logo_eet

چشم‌انداز روابط ایالات متحده و چین: درس‌هایی از جنگ سرد

پاندا  از نیمه دوم ریاست جمهوری ترامپ تاکنون، روابط ایالات متحده و چین بیش از پیش به وخامت گرایید تلاش رژیم‌های کمونیستی برای تضعیف و حتی
(Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)
مماشات رئیس جمهور بایدن تا کجا پیش خواهد رفت؟

 از نیمه دوم ریاست جمهوری ترامپ تاکنون، روابط ایالات متحده و چین بیش از پیش به وخامت گرایید و طرفداران غربی چین (پاندا پرست‌ها) از اوضاع ناراحت هستند. در حال حاضر روابط ایالات متحده و چین چگونه است؟  آیا دو کشور دوست هستند یا دشمن؟  سنجش رویکرد دولت بایدن مقابل چین دشوار به نظر می‌رسد. با توجه به وضعیت فعلی، درگیری نظامی ممکن است اجتناب ناپذیر باشد زیرا در حال حاضر جنگ سرد جدیدی بین ایالات متحده و چین آغاز شده است. در سال‌های اخیر، چین در حال گسترش ارتش خود بوده و اکنون آشکارا ایالات متحده را تهدید می‌کند. دولت بایدن به تاکتیک‌های تهاجمی پکن چگونه پاسخ خواهد داد؟

چرا باید یک پاندای متخاصم را در آغوش بگیریم؟

 حزب کمونیست چین یک رژیم تمامیت‌خواه است. این حزب از زمان تاسیس همچنان به سرکوب و آزار و اذیت مردم خود، مانند تمرین‌کنندگان بی‌گناه فالون گونگ، اویغورها و تبتی‌ها ادامه داده است. علیرغم سابقه ظالمانه‌ رژیم در حقوق بشر، پاندا پرست‌ها دهه‌ها به حمایت خود از حزب کمونیست چین ادامه داده‌اند. حتی رئیس جمهور سابق، جورج اچ. دبلیو. بوش، از سرکوب بی‌رحمانه دانشجویان معترض و دموکراسی خواه در میدان تیان‌آنمن در ژوئن ۱۹۸۹ چشم‌پوشی کرد.

پاندا پرست‌ها دهه‌ها خود را فریب داده و معتقدند که رژیم بازار محور حزب کمونیست چین، خودکامگی را کنار گذاشته و دموکراسی را خواهد پذیرفت.

ریچارد نیکسون، رئیس جمهور پیشین، چین را در جریان جنگ سرد ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی به عنوان متحد خود در آغوش گرفت و سایر روسای جمهور ایالات متحده نیز برای دستیابی به معاملات سودآور تجاری همین کار را کرده‌اند. بنابراین، آیا دیپلماسی و تجارت می‌تواند سیاست مماشات ایالات متحده مقابل چین را توجیه کند؟

ایالات متحده بیست سال پیش راه پیوستن چین به سازمان تجارت جهانی را باز کرد. اما در جریان مذاکرات تجاری اخیر زیر نظر رئیس جمهور وقت، دونالد ترامپ، تنش بین چین و ایالات متحده افزایش یافت – دولت او پکن را متهم به سرقت اموال معنوی آمریکایی و تهدید امنیت ایالات متحده کرد.  سرقت گسترده فناوری و نقض حقوق مالکیت معنوی توسط حزب کمونیست چین سال‌ها در جریان بود و باعث می‌شد که ایالات متحده سالانه ۵۰۰ میلیارد دلار ضرر کند. حزب کمونیست چین می‌خواهد از موقعیت چین به عنوان «کارخانه جهان» برای اشغال کامل بازار ایالات متحده و جمع آوری سرمایه‌های هنگفت برای گسترش نفوذ اقتصادی و نظامی خود در سراسر جهان استفاده کند و از این طریق امنیت ملی ایالات متحده را تهدید کند. ایالات متحده، علیرغم اینکه کشور قدرتمندی است، توان تحمل و تداوم در برابر چنین محاصره و سرکوب اقتصادی را نخواهد داشت.

هدف حزب کمونیست چین: شکست ایالات متحده

 تلاش رژیم‌های کمونیستی برای تضعیف و حتی تزلزل قدرت‌های دموکراتیک غربی هرگز متوقف نشده است.

 جنگ سرد صرفاً محصول اجتناب ناپذیر تهدید نظامی ایالات متحده توسط اتحاد جماهیر شوروی بود. می‌توان گفت که تمایل رژیم‌های کمونیستی به تسخیر قلعه دموکراسی و سیستم سرمایه داری، استراتژی نشئت گرفته‌ای از مارکسیسم است.

ایالات متحده هرگز قصد از بین بردن قدرت های کمونیستی را نداشته است بلکه فقط در مقابل تهدیدهای نظامی آن‌ها حالت تدافعی گرفته است – ایالات متحده در زمان جنگ سرد به اتحاد جماهیر شوروی اینگونه پاسخ داد و در برخورد با رژیم چین نیز همین رویکرد را در پیش گرفته است.  کشورهای دموکراتیک نمی‌خواهند و نمی‌توانند کشور‌های کمونیست مجهز به سلاح‌های اتمی را مستقیماً به جنگ وا دارند. اما قدرت‌های سرخ (کمونیست‌ها) درست برعکس برای زندگی مردم خود اهمیتی قائل نیستند.

 در گذشته، حزب کمونیست چین با ارتش ایالات متحده در کره شمالی و ویتنام درگیر شده است. و اکنون، یک جنگ سرد بین حزب کمونیست چین و ایالات متحده جرقه‌ خورده است. خواه دوست باشد و خواه دشمن، هدف اصلی حزب کمونیست چین شکست امپریالیسم ایالات متحده است.

نوشته: دکتر چنگ شیائونونگ محقق سیاست و اقتصاد چین مستقر در نیوجرسی است.

مطالب دیگر:

پشت پرده‌ داده‌های رشد اقتصادی چین: افشای ترفندهای پکن

دیدگاه: به این دیوار به‌ظاهر محکم تکیه نکنید، رژیم چین از درون پوسیده است

ترامپ: ایالات متحده و جهان، باید به‌خاطر پاندمی از حزب کمونیست چین غرامت بخواهند

اخبار مرتبط