Search
Asset 2

جان کندی: لایحه برنامه نجات آمریکا، برای کرونا نیست، بلکه لیستی از خواسته‌های نئوسوسیالیستی است

پاندمی جان کندی: لایحه برنامه نجات آمریکا، برای کرونا نیست، بلکه لیستی از خواسته‌های نئوسوسیالیستی است فقط پنج درصد از كل این بسته به تلاش‌
سناتور جان کندی، عضو جمهوری‌خواه سنا (Susan Walsh/POOL/AFP via Getty Images)

جمهوری‌خواهان علیه لایحه  بسته حمایتی که شامل یک پیشنهاد ۱.۹ تریلیون دلاری است صف آرایی کرده‌اند. تازه‌ترین سناتور جمهوری‌خواهی که علیه این لایحه سخن گفته است جان کندی از لوئیزینا است که گفته است مفاد این طرح را از اولویت‌های هزینه‌های لیبرال می‌داند که با پاندمی ارتباطی ندارد.

روز جمعه گذشته دموکرات‌‌‌‏ها از متن کامل لایحه ۵۹۱ صفحه‌‌‌‏ای خود با عنوان «برنامه نجات آمریکا ۲۰۲۱» رونمایی کردند.

کندی روز پنج‌شنبه در گفتگو با فاکس نیوز برخی از مفاد بحث برانگیز طرح نجات آمریکا انتقاد کرد. از جمله اولویت‌های هزینه‌ای مانند ۷۵۰ میلیون دلار برای واکنش جهانی به کووید۱۹، ۲۷۰ میلیون دلار برای موقوفات هنری و علوم انسانی، ۲۰۰ میلیون دلار برای موزه‌ها و کتابخانه‌ها و ۱۰۰ میلیون دلار برای یک قطار برقی در منطقه سیلیکون ولی.

این سناتور از لوئیزیانا گفت که این لایحه برای ویروس کرونا نیست. بلکه لیستی از خواسته‌های نئوسوسیالیستی چپ لنین است.

در اواخر روز چهارشنبه، حتی یک جمهوری‌خواه به طور علنی نگفت که از لایحه پیشنهادی دولت بایدن حمایت خواهد کرد.

کوین مک کارتی رهبر اقلیت مجلس نمایندگان از کالیفرنیا گفت «من هنوز جمهوری‌خواهی را ندیده‌ام که در آن لایحه چیزی پیدا کرده باشد که با آن موافق باشد. فکر می‌کنم همه جمهوری‌خواهان به سه چیز ساده اعتقاد دارند: آنها طرحی می‌خواهند که ما را به کار برگرداند، به مدرسه برگردیم و به سلامتی برگردیم. این لایحه بسیار پرهزینه، بسیار فاسد و بسیار لیبرال است.»

این مخالفت سختگیرانه نشان می‌دهد که اولین ابتکار بایدن در حوزه وضع قوانین عمده، می‌تواند با سد مخالفت جمهوری‌خواهان روبرو شود. کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان، بزرگترین مجمع محافظه‌کاران در مجلس، یاداشتی را منتشر کرده‌اند درباره آنچه که دموکرات‌ها امیدوارند عموم مردم در باره این لایحه به آن پی نبردند.

جیم بنکس، نماینده ایندیانا و رئیس جدیده کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان، در یادداشتی که برای اعضای کمیسیون ارسال کرد نوشت که دموکرات‌ها در این لایحه «کمک‎ها و جانبداری‌‌‌‏های ویژه به نفع لیبرال‌‌‌‏ها» داشته‌اند. وی همان برداشت جان کندی را از این لایحه داشته و آن را دارای هزینه‌هایی دانست که با پاندمی ارتباط ندارد.

بنکس در مصاحبه با فاکس نیوز گفت بخاطر داشته باشید که فقط یک درصد از این ۱.۹ تریلیون دلار صرف واکسن می‌شود و فقط پنج درصد از کل این بسته به تلاش‌های بهداشت عمومی مربوط می‌شود که به طور مستقیم با پاندمی مرتبط است.

این یادداشت، بسته بایدن را به عنوان یک قاتل مشاغل مورد انتقاد قرار می‌دهد، که برای بازگشایی مدارس یا مشاغل تعطیل شده کار چندانی نمی‌کند، و آن را نه تنها هدر دادن پول می‌داند، بلکه آن را در خدمت مقررات حامی سقط جنین، موضع نرم در برابر چین، و مهاجرت غیرقانونی می‌داند.

با این حال دموکرات‌ها هیچ نشانه‌ای از عقب نشینی نشان نداده‌اند، و لایجه را به عنوان اقدامی در جهت کمک به مردم، مشاغل و دولت‌های ایالتی دانسته‌اند.

چاک شومر رهبر اکثریت سنا در صحن سنا گفت که اگر جمهوری خواهان کنگره بخواهند با همه اینها مخالفت کنند، پاسخ من این است «موفق باشید»

جو بایدن گفت که این قانون باید تصویب شود. وی گفت «ما برای تصویب برنامه نجات آمریکا به کنگره نیاز داریم.» بایدن پیش از این گفته بود که انتظار دارد پیشنهاد وی حتی بدون حمایت جمهوریخواهان نیز تصویب شود، زیرا این لایحه از طریق اصلاح بودجه در حال پیشروی است که برای گذر از سنا فقط به اکثریت ساده نیاز است.

مطالب دیگر:

بایدن بدون هیچ توضیحی هفت دستور اجرایی ترامپ را لغو کرد

لیندزی گراهام: جمهوری‌خواهان می‌توانند با پیروی از رهبری ترامپ در سال ۲۰۲۲ پیروز شوند

حقیقت پنهان در لایحه بسته حمایتی ۱.۹ تریلیون دلاری بایدن

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی