منع می‌کند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU) در اواخر ماه مارس نیز با ابراز نگرانی در مورد چنین پیشنهادهایی، گفت که احتمالاً این اقدام، اگر شامل سیستم متمرکز و دیجیتالی باشد، حریم خصوصی آمریکایی‌ها را نقض خواهد کرد.

تاکنون هیچ آژانس فدرالی سیستم گذرنامه واکسن را اجباری نکرده است، اگرچه ایالت نیویورک اخیراً طرح پاسپورت واکسن خود را ارائه داده است که به افراد اجازه می‌دهد با داشتن آن، وارد میادین ورزشی، رویدادها و مکان‌های دیگر شوند، این برنامه، طبق قانون ایالتی اجباری نیست.

برخی از کشورهای اروپایی، پاسپورت واکسن را برای برخی فعالیت‌ها مجاز دانسته‌اند.

مطالب دیگر:

گزارش حقوق بشر: تمرین‌کنندگان فالون گونگ هنوز به‌دلیل ایمانشان در چین تحت آزار و شکنجه قرار دارند

دیدگاه: مقامات آمریکا مردی را هدف گرفته‌اند که پرده از فساد آن‌ها برداشت

نگرانی والدین از آموزش تئوری‌های شبه‌مارکسیستی نژادی به فرزندان‌شان در مدارس